Mi a célja annak a rendelkezésnek, hogy ugyanazzal a betegséggel nem fordulhatunk ugyanahhoz az orvoshoz magánrendelésen IS és kórházi szakrendelőben IS?
"Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy az egészségügyi szolgálati jogviszony keretében ... nem nyújthat egészségügyi szolgáltatást ugyanazon személy számára, akinek más ... jogviszonyban már ugyanazon betegség tekintetében egészségügyi szolgáltatást nyújtott."
Vagyis, ha fáj a térdem, és elmegyek egy ortopédus magánrendelésére, ott pedig kiderül, hogy műtétre van szükség, amit értelemszerűen nem tud elvégezni a magánrendelőjében, akkor a kórházban Ő nem műthet meg!
És fordítva: ha először a kórházi szakrendelésen jelentem meg nála, onnantól CSAK a kórházi szakrendelésére mehetek, nem kereshetem fel a magánrendelését ugyanazzal a problémával.
Ki érti, mire jó ez???
Az a célja hogy megszüntesse azt a sok éves gyakorlatot, hogy elmész magánrendelésre, az orvos elveszi tőled a pénzt, majd az állami rendszerbe "visszaküld" ahol elvégzik rajtad a szükséges drága beavatkozásokat - akár ő maga is mint sebész, bőrgyógyász vagy nőgyógyász - aztán megint visszajárhatsz hozzá a magánrendelésére ahol ismét fizetned kell neki.
vagy fordítva, hogy elmész egy állami rendelőbe és ott az orvos azt mondja neked, hogy most éppen nem tud megvizsgálni vagy jobb lenne ha a következő héten is láthatna, de inkább a magánrendelésére menj - ahol megint csak fizetned kell neki a vizsgálatokért, ellenőrzésért.
Én vittem így gyerekemet ortopédiára, hogy a doki a saját magánrendelésére hívott utána vissza. Ahol már 15 ezer volt a beugró. Nagyon sok ember járt már így.
Ez nem az orvos ellenében van, hanem a beteg érdekében. egyen elválasztva a magánszféra az állami rendszertől.
Ha nekem kardiológushoz kell mennem és nincs kedvem kivárni az időpontot amit kaphatok, akkor elmehetek arra a magánrendelésre ahol legutóbb is voltam X dokihoz. Majd ezt a vizsgálati eredményemet vihetem nyugodtan az állami rendelésre, csak ott nem X dokihoz hanem Y dokihoz kell vele mennem. Így nem lesz olyan helyzet hogy rá vagyok kényszerítve vagy az állami rendszerre vagy a magánrendszerre, mindkettőt a magam akarata szerint használhatom, mert nincs kizárva hogy használhassam és az orvos sem vehet rá hogy az ő magánrendelésére járjak inkább.
X dokinak és Y dokinak is lehet magánrendelése az állami munkája mellett, csak a doki nem fogadhatja mindkét rendelésén ugyanazokat a betegeket.
Lehet, hogy ez Budapesten működik, de egy kisvárosban? Ahol van ugyanabból a típusú szakorvosból mondjuk kettő? Vagy csak egy van?
Innentől kezdve NAGYON meg kell gondolni, kinek a magánrendelésére megyünk el, főleg, ha műtétes szakmáról van szó, mert az illető orvos SOHA többet nem kezelhet a kórházban! (Legalábbis ugyanazzal a kórsággal, de egy idő után már ki tudja ezt számontartani? Amikor a derekam fájt, a kórházban látott, amikor a térdem, a magánrendelésén? Jól emlékszem? Vagy fordítva?...)
2. ha kórházi rendelésére mentél és ott állapította meg, hogy műteni kell, akkor műtsön meg a kórházban. Ha magánrendelésen, akkor másik sebészhez elküld, aki megműt. Probléma megoldva. Kétlem, hogy van olyan kisváros, ahol egyetlen szakorvos tud csak műteni.
"SOHA többet nem kezelhet a kórházban" ezt te se gondolod komolyan :)
Nem tudom az teljes jogszabályt fejből, de biztosan nincs olyen benne, hogy SOHA. Ha ma elmész hozzá, megállapítja, hogy műteni kell, megműt valaki, akkor ha legközelebb, néhány év múlva egy orvos megállapítja, hogy újra műteni kell, műthet az, aki korábban nem műthetett.
