A törvény nem ismerete nem mentesít?
A "demokrácia" alappillére a fenti mondat. Ha azonban előveszünk egy jogtárat, akkor kiderül, hogy kinyomtatva (különböző becslések szerint) 20 000 és 200 000 oldal közötti iratmennyiségről beszélünk. Ezek a törvények és kormányrendeletek. Ehhez jönnek az önkormányzati rendeletek, a bírósági gyakorlat és sok más. A törvények folyamatosan változnak. Minden nap az aznap érvényes változat az érvényes.
Tehát lehet, hogy a törvény nem ismerete nem mentesít, de a törvényt megismerni reménytelen. (azt pedig, hogy a sokszor szándékosan homályos részeket hogyan értelmezik az adott ügyben megsaccolni is reménytelen)
Szeretnék egy együttgondolkodást elindítani, hogy ebből a csapdából hogyan lehet kikeveredni.
Tisztában vagyok azzal, hogy most csak gondolkodni lehet, de ha nem kezdjük el, akkor a most megszületettek unokái is ebben a csapdában lesznek.
Normál embernek nincs szüksége mindenféle vállalati jogra, szállítmányozásra vonatkozó jogszabályokra, a választás vagy a parlament pontos működését szabályzó jogszabályokra, stb Ahogy nincs szüksége a BTK 95%-ara sem, ami pl a büntetési tételeket és súlyosbító tényezőket jelenti, elég tudni azt, hogy nem molesztálunk gyereket, ennek betartásához nem kellenek a büntetési tételek...
Egyszóval az egész jognak egy nagyon apró töredékét kell tudni a mindennapi életben, és másik apró speciális részét esetleg a munkádhoz, ha olyan.
A kérés kiírása előtt feldobott két hasonló kérdést, az ottani válaszok alapján kicsit pontosítok:
Egy nagy rakás olyan szabály van, amit az ember betart "érzésre" például: Ne ölj, de rengeteg olyan szabály van, ami valami törvényben, rendeletben, szabványban van rögzítve és akkor derül ki, hogy az ember törvényt sértett, amikor jön a büntetés. Egy kedvenc példám, hogy amikor a KRESZ-t tanultam, önkormányzati rendelet is tilthatta a parkolást, nem csak tábla (azt hiszem a Szabadság téren volt ilyen).
Olyan emberektől, akik írni/olvasni alig tudnak (lásd PISA felmérések), vagy egyszerűen nincsen napi több órájuk a jog változásainak követésére hogy várható el, hogy olyan szabályokat tartson be, amelyeket megismerni sincs esélye (Több 10 000 oldalt kevés ember tud fejben tartani), vagy ha elolvasta és elmagyarázták neki, akkor legközelebb másképpen értelmezik. Egy tipikus ilyen szabály a devizahitelek "Az árfolyamkockázat kezelése a bank feladata" kitétele. A szerződés aláírásakor erre azt mondták, hogy ez a mondat garantálja, hogy csak kis mértékben változzanak a forintban számolt törlesztőrészletek, amikor a törlesztő részleteket az egekbe emelték, ugyan erre a mondatra hivatkoztak (tudom ez már a szerződés illetve csalás kategória, de nem találtam jobb példát)
" elég tudni azt, hogy nem molesztálunk gyereket"
Kérlek akkor pontosan írd le fejből, hogy mi számít egy gyerek molesztálásának (Te hoztad a példát)
Kérdező."Minden nap az aznap érvényes változat az érvényes."
Hatályos,nem érvényes.A hatályosság és érvényesség a jogban úgy különbözik mint a fekete és fehér. Ha ezzel nem vagyunk tisztában, akkor nem teszünk fel jogi kérdéseket.
Kérdező, azt hoyg mi a törvény, mit kell betartani azt megtanulod a normál életedben vagy amikor egy más, ismeretlen helyzetbe kerülsz akkor vagy te megnézed vagy megkérdezel egy ügyvédet, akinek az a dolga hogy ismerje a törvényeket.
Senkinek nem kell a fejében legyenek a jogszabályok, még az ügyvédeknek sem.
Azt pedig a szüleid és tanáraid dolga hogy megtanítsák neked az alapvető szabályokat. Ezért tudod hogy nem veheted el más tulajdonát, mert az lopás, hogy nem bánthatod a másik embert, nem kínozhatsz meg egy állatot vagy nem gyújthatod fel a szomszédod kocsiját.
Az újabb ügyekben meg vagy ismét lesz valaki aki megtanítja neked mi a törvény vagy utána nézel. Amikor autót akarsz vezetni akkor fogod megtanulni az oktatótól, hogy nem hagyhatod ott az út szélén ha valaki balesetet szenvedett, mert a törvény kötelez a segítségnyújtásra. Amikor saját házad lesz akkor neked kell megismerned a településen érvényes rendeleteket akár a zajongásról, akár a tűzrakásról van szó.
Mindenkinek a maga szakterületét kell ismernie. Könyvelőt azért tartanak a cégek hogy legyen aki ismeri az éppen érvényes adótörvényeket. Az élelmiszerhatóság azért van, hogy legyen aki ismeri a hatályos jogszabályokat az élelmiszerek előállítása, forgalmazása kapcsán, ahogyan a kormányablaknál azért ülnek az ügyintézők, hogy legyen aki tisztában van azzal, milyen iratokra van szükséged ahhoz, hogy külföldre utazhass.
Neked azt kell tudnod hogy szabályok teszik élhetővé a világunkat és ezek törvények, rendeletek. Amikor pedig bele akarsz kezdeni valamibe akkor meg kell keresned azt a helyet vagy személyt, ahonnan megtudhatod mik az ott és akkor érvényes szabályok - vagyis a törvények.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!