Az egyetemeken online vizsgáknál a "totális kamerás megfigyelés" nem aggályos adatvédelmi, személyiségi jogi, hallgatói jogi szempontól?
Egyetemeken főleg ebben a félévben kezdték el az oktatók a kamerás megfigyelést a vizsgák során. Írni kell egy tesztet a gépen, de közben bekapcsolt kamerával és mikrofonnal kell egy értekezletben résztvenni. Nyilván a kommunikációt és a csalásokat akarják kiszűrni, amivel még nincsen semmi gond. Ugyanakkor rengeteg felügyelő oktató visszaél a rendszerrel, vagy sokak számára lehetetlen feltételeket állítanak a vizsgázás körülményeivel kapcsolatban vagy pedig adatvédelmi, személyiségi és hallgatói jogi szempontból aggályosak a követeléseik.
1. A vizsga körülményei: A szobában nem lehet semmilyen technikai eszköz azon az eszközön kívül, amelyen a vizsgázik (ez még teljesíthető, de azért mégis)
2. A szobában nem tartózkodhat senki más és emberi beszéd nem lehet a háttérben. Ezt rengetegen nem tudják biztosítani. Akkor majd biztosan kirúgják a lakótársat, nagymamát. De ha esetleg valaki elmenne valahova, akkor az is szabály, hogy csak zárt helység lehet, tehát még szabadtéren sem lehetne vizsgázni.
3. A személyi igazolványokat az elején be kell mutatni a kamerába. Úgy, hogy minden egyes hallgató láthatja minimum az ember általában előnyös tulajdonságait kiemelő fényképét és az aláírását. Ez nem aggályos adatvédelmi szempontból?
4. A rengeteg vizsgázó bekapcsolt mikrofonja nagy háttérzajt generál, de a gyereksírástól elkezdve a kutyaugatásig minden hallatszik egyszerre. Véletlenül sem lehetne engedni, hogy akitől jönnek a zajok, kikapcsolja a mikrofonját. Biztosan a kutya vagy a gyerek fog majd neki súgni. Nincs az embernek joga nyugodtan vizsgázni?
5. Oké, folytassuk az előző pontot. Miért nem kapcsolja ki a hangot az ember, ha zavarja a háttérzaj? Hát igen, jó lenne, de előírás az is, hogy ha az oktató arra utasítja a hallgatót, hogy az mutassa körbe a kameráját, hogy nincs-e valaki az asztal alatt vagy nincs az ölében valami eszköz, akkor azonal meg kell tenni. Ha valaki ezt elmulasztja, az azonnali bukás. Tehát ha valaki nem hallotta, az sem mentség. Így folyamatos készenlétben kell lenni, hogy mikor kell mindenki előtt lakásbemutatót tartani. Ami szintén aggályos a magánélet védelmének szempontjából.
6. A következő probléma Orwelli magasságokba röppenti a terrort. Ha valaki egy kicsit is forgatja a fejét, akkor az oktató felszólítja, hogy ne forgassa a fejét, úgy hogy azt mindenki hallja. Nagyon kellemes folyamatosan ezt hallgatni. De itt már egy minimális mozdulatról van szó. Jó, hát végül is miért kellene valakinek a fejét forgatni, hiszen a képernyőn a kérdés nemde? Oké, nincs is ezzel gond. Azonban nem szabad az embernek a szemét sem mozgatnia. A képernyő közepét kell kinézni. Ha valaki mégis mozgatja a szemét, akkor számítania kell az oktató atyai intésére, aminek mások is fültanúi lesznek. Többedszeri felszólítás bukást eredményezhet. Azt kell hallgatni, hogy "Jancsi, ne forgassa a szemét!" Csak egy kicsit kell beljebb menni és eljöhet Orwell gondolatrendőrsége is.
Rengeteg oktató visszaél a "hatalmával". Hogy véletlenül se lehessen a vizsgára figyelni. A kérdést ne hallgatói panaszkodásnak vegyétek, hanem abba gondoljatok bele, hogy ha egy kis hatalommal rendelkező személy kap egy kis lehetőséget, akkor milyen kreatív módokon próbálnak visszaélni vele. Inkább a tananyag átadásakor lennének ilyen kreatívak. Ha valaki ilyet tapasztal egy teljesen átlagos szakon (nem a legdurvább BME vagy orvosi), lehet tenni valamit?
Én sem értem ebben mi olyan rossz.
Ha az egyetemen vizsgázol ott se lehet melletted sok technikai eszköz, sem más emberek. A személyit is sokszor kérték.
1-3as Olvassátok el már újra a kérdést és a leírást!
Semmi gond nem lenne azzal, hogy ellenőrzik a körülményeket, de én személyes vizsgánál nem hallottam olyat, hogy ne mozdíthatná meg az ember a fejét és folyamatosan vegzálnák a vizsgázókat úgy, hogy a többieket is zavarják vele. És miért kellene mutogatnia valakinek az igazolványképét 100 embernek? Ilyen nem sűrűn fordult még elő jelenlétnél.
Ezek a különbségek. De ti nem érzitek át ezt. Hadd lehessen már megmozdulni vizsga közben.
> Semmit nem íratnak alá.
Már a felvételinél aláíratták. Szedjél Cavintont.
"Semmi gond nem lenne azzal, hogy ellenőrzik a körülményeket, de én személyes vizsgánál nem hallottam olyat, hogy ne mozdíthatná meg az ember a fejét és folyamatosan vegzálnák a vizsgázókat úgy, hogy a többieket is zavarják vele. "
Lol, mert szerinted normál vizsgánál hangszigetelve elválasztanak a többi vizsgától? Ha ott szólnak rád, mert nézelődsz, azt is ugyanúgy hallja mindenki.
"És miért kellene mutogatnia valakinek az igazolványképét 100 embernek?"
Nem kell, a tanárnak kell. Hogy a többiek lássák, azt érthető okokból ilyen körülmények között nem lehet kibekkelni, de az égvilágon semmi hátrányod nem származik belőle, így pontosan ugyanott tartunk még mindig: semmi aggályos nincs benne.
Kérdező, a fiamnál is megmondták az egyetemen, hogy arra készüljön a vizsgán figyelni fogják a fejmozgását is. Mivel az oktatók sem hülyék, ők éppen úgy használják a technológiát, és pontosan tudják milyen könnyű egymás mellé tenni két monitort vagy a monitor mellé egy tabletet, okostelefont, amin simán mehet a szöveg egy havertól aki ott ül a szobában csak kicsit távolabb és szorgalmasan gépeli be neki a válaszokat ha nem tudja.
Normál esetben ha beszélsz a vizsgáztatóval akkor is fontos hogy hova figyelsz, de akkor ő tudja azt kontrollálni, hogy ne legyen ilyen egyszerű lehetőséged arra hogy máshonnan szerezd be a válaszokat mint a saját tudásodból.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!