Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lenne pár kérdésem a pénzhamis...

Lenne pár kérdésem a pénzhamisításról, válaszolnátok pls?

Figyelt kérdés

1. Lehetséges olyan tökèletes “hamisítványt” készíteni kézileg ( papírral, ceruzával vagy filccel) hogy megtévesztő legyen?

2. Ha nem fizetek vele, de esetlegesen valaki a rendőrség tudtára adja akkor börtönbe passzolnak engem?

3. Ha nyomtatni akarok szórakozásból pénzt akkor elég ha a hátuljára ráírom hogy Játékpénz? Vagy mik erre a szabályok?

UI: Nem akarok semmi rosszat csinálni csak tök fun lenne ha rajzolnék valósághű pénzt amit mutogathatnék hogy igen, BMW-s fasza gyerek vagyok



2021. szept. 18. 17:24
 1/4 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés: Ha esetleg valaki hamis pénzt adna nekem vissza/kapnék/találnék és én tudatlanul azzal fizetnék és “lebukok” akkor beraknak a rendőrkocsiba engem “is”? Csak mert ha valaki nem igazán ért hozzá ez elég hülyeség. De ha ezért nem büntetnek meg, akkor ki fogja tudni rámbizonyítani hogy nem én gyártottam az a pénzt? Tehát ha hamisítok és a bizonyítékokat eltüntetem, elég csak annyit mondanom hogy bocs, a Tescóban ezt adták vissza ezer bocs testvír?
2021. szept. 18. 17:29
 2/4 anonim ***** válasza:
Orbán neked a rokonod, igaz?
2021. szept. 18. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
A nővérem
2021. szept. 18. 19:23
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

1: Úgy vélem, hogy a ma használt bankjegyek esetében "tökéletes hamisítványt" nem lehet készíteni az általad megadott eszközökkel a bankjegyeken található biztonsági elemek miatt.


2: A kérdésedre a választ a büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 389. §-a adja meg (elérhető itt: [link] A törvény alapján akkor valósul meg pénzhamisítás ha a pénzt valaki forgalomba hozatal céljából utánoz vagy meghamisít. Ennek alapján jogilag az nem büntetendő, ha valaki bár meghamisítja a pénz, azonban ezzel nem az a célja, hogy azt forgalomba hozza. Azt azért meg kell jegyeznem, hogy ennek a bizonyítása elég körülményes tud lenni, mivel ha valakinek otthon a fiókjában találnak néhány darab többé-kevésbbé jó hamisítványt, akkor bár azt (még) nem hozta forgalomba, azonban azt is meg fogják vizsgálni, hogy ez nem minősül-e a pénzhamisítást előkészületének (pl.: hogy több próbanyomatot csinál annak érdekében hogy egyre tökéletesítse a technikáját.)


3: Erre is megvannak a szabályok (pl.: méret, arculati elemek...stb). A szabály egészen pontosan a a forint- és az eurobankjegyek utánzatáról szóló 2/2010. (I. 28.) MNB rendelet (Elérhető: [link]


Az első kommentedben feltett kérdésedre válaszolva: Az is bűncselekmény (Btk: 389. § (1) c) ), ha valaki nem maga készítette a hamis pénzt, de az bármilyen úton hozzá kerülve, ő maga hozza forgalomba, azaz fizet vele. Ez alól csak akkor lehet mentesülni, ha tévedésben vagy, azaz bizonyítható hogy az adott helyzetben Te nem tudtad azt, hogy az adott bankjegy hamis (pl.: olyan tökéletes a hamisítvány, hogy csak UV-C fényben látszik, mivel nem elvárható az, hogy minden bankjegyet az átlagember ilyen alapossággal megvizsgáljon). Nyilván egy rossz minőségű (rajzolt, fénymásolt...stb) hamisítvány esetében erre eredményesen nem lehet hivatkozni.

2021. szept. 19. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!