Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az egyetemeken online vizsgákn...

Az egyetemeken online vizsgáknál a "totális kamerás megfigyelés" nem aggályos adatvédelmi, személyiségi jogi, hallgatói jogi szempontól?

Figyelt kérdés

Egyetemeken főleg ebben a félévben kezdték el az oktatók a kamerás megfigyelést a vizsgák során. Írni kell egy tesztet a gépen, de közben bekapcsolt kamerával és mikrofonnal kell egy értekezletben résztvenni. Nyilván a kommunikációt és a csalásokat akarják kiszűrni, amivel még nincsen semmi gond. Ugyanakkor rengeteg felügyelő oktató visszaél a rendszerrel, vagy sokak számára lehetetlen feltételeket állítanak a vizsgázás körülményeivel kapcsolatban vagy pedig adatvédelmi, személyiségi és hallgatói jogi szempontból aggályosak a követeléseik.


1. A vizsga körülményei: A szobában nem lehet semmilyen technikai eszköz azon az eszközön kívül, amelyen a vizsgázik (ez még teljesíthető, de azért mégis)

2. A szobában nem tartózkodhat senki más és emberi beszéd nem lehet a háttérben. Ezt rengetegen nem tudják biztosítani. Akkor majd biztosan kirúgják a lakótársat, nagymamát. De ha esetleg valaki elmenne valahova, akkor az is szabály, hogy csak zárt helység lehet, tehát még szabadtéren sem lehetne vizsgázni.

3. A személyi igazolványokat az elején be kell mutatni a kamerába. Úgy, hogy minden egyes hallgató láthatja minimum az ember általában előnyös tulajdonságait kiemelő fényképét és az aláírását. Ez nem aggályos adatvédelmi szempontból?

4. A rengeteg vizsgázó bekapcsolt mikrofonja nagy háttérzajt generál, de a gyereksírástól elkezdve a kutyaugatásig minden hallatszik egyszerre. Véletlenül sem lehetne engedni, hogy akitől jönnek a zajok, kikapcsolja a mikrofonját. Biztosan a kutya vagy a gyerek fog majd neki súgni. Nincs az embernek joga nyugodtan vizsgázni?

5. Oké, folytassuk az előző pontot. Miért nem kapcsolja ki a hangot az ember, ha zavarja a háttérzaj? Hát igen, jó lenne, de előírás az is, hogy ha az oktató arra utasítja a hallgatót, hogy az mutassa körbe a kameráját, hogy nincs-e valaki az asztal alatt vagy nincs az ölében valami eszköz, akkor azonal meg kell tenni. Ha valaki ezt elmulasztja, az azonnali bukás. Tehát ha valaki nem hallotta, az sem mentség. Így folyamatos készenlétben kell lenni, hogy mikor kell mindenki előtt lakásbemutatót tartani. Ami szintén aggályos a magánélet védelmének szempontjából.

6. A következő probléma Orwelli magasságokba röppenti a terrort. Ha valaki egy kicsit is forgatja a fejét, akkor az oktató felszólítja, hogy ne forgassa a fejét, úgy hogy azt mindenki hallja. Nagyon kellemes folyamatosan ezt hallgatni. De itt már egy minimális mozdulatról van szó. Jó, hát végül is miért kellene valakinek a fejét forgatni, hiszen a képernyőn a kérdés nemde? Oké, nincs is ezzel gond. Azonban nem szabad az embernek a szemét sem mozgatnia. A képernyő közepét kell kinézni. Ha valaki mégis mozgatja a szemét, akkor számítania kell az oktató atyai intésére, aminek mások is fültanúi lesznek. Többedszeri felszólítás bukást eredményezhet. Azt kell hallgatni, hogy "Jancsi, ne forgassa a szemét!" Csak egy kicsit kell beljebb menni és eljöhet Orwell gondolatrendőrsége is.


Rengeteg oktató visszaél a "hatalmával". Hogy véletlenül se lehessen a vizsgára figyelni. A kérdést ne hallgatói panaszkodásnak vegyétek, hanem abba gondoljatok bele, hogy ha egy kis hatalommal rendelkező személy kap egy kis lehetőséget, akkor milyen kreatív módokon próbálnak visszaélni vele. Inkább a tananyag átadásakor lennének ilyen kreatívak. Ha valaki ilyet tapasztal egy teljesen átlagos szakon (nem a legdurvább BME vagy orvosi), lehet tenni valamit?



