Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nem értem, hogy miért van...

Nem értem, hogy miért van állandóan probléma időről-időre a bérekkel? Miért nem inflációkövető, miért kell állandóan követeljenek a munkavállalók, tanárok, ápolók, stb.

Figyelt kérdés

Ha egyszer kiharcolják, akkor azt miért nem inflációhoz kötik? Miért kell évente megvívni ezeket a csatákat?


[link]



2021. nov. 26. 11:52
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Mert sajnálják a melóstól...
2021. nov. 26. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
91%

Senkit nem akadályoznak meg a törvények abban hogy olyan szerződést kössön a cégével amiben a bére növekedését automatikusan kötik az inflációhoz. A munkavállalók nem javasolnak ilyet és a munkaadók meg nem akarják ezt.

A munkavállalóknak azért nem érdeke, mert a bérük értékét szeretnék idővel növelni, és ha csak az inflációt veszik figyelembe az emeléskor akkor 10 év múlva is csak annyit tud belőle vásárolni mint amikor kezdőként belépett a céghez. A munkaadó meg nem tudja hogy a következő években a cég tud-e olyan módon működni, hogy kigazdálkodhassák a bevételeikből az inflációt követő béremelést. Előre bevállalni egy olyan kiadást - nagy létszámban - amire nem biztos hogy lesz fedezetük, az nem túl okos egy munkaadónál.

Konkrétan: Béla kezdi a munkáját minimálbéren és szeretné ha idővel elérné az átlagbért a cégnél, mert bizonyítja hogy ért hozzá, javul a teljesítménye, már megismerte a munkáját stb. mindegy, csak ugyanannál a cégnél, ugyanazzal a munkával szeretne minimálbér helyett átlagbért megkapni. A cégnek erre lenne is lehetősége idővel, mert Béla munkája több bevételt hoz nekik. Ha a szerződésben a bérét az inflációhoz kötik, akkor Béla csak akkor fog minimálbér felett kapni, ha a minimálbért nem emelik meg az infláció mértékével és egy centivel sem lesz jobb az anyagi helyzete mint amikor a szerződését aláírta.

Másik esetben Bélát felveszi a cég átlagbérrel, mert most éppen csak ennyit felkínálva találnának embert. Ellenben a következő években nem tudnak annyival több bevételhez jutni, hogy a szerződésében rögzített inflációval emeljék a bérét. Tudnának neki emelést adni csak kevesebbet. Bélának még az is jó lenne mert megmarad a munkája, de mivel a szerződésben a cég vállalta hogy az inflációval emelik a bérét és azt már nem tudja kifizetni, így vagy csődbe megy az egész cég vagy csak Bélát küldik el és felvesznek valaki mást már kevesebb pénzért.

Egyik sem jó sem a cégeknek, sem a munkavállalóknak. Ideális esetben, ha eleve jó fizetéssel dolgozna mindenki, és a gazdaság folyamatosan javulna, akkor lehetne az inflációkövetést berakni a szerződésekbe úgy, hogy a dolgozóknak és a cégeknek is jó legyen. Az állami szférában szokott is ilyen lenni, mert az állam elég nagy "cég" ahhoz, hogy elvárható legyen az infláció követése, de itt sem minden állami területen.

2021. nov. 26. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
52%
Mert a bért még mindig a munkáltató adja, a kormánynak semmi köze hozzá.
2021. nov. 26. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
68%
A gazdaságban folyamatosan változnak az egymáshoz viszonyított árak, és ennek igaznak kell lenni a bérekre is. Ez nem egy statikus rendszer. Ezért is kell infláció is, hogy megtörténhessen az igazodás. Ez kell, hogy működjenek a piacok.
2021. nov. 26. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A versenyszférában is ki kell harcolni.

Viszont itt annyival könnyebb, ha nem sikerült kiharcolni/kialkudni, akkor elkezdünk keresgélni.


A közszférában viszont mindenütt ugyanannyi a bér.

2021. nov. 26. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A kapitalizmus lényege, hogy akinél a pénz, az diktál. Hiába nem lehet megenni a pénzt, az fölényben van az áruval és a munkával szemben. Igazságtalan, de a kapitalizmus így működik. Hiába vannak a munkavállalónak jogai, sokkal gyengébb az érdekérvényesítő képessége, mint a munkáltatónak. Pl. egy állásinterjún is a pályázót egyenrangú félként kellene kezelnie a munkáltatónak. Mégis mindig fölényesen viselkednek, a feltételeket ők szabják. Ez a kapitalizmus. Ők diktálnak, mi küzdünk a jogainkért. Mert náluk van a pénz.
2021. nov. 29. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Félreértitek, én nem a kapitalizmusról meg a munkáltatókról beszélek, hanem az államról, közigazgatásról, oktatás, eglészségügy, stb.
2021. nov. 30. 22:18

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!