Kiskorú gyerek gyámjának van e joga megakadályozni hogy adóm 1 % át annak az iskolának ajáljam fel ahova a gyerek jár? Ezt teheti e úgy hogy másik iskolába íratja de nem árulja el hogy hová?
A Polgári Törvénykönyv rendelkezése alapján a nagyszülőnek joga van a kapcsolattartásra. [*¹↓]
Jogosult kapcsolattartóként, ha olyan a távolság, akkor személyesen is találkozhatsz az unokáddal, de például telefonon is beszélhetsz vele, ezt lehetővé kell tennie a gyámjának.
Így, módod van a gyerektől megtudni az iskoláját. Azt viszont számításba kell venned, hogy ha a gyámja tiltja számára, hogy elárulja, akkor lehetetlen helyzetbe hozod az unokád.
Bocsáss meg, ha még a feltételezés is bántó, de esetleg a bíróság nem tiltott el a kapcsolattartástól, nem avatkoztál-e be zavaróan a gyerek helyzetébe, életébe? Ha nincs is ilyen határozat, azért az jelent valamit, hogy a gyámja ennyire dugdossa előled. Ha csak az ő önkényes döntése, akkor az, kevés, ha a gyerek szempontjából zavaróan tolakodónak tart, akkor szerezzen jogi érvényt a tiltásnak. De, ismétlem, a vitátok, akárcsak a „vallatása”, a gyereknek okozhat kellemetlen érzést.
Persze, sok az elgondolásom, nem ismerem a tényleges helyzetet. De bizonyára nem az adományozás megakadályozása a célja, hanem az, hogy ne tudd, hova jár a gyerek, ne tudd ott keresni. Nyilván, nem tudhatom, hogy okkal teszi-e ezt a gyám, vagy sem.
┌─ *¹ 4:179. § [Kapcsolattartásra jogosult más hozzátartozók]
(1) A kapcsolattartásra a nagyszülő, a testvér és - ha a szülő és a nagyszülő nem él vagy a kapcsolattartásban tartósan akadályozva van, vagy a kapcsolattartási jogát önhibájából nem gyakorolja - a gyermek szülőjének testvére és szülőjének házastársa is jogosult.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott személyek kapcsolattartási jogát nem érinti az, ha az a házasság, amelyből az örökbe fogadott gyermek származik, a gyermek szülőjének halála folytán szűnt meg, és a házastárs a másik házastárs korábbi házasságából származó gyermekét fogadja örökbe.
4:180. § [A kapcsolattartási jog tartalma]
(1) A kapcsolattartási jog magában foglalja a gyermekkel való személyes találkozást, a gyermeknek a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről rendszeresen, meghatározott időtartamra történő elvitelét, a gyermekkel időszakonként, elsősorban az oktatási szünetek és a többnapos ünnepek időszakában való huzamos együttlétet, és kiterjed a kapcsolat személyes találkozás nélküli fenntartására.
(2) A kapcsolattartás joga - ha a bíróság vagy a gyámhatóság a gyermek érdekében eltérően nem rendelkezik - az (1) bekezdésben foglalt keretek között kiterjed a gyermek meghatározott időtartamú külföldre vitelére is.
(3) A gyermek elvitelével felmerülő kiadások - ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik - a kapcsolattartásra jogosultat terhelik. ─┘
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!