Határozott idejű szerződésnél ha a munkáltató azonnali hatállyal megszünteti a jogviszonyt jár e a munkáltatónak kártérítés?
7: Ha fegyelmi okokból küldik el, akkor kérhetnek kártérítést. Ez teljesen rajtuk áll. Az is lehet, hogy ráhagyják, de én evvel inkább nem játszadoznék.
Ugyanakkor szabályosan is elküldhetik, avval az indokkal, hogy nem elég jó a teljesítménye. De akkor viszont ki kell, hogy fizessék neki a szerződés végéig hátralévő időt.
De miért vagy ilyen biztos benne, hogy nem fog beválni? Ha esetleg arról van szó, hogy hazudott az önéletrajzban, és mondjuk profinak tüntette fel magát olyasmiben, amihez alig szagolt még hozzá, szintén elküldhetik úgy, hogy kártérítést követelnek. És amúgy önéletrajzban hazudni egyes munkakörökben akár bűncselekménynek is minősülhet.
#10 okés akkor képzeljük el van egy kis gépgyártó üzemed, az egyik kulcsalkatrészt CNC-vel gyártják. A CNC-sed jogalap nélkül (tehát nem beteg, nem a munkáltató követett el súlyos mulasztást) megüzeni ő biz' holnaptól már nem jön melózni mert CSAK, mert talált jobb helyet, mert inkább otthon akar lustizni. Neked meg leáll a termelésed 2 hétre mire találsz helyére embert, nem tudod teljesíteni a megrendelést a vevő felrúgja a sokmilliós szerződést. Na okoztál kárt vagy sem?
A munkaszerződés aláírásánál az ismerősöd is ott volt nem? Kérhetett volna ő is próbaidőt. Két fél írta alá "mindenben megegyező közös akarattal". Most már a munkaszerződés és az Mt. közös játékszabályai szerint kell lejátszaniuk ezt a meccset.
Egyébként ha jól értem a helyzetet: az ismerősöd le akar lécelni mert nem tetszik neki a hely, mindezt úgy hogy lehetőleg jó sok pénzzel lépjen le. Ha kicsit is járatos a munkáltató a munkajogban (vagy a jogtanácsosa/ügyvédje) akkor ez a kettő együtt nem fog menni. Korrektebb ha beballag a főnökhöz és nyíltan megmondja mi a pálya és kéri találjanak ki egy közös megegyezést.
#13 ha arra vagy kíváncsi, hogy a határozott idejű munkaviszonynál a munkavállaló megszüntetheti-e a munkaviszonyát un. rendes felmondással a válasz igen, élhet ezzel a jogával. A felmondási időt viszont ki kell töltenie.
A határozott idejű munkaszerződés inkább a munkáltatónak hátrány, mivel rendes felmondással nem szüntethető meg. Igaz "cserébe" ha lejár a határozott idő, akkor az adott időpontig elszámolnak egymással és viszlát.
Az okozott kárra vonatkozó példa szándékosan egy könnyen értelmezhető PÉLDA volt. Nem termelő üzemnél is lehet kára a munkáltatónak, ha a munkavállalója a felmondási időt jogellenesen nem tölti ki. Ismét csak példa jellegű felsorolás, az adott feladatra addig kénytelen külső alvállalkozót igénybe venni, vagy belső erőforrás-átcsoportosítással túlmunka elrendeléssel megoldani. Mindkettőnek költsége van, azaz kvázi kár (többletköltség) érte a munkáltatót amit érvényesíteni tud.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!