Az egyetemi alapítványok kuratóriumi tagjainak a kinevezése tényleg élethosszig tart, és nem lehet őket leváltani?
A belinkelt videóban elhangzik, hogy eredetileg az egyetemi vezetők leválthatóak voltak egyetemen belüli szavazással, de a kuratóriumi tagok (akik ezentúl a fontos döntéseket meghozzák) kinevezése élethosszig tart, és nem lehet őket leváltani sem az egyetemen belülről, és kívülről sem.
https://www.youtube.com/watch?v=ZRO4QSL3EfU
Nem, a csávó a videóban hülyeségeket beszél. Direkt összemossa a szenátus és a kuratórium szerepét, mondván, az átlagember úgysem tudja, melyik micsoda.
Eddig az egyetemek szoros, központosított állami adminisztráció alatt működtek. A modellváltással az egyetem gyorsabban, rugalmasabban tud alkalmazkodni a piaci változásokhoz. Ez nyilván nagyobb önállóságot és felelősséget igényel majd. Eddig az volt, ha pl. be kellett szerezni 20db laptopot, akkor elkezdődött egy beszerzési folyamat, aminek a végén, egy-másfél év múlva megérkeztek a gépek. Most majd az lesz, hogy ha van pénz, akkor az informatikus megrendelni a gépeket, az egyetem pedig kifizeti, és ott lesznek egy hónap alatt. végre megszabadulnak az egyetemek attól a hatalmas bürokratikus tehertől, ami eddig nyomta a vállukat, saját vagyongazdálkodással bírnak, stb.
Az állam a fenntartó szerepéből átmegy megrendelővé. Képzéseket fog rendelni az egyetemektől, így - elméletileg - az állam részéről továbbra is folyamatosan biztosítva lesz, hogy az egyetem kapjon pénzt.
Az állami vezetést továbbra is a szenátus és a rektor végzi majd, akiket ugyanúgy "alulról", demokratikus úton választanak, mint eddig, a vezetői feladatokat ők látják el a jövőben is. Az alapítvány egy jogilag különálló szervezet lesz, ami a napi operatív folyamatokban nem fog beleszólni, nem is nagyon tudna egyébként, mert ha megnézzük kiket választottak kuratóriumi tagoknak, akkor látható, hogy olyan emberekről van szó, akiknek az alapítványi munka csak amolyan "másodállás".
A kuratóriumi tagokat az aktuális nemzetgazdasági miniszter bármikor leválthatja.
3-as
"A kuratóriumi tagokat az aktuális nemzetgazdasági miniszter bármikor leválthatja."
Ennek be tudnád linkelni a forrását? Lehetségesnek tartom, hogy így van, de meg szeretném nézni a pontos megfogalmazást, és hiába próbáltam rákeresni a guglival.
2-es
"Az olyan lenne, mintha utólag átírnák a Microsoft alapítóját. Nem érzed, hogy ez problémás lenne így?"
Én nem igazán látom az analógiádat. A Microsoft alapítója itt mivel analóg?
3-as:
Nem jelölted meg a forrást. Én azt találtam, az ITM-ből választják ki a kuratórium tagokat, de arról nem írnak, hogy le is válthatóak. Link: [link]
2-es:
Így utólag úgy tűnik nekem, hogy összekeverted az alapítót és az alapítványt. Az alapítvány nem az alapítók összessége, hanem egy gazdasági társaság közérdekű céllal, aminek nem gazdasági tevékenység a fő célja. Tehát Bill Gates attól nem lesz a Microsoft alapítványának tagja, hogy megalapítja a Microsoft-ot, de a Microsoft alapítója lesz (és nem kell annak kinevezni). Mint ahogy a most kinevezett alapítvány kuratóriumi tagjai sem az egyetem alapítói.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!