2021. márc. 9. 16:14
1 2 3
 11/25 Fsms ***** válasza:
51%

ha személyesen vizsgázol, akkor hova nézel? A távolba, vagy esetleg a vizsgáztatót nézed?

Változatlanul nem értem.

2021. márc. 9. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
69%

Szerintem a személyigazolvány publikus bemutatása aggályos, illetve a “más nem lehet veled egy helyiségben” kivédésére kellene tantermet biztosítani, ahova, ha nem tud egyedül maradni egy szobában vagy nem szeretné, ha látnák a helyiséget, akkor azonos feltételek mellett bemehet (leginkább azért, mert jelenleg nem lehet mondjuk szállodai szobát sem bérelni), de nyilván nincs kitalálva.


A többit nem érzem aggályosnak, még akkor sem, ha nyilván kényelmetlenebb, mint a normál vizsga.

2021. márc. 9. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
52%

Jogos, de mégse...


1. Ezzel mi a probléma? Berakod a fiókba a telefont kikapcsolt állapotba. Vagy arébb rakod, hogy ne legyen a kamera szemszögében a tablet másik laptop másik PC stb.


2. Ez is csak kamera függő, úgy kell beállítani, hogy ne látszódjon. A mikrofont meg gombnyomásra állítod, tehát gombnyomásra kapcsol ki és be. Vizsga alatt kikapcsolod, ha beszélned kell bekapcsolod. Máris nem hallatszik semmi a háttérbe csak síri csönd. Ha meg vizsga közbe kell körbemutogatni van-e bent valaki, akkor megkérde, hogy vizsga alatt menjen ki a konyhába vagy Te mész ki a konyhába .. Addig megkérded ne menjen oda és a nagymama biztosan megfogja érteni vagy az albérlettársad is ... Ezt neked kell megoldani - nem hiszem el, hogy valaki képtelen erre.


3. Ezzel mi a baj? Ha bemész egy órára ott is látják az arcodat, illetve van jelenléti ív, amit általában körbeadnak és ott láthatod más aláírását ugyanúgy.


4. Lenémítod őket csak a vizsgáztatót nem. Neked miért kéne bárki mást hallanod? Erre nem gondoltál eddig?


5. Ugyancsak azt tudom mondani, hogy némíts le mindenkit kívétel a tanárt.


6. ... :D

2021. márc. 9. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
60%

"A kérdést ne hallgatói panaszkodásnak vegyétek"


Márpedig annak veszem, mert 6 pontodból csak 1 érintett adatvédelmi kérdést, az összes többi igazából csak a kényelemről és vizsgáztatási logika szapulásáról szólt. Jogosan, nem jogosan, mind1, de adatvédelmet tényleg csak az egyik pont érintett (3-as pont).


Arra pedig azt tudom mondani, hogy mikor körbeadjátok a katalógust aláírásra, akkor is látjátok más aláírását, ez jelenléti oktatásban nem jelentett gondot eddig senkinek a világon. A személyi igazolvány önmagában pedig nem tartalmaz érzékeny adatokat. Ugyan egyedi adatok is szerepelnek rajta, de ennyinek az ismerete nem ad lehetőséget visszaélésre. Nem véletlen kérnek el a bankban is egyszerre több okmányt és fénymásolják is le (ergo birtokában is kell lenned azoknak).

2021. márc. 9. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
59%
Én vennék egy olyan webkamerát, amely követi a szemmozgást. ;)
2021. márc. 9. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
27%
Ha nem szeretnél diplomát nyugodtan ugrálj.
2021. márc. 9. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
22%
rád személyesen se lehet néznie a tanárnak vagy mi? :D
2021. márc. 9. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
84%
Hányan vagytok egy vizsgán, hogy a tanár tudja nézni ki merre pislog?
2021. márc. 9. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
62%
Az megvan adva, hogy milyen minőségű webkamera kell? Szerezz használtan valami 15 éves gagyi vackot, ami pixeles, mint az állat. - Aztán bocsánat tanárúr nincs rá pénzünk, szegények vagyunk.
2021. márc. 9. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
70%
A mozgás figyelés a legszemetebb, értem én hogy ne puskazzon az ember, de gondolkodás közben az emberek 90% forgatja a fejét, szemét. Jó persze a gyakorin mindenki folyamatosan írja, mondja gondolkodás nélkül, itt mindenki zseni.
2021. márc. 9. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!