Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végrendeletben az adósságról...

Végrendeletben az adósságról is külön lehet nyilatkozni, mint a vagyontárgyakról?

Figyelt kérdés

Tehát ha az örökhagyónak van vagyontárgya és adóssága is. Mi a helyzet akkor ha

a) az adósság egy ingatlant terhel? Ekkor az ingatlanból örökölt rész arányában kapják az adósságot is az örökösök?

b) Az adósság nem terhel konkrét vagyontárgyat, például egy fedezet nélküli személyi kölcsön? Ekkor lehet azt tenni, hogy a vagyont 1/3 arányban osztják el a végrendeletben a három örökös között, a tartozást pedig 2/3-1/6-1/6 részben?


2021. ápr. 2. 22:19
 1/1 anonim ***** válasza:

A végrendelet a vagyontárgyakról szólhat. Az adósságot kell először az örökségből törleszteni, ami megmarad az az örökség.

Az ingatlan az adósság mértékében kvázi annak a tulajdona akinek a nevére a jelzálog be van jegyezve, így az nem örökölhető. vagyis ha van egy 30 milliót érő ingatlan, akkor a 3 örökös elméletben 10-10 milliónyi tulajdonrészt örökölne. Azonban ha az ingatlanon van 15 milliónyi jelzáloghitel, akkor az ingatlan fele úgy is nézhető, mintha az a banké lenne és a többi rész az örökhagyóé, azaz az az örökség.

Ha 3 gyereke van az elhunytnak csak mint örökös, akkor végrendeletben hagyhatja magát az ingatlant különböző mértékben a 3 gyerekére, de a köteles résznek megfelelő nagyság a minimum. A köteles rész a normál örökség harmada, vagyis ha csak 1 ingatlan az örökség, akkor végrendeletben is minimum az 1/9 részét rá kell hagyja a gyerekére.

Az ingatlant oszthatja meg eltérő mennyiségben és azt vagy arányosan, az örökölt tulajdon mértékétől függően fizetik ki - akkor megmarad az ingatlanjuk a végrendeletben felosztott tulajdoni arányokkal, vagy eladják, kifizetik belőle a jelzáloghitelt és a maradék pénzt osztják fel a végrendelet által megszabott arányban.

Adósságról nem lehet végrendelkezni ilyen módon, mert az nem az örökhagyó tulajdona - az a tartozása. Ha van az örökségben más is, pl. autó vagy pénz, akkor lehet úgy végrendelkezni, hogy az ingatlanból mindenki kapja meg az 1/3 részt, az adósságot meg a többiből fizessék ki egészben vagy részben. Ha az örökhagyó szeretné ha az adósságot nem egyformán fizetnék meg az ugyanaz, mintha nem egyforma arányban hagyná az örökösökre az ingatlant. Egymás között utána az örökösök megegyezhetnek, hogy akinek nagyobb az ingatlanrésze az átadja a tulajdona egy részét a másiknak, cserébe ha a másik többet fizet az adósságból. Vagyis arra az örökösre kell többet hagyni, akinél szeretné ha kevesebbet fizetne az adósságból és a végrendeletben le kell írni, mint az örökhagyó szándékát, hogy az adósság kifizetését egymástól átvállalhatják a tulajdoni rész átadásával, hogy mindenkinek egyforma része legyen a végén a tulajdonból.

Röviden: adósságról így nem lehet végrendelkezni, csak a tulajdonról. De az ügyvéd meg tudja oldani hogy a végrendelet szövege olyan legyen, hogy az örökhagyó szándéka érvényesüljön és legyen örökös aki többet kell fizessen a tartozásból.

2021. ápr. 2. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!