Nem értem, hogy miért van állandóan probléma időről-időre a bérekkel? Miért nem inflációkövető, miért kell állandóan követeljenek a munkavállalók, tanárok, ápolók, stb.
Ha egyszer kiharcolják, akkor azt miért nem inflációhoz kötik? Miért kell évente megvívni ezeket a csatákat?
Senkit nem akadályoznak meg a törvények abban hogy olyan szerződést kössön a cégével amiben a bére növekedését automatikusan kötik az inflációhoz. A munkavállalók nem javasolnak ilyet és a munkaadók meg nem akarják ezt.
A munkavállalóknak azért nem érdeke, mert a bérük értékét szeretnék idővel növelni, és ha csak az inflációt veszik figyelembe az emeléskor akkor 10 év múlva is csak annyit tud belőle vásárolni mint amikor kezdőként belépett a céghez. A munkaadó meg nem tudja hogy a következő években a cég tud-e olyan módon működni, hogy kigazdálkodhassák a bevételeikből az inflációt követő béremelést. Előre bevállalni egy olyan kiadást - nagy létszámban - amire nem biztos hogy lesz fedezetük, az nem túl okos egy munkaadónál.
Konkrétan: Béla kezdi a munkáját minimálbéren és szeretné ha idővel elérné az átlagbért a cégnél, mert bizonyítja hogy ért hozzá, javul a teljesítménye, már megismerte a munkáját stb. mindegy, csak ugyanannál a cégnél, ugyanazzal a munkával szeretne minimálbér helyett átlagbért megkapni. A cégnek erre lenne is lehetősége idővel, mert Béla munkája több bevételt hoz nekik. Ha a szerződésben a bérét az inflációhoz kötik, akkor Béla csak akkor fog minimálbér felett kapni, ha a minimálbért nem emelik meg az infláció mértékével és egy centivel sem lesz jobb az anyagi helyzete mint amikor a szerződését aláírta.
Másik esetben Bélát felveszi a cég átlagbérrel, mert most éppen csak ennyit felkínálva találnának embert. Ellenben a következő években nem tudnak annyival több bevételhez jutni, hogy a szerződésében rögzített inflációval emeljék a bérét. Tudnának neki emelést adni csak kevesebbet. Bélának még az is jó lenne mert megmarad a munkája, de mivel a szerződésben a cég vállalta hogy az inflációval emelik a bérét és azt már nem tudja kifizetni, így vagy csődbe megy az egész cég vagy csak Bélát küldik el és felvesznek valaki mást már kevesebb pénzért.
Egyik sem jó sem a cégeknek, sem a munkavállalóknak. Ideális esetben, ha eleve jó fizetéssel dolgozna mindenki, és a gazdaság folyamatosan javulna, akkor lehetne az inflációkövetést berakni a szerződésekbe úgy, hogy a dolgozóknak és a cégeknek is jó legyen. Az állami szférában szokott is ilyen lenni, mert az állam elég nagy "cég" ahhoz, hogy elvárható legyen az infláció követése, de itt sem minden állami területen.
A versenyszférában is ki kell harcolni.
Viszont itt annyival könnyebb, ha nem sikerült kiharcolni/kialkudni, akkor elkezdünk keresgélni.
A közszférában viszont mindenütt ugyanannyi a bér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!