Örökölt házat ha többen öröklik, de az egyik nem akarja eladni a többi mit tehet?
Pl van három örökös. Kettő eladná, a harmadik nem adná el.
Ilyenkor a másik kettő tud valamit lépni, hogy mégis eladásra kerüljön?
Tulajdonjoga van, nem haszonélvezeti.
Én lennék az a fél, aki nem akar eladni. Rakjam be magam haszonélvezőnek is?
Bíróságon kell kezdeményezni a közös tulajdon megszüntetését. Ez egy hosszú és költséges per, de a végén mindig kimondja a bíróság, hogy a tulajdonosoknak dönteni kell arról hogy az egyik megveszi-e a többi részét vagy eladják és az összes tulajdonos között elosztják.
Szerintem keress egy ügyvédet, az ugyanezt fogja elmondani és mutat is esetleg olyan pereket ahol ez volt a vége. mellé teheted az ügyvédek költségét a per során. Ezt egyben tedd annak az orra elé aki nem akar belemenni az egyezségbe!
De ha a testvéredről van szó, akkor kezeld türelemmel, az más eset! találjatok ki egy olyan megoldást közösen amivel mindenki nagyjából elégedett lehet. Segítsetek neki abban hogy meg tudja vásárolni tőletek a tulajdonrészeteket! Nyilván nem tud csak úgy hatalmas hitelt felvenni, itt kell rugalmasnak lenni és hosszabb időt neki hagyni a kivásárlásra. De csak ha van reális esély arra, hogy meg tudja tőletek venni.
Van más megoldás is. Pl. ki lehet adni bérbe és a bérleti díjból meg hitelből fizethetne nektek.
A lényeg: lehet pert indítani közös tulajdon megszüntetésére, de meg is lehet oldani más módon.
#2 Te nem rakhatod be magad haszonélvezőnek, csak a többi tulajdonos.
haszonélvezetet öröklésnél szoktak kapni az ingatlanra pl. az özvegy, a gyerekei meg tulajdonosok lesznek az elhunyt örökrészének, az örökhagyó rendelkezhet úgy hogy valakinek haszonélvezetet ad halála esetén. Vagy ha ajándékozással lesz valakié az ingatlan, az ajándékozó köthet ki haszonélvezetet magának vagy valaki másnak és a tulajdonjogot ruházza csak át. Közös tulajdonnál nem lehet haszonélvezetet adni önmaguknak, hiszen másnak a tulajdonáról nem lehet így rendelkezni, a sajáton meg nem lehet haszonélvezete.
Úgy értem, hogy ha magamat vagy valakit ráíratok a lakásra haszonélvezőnek, akkor amíg a haszonélvező él és nem mond le a jogáról, addig vevőt se fognak találni a lakásra, igaz?
Pont az lenne a lényeg, hogy ott tegyek keresztbe nekik ahol tudok, és ha belegebednek se tudják eladni senkinek a lakást.
#6 Nem lehet haszonélvezője az ingatlanak valaki ha nem az egész a tulajdonod.
Az özvegyek haszonélvezete azért jöhet létre, mert vagy az egész ingatlan az elhunyté vagy a fele az özvegyé és a másik fele lesz csak örökség. Így lehet az egészre haszonélvezetet "örökölni".
Részleges haszonélvezet nincsen egy osztatlan tulajdonon, mert a haszonélvező lenne utána az aki dönthetne mindenben. Mivel nincsen elhatárolva a tulajdonrész, így a haszonélvezetet sem lehetne meghatározni.
A saját ingatlanodra ha haszonélvezetet adsz valakinek azzal meg magadat semmized ki. Ugyanis élete végéig azt csinál az ingatlannal amit akar, még téged is kirakhat onnan minden gond nélkül.
csak akkor lehetne haszonélvező, ha a többiek is aláírják.
Ha nem akarod eladni a házat, ki kell vásárolnod a többieket.
Ha nem tudod, akkor beperelhetnek, és egy hosszú és költséges procedúra végén úgyis el kell adnod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!