Támogatnád, hogy a magyar alkotmányt kizárólag társadalmi egyeztetés majd népszavazással történő jóváhagyás után lehessen módosítani?
A népszavazás persze egy plusz legitimációs réteg, de az Alaptörvény módosításához az összes képviselő kétharmadának szavazata szükséges, ez szerintem elegendő. Tudom, hogy most úgy tűnik, mintha ezt olyan könnyű lenne elérni (csak azért, mert a Fidesznek tartósan megadatik), de ez ettől még egy igen szigorú feltétel. És miért lenne kevesebb a képviseleti demokrácia a közvetlen demokráciánál? Pont azért választjuk a képviselőket, hogy döntsenek a nevünkben. Kétharmados feltétel mellett szerintem szükségtelen még a népszavazás.
Mellékes érdekesség: vannak országok, ahol az új alkotmányt a következő választásokat követően az új parlamentnek is el kell fogadnia, és csak akkor lesz érvényes. Nálunk ez a 2. és a 3. Orbán-kormány lett volna, ha nálunk is van ilyen szabály. :)
Fejlett jogállamokban az alkotmányozó hatalom már közvetlenül a nép, alkotmányon csak népszavazás módosíthat, ehhez a normaszöveg tervezetet a népszavazást kezdeményező párt vagy más társadalmi szerv készíti.
Nálunk viszont külön rendelkezik róla az Alaptörvény, hogy a nép ezen nem módosíthat:
"8. cikk ... (3) Nem lehet országos népszavazást tartani
a) az Alaptörvény módosítására irányuló kérdésről;"
A "társadalmi egyeztetés" jól hangzik, de mindenki mást ért alatta, ezért a gyakorlatban bármikor lehet arra hivatkozni, hogy "nem volt meg a szükséges társadalmi egyeztetés". Például a nemzeti konzultációknál szélesebb körű társadalmi egyeztetést nehéz elképzelni, mégis rengetegen kritizálják (nem teljesen ok nélkül).
Rengeteg országban (jól működő demokratikus jogállamokban) kell népszavazás az alkotmány módosításához, míg más országok (szintén jól működő demokratikus jogállamok) remekül elvannak nélküle.
Nem vagyok jogász (és nem is kedvelem őket), de el kell ismernem, hogy az alkotmányok jogi szövegek, amelyekhez csak a jogászok (vagy egy részhalmazuk, az alkotmányjogászok) értenek igazán. Ezért nem tartanám szerencsésnek, hogy a témához nem igazán értő állampolgárok szavazzanak az alkotmányról. Természetesen a mi véleményünk is fontos, de azt elegendőnek tartom 4 évente, az országgyűlési képviselők választásán kifejezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!