Ha alapítok egy céget, és tőkét fektetek bele, illetve az profitot termel, azt nem vehetem ki, mert nem az én pénzem, hanem a cégé? Akkor mi értelme van céget alapítani?
Bérként és osztalékként is felveheted, a vonatkozó adóterhek befizetése után.
Nem éri meg itthon céget (becsületesen) működtetni, nem vezetem le de 100 forint bevételből miután osztalékként kivetted és minden adót befizettél rá, 12 forintod marad. ÁFA, iparűzési adó, alkalmazotti bérek+azok járulékai, nyereségadó, osztalékadó. Majd természetesen ha ebből a 12 forintból veszel valamit a boltban azon ugyanúgy van még 27% ÁFA. Tehát 100 forintból nettó 9 forint "vásárlóerő" marad nálad. Ez nagyon karcsú, EU-s összehasonlításban pedig hadd ne mondjam, milyen.
Trükközni meg ügyeskedni nyilván nagyon sok módon lehet, de úgy összességében így néz ki a vállalkozói környezet, ha a hó/év végén cash-t szeretnél a vállalkozásodból a zsebedbe.
Kérdező, nézz után hogyan működnek a cégek. Magyarországon 1,8 millió vállalkozás - azaz cég működik. Hidd el hogy nem azért, hogy a cég tulajdonosainak ne legyen belőle pénze!
Az elszámolás módja az amivel nem vagy tisztában. a cégbe befektetett tőke az ami a cég működését garantálja. A profit az ami hasznot megtermelt ennek és a munkájának köszönhetőn. Ez a profit a cég tulajdonosait illeti meg és ők dönthetnek arról - a cégformától függően - hogy ezt hogyan használják fel. Ki lehet fizetni az egészet osztalékként - ekkor lesz olyan mint egy fizetés, csak ez a tulajdonos jövedelme. de megtarthatják a cégben beruházásra. Nézz meg néhány nagy céget ahol ilyen döntésekről nyilvánosan is vannak cikkek. a MOL pl. évekig nem fizetett a részvényeseinek osztalékot mert a cég fejlesztésébe fektették, de ezt a részvényesek döntötték el így. A kis cégeknél, akár 1 személyes cégnél is ebből van a cégtulajdonosnak jövedelme.
De ahogy már írták, ez nem azt jelenti hogy csak úgy bele lehet nyúlni a kasszába, hanem meg van a törvényes módja annak hogy mikor és mennyit vehet fel a cég profitjából.
Kezdheted a pályafutásodat magánvállalkozóként. Ebbe a tárgykörbe beletartozik az egyéni cég is, ha cégnévvel akarsz működni. Ebben az esetben a bevétel teljesen a saját vagyonod. Kisadózóként éves szinten lehet 12 millió forint bevételed, ami után csak 655000 forintot kell egész évre befizetned. Ez egy jó lehetőség egy startupnak. Egyéni vállalkozással is vehetsz fel embereket. Több magánvállalkozót ismerek, akinek vannak alkalmazottai és nem csak építőiparban, hanem gyártásban is, egy teljes gyárüzem az ő saját nevén fut és így is van presztízse.
Később, amikor már a céged bevétele meghaladja a 12 millió forintot, akkor már megéri egy KFT-ként működni. Ha úgy érzed, hogy elég nagy a bevétel, akkor növeled a fizetésedet. Ha rendes vagy, akkor az alkalmazottaidét is és visszaforgatsz a cégbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!