Egyébként azon ritka fidesz-törvények közé tartozik, amivel egyetértek. Nem volt már tartható az, hogy orvosok magánrendelésen megmondják, hogy megműtenek a kórházban, a kórház felszerelésével és még fizessen is érte a beteg.
Persze, hogy van másik sebész, de ha én benne bízom? És ha nem akarom, hogy más műtsön? Neked talán mindegy, ki műt meg?
A szöveget meg azért másoltam be, hogy lássátok, pontosan hogy szól.
Vagyis, ha térdproblémával látott magánrendelésen, azzal a problémával már később nem kezelhet kórházban, nem is műthet meg, kontrollra sem járhatok hozzá ezzel a továbbiakban.
Amúgy meg magánrendelésen ugyan hogy műtene, csak viccelsz. Hát persze, hogy a kórházban, a kórház felszerelésével műt meg.
Egyébként ez valós probléma. Olyan betegséggel, ami esélyes, hogy műtétre szorul, jobb, ha senki nem megy annak az orvosnak a magánrendelésére, akiben megbízik, mert akkor nem műtheti meg!
Legalábbis, ha jól értelmezem a jogszabályt.
"AZZAL a problémával már később nem kezelhet" De ha egyszer kezelik/megműtik AZT a problémádat, majd később újra kezelésre van szüksége a térdednek, AZ már másik probléma, nem ugyanaz (akkor se ha ugyanaz a probléma újul ki.
Ha ragszkodsz egy orvoshoz, mert benne bízol, akkor ahhoz mész a normál, nem magán rendelésén - ha magán rendelésben nem tud megműteni.
"Amúgy meg magánrendelésen ugyan hogy műtene" Úgy, hogy a bevételéből berendez egy műtőt. Ha meg nem tud megműteni magán rendelésen, akkor ne kérjen pénzt akkor ha a kórház berendezését használja. Ha ezt nem tették volna az orvosok, nem alakult volna ki ez a helyzet. Én megértem, hogy nincsenek túl jól fizetve, de az akkor se normális, elfogadható, hogy állami pénzen vásárolt, karbantartott műszereket használ ingyen és még pénzt is kér érte a betegtől.
Az lehetett volna még a megoldás, hogy az orvosok bérelhessék a műszereket, de akkor meg még többet kérnének a betegektől és egyébként se fair, hogy TB alapon is műtenek ingyen, meg nem kis pénzért is ugyanazokat a felszerelésekkel.
Épp ideje volt, hogy ezt megszüntessék.
"Olyan betegséggel, ami esélyes, hogy műtétre szorul, jobb, ha senki nem megy annak az orvosnak a magánrendelésére" Ha nem műtheti meg, akkor igen, jobb ha nem megy.
Egyáltalán nem ingyen használja a műszereket, mert kórházi alkalmazotti minőségében végzi az operációt, és a NEAK felé van elszámolva. És ezért nem is kérhet pénzt a betegtől.
A kórházi szakrendeléseken pedig hosszú idő, mire időpontot kapsz. Ezért mész a magánrendelésre. Ebben vagy most korlátozva.
Magyarországon pedig elég szűk az a réteg, akik egy operációt is ki tudnának fizetni, ellenben azok elég sokan vannak, akik egy magánrendelés igénybevételét azért megengedhetik maguknak.
Valójában még az is megtörténhet, hogy elmegyek a doki magánrendelésére, megvizsgál, és számomra váratlanul közli, hogy műteni kell. Akkor mit mondok neki, csináljuk vissza, mintha itt sem jártam volna, mert szeretném, ha ő műtene meg? Nyilván nem. Vagyis, jobb, ha inkább senki nem megy magánrendelésre, vagy pedig két orvost keres, akiben megbízik, egyet magánban, egyet az állami rendszerben. Csak hát, mivel nekik tulajdonképpen mindkettőjüknek ugyanazt a bajt kell kezelniük, nem árt, ha egymásban is megbíznak, nehogy szegény betegnek ellentétes információkat mondjanak. Hát ez is nonszensz.
Nem, ez egy nagyon rossz jogszabály.
De kér pénzt a betegtől. Egy ismerősömnek volt pont térdműtétje és a doki magánrendelésén megmondta neki mikor tudja műteni a kórházban. És a műtétért IS fizetnie kellett.
Nem kérhetnek, de kérnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!