Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Munkaszerződés tartalmazhat...

Munkaszerződés tartalmazhat rendelkezésre állást a munkaviszony megszűnése után?

Figyelt kérdés

Nemrég úgy járt a cég hogy felmondott egy gépész azonnali hatállyal, és az új nem tudta kezelni a gyártósoron a fő gépet így állt a gyár 3 napig. (Kb a szovjet időkból való a gép) A régi nem akart visszajönni betanítani az újat, de végül telefonos segítséggel nagy nehezen sikerült behangolni.


Az új gépésznek már most módosították a munkaszerződését hogy ha megszűnik a munkaviszonya akkor még fél évig visszahívjatja a gyár. A szerződést nem láttam de azt mondták időlimit nélkül ergo kötelezheti a gyár szükség esetén hogy fél évet jöjjön vissza dolgozni.


Szerintetek ez jogilag legális?

A nagyfőnökkel nem beszéltem nyilván, csak a saját csoportvezetőnkkel vitattuk meg egy szünetben aki azt mondta szerinte okés a dolog mert amit nem tilt a törvény azt szabad.


2021. febr. 16. 14:23
 1/10 A kérdező kommentje:

A dolog azért aggályos mert mi van ha:

-Felmondás után elköltözik

-Kirúgja az új munkahelye mert vissza kell mennie mindig a régihez

-Betegség


Nyilván ez nem jogi dolog hanem egyéni szoc. probléma, csak gondoltam ezt még hozzáfűzöm.

2021. febr. 16. 14:24
 2/10 anonim ***** válasza:
59%

Igen, lehet így szerződést kötni. A feltétele hogy tisztázva legyenek a körülmények, a szerződés ne okozzon kárt később az illetőnek és önszántából írja alá tudva a következményeit.

Nagyon sok olyan állás van ahol megszabják, hogy a munkaviszony megszűnése után pl. fél évig ugyanolyan típusú munkát nem vállalhat el vagy hogy nem szerződhet le a konkurens céghez X időn belül. Nem kötelező a szerződést elfogadni, a cégek így védik le magukat előre.

A gépész ha tudja ezt a feltételt és aláírja, akkor szabályos, ennyi.

2021. febr. 16. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Szerintem te a versenytilalmi megállapodásra gondoltál ami valóban törvénybe van foglalva. De amit leírtál olyan Magyarországon nincs, legalábbis hivatalosan, Amerikában tudom hogy van.


Versenytilalmi megállapodás: [link]


228. § (1)


Ha mégis tévedek akkor linkeld el és elnézést.

2021. febr. 16. 14:42
 4/10 anonim ***** válasza:
76%
1-es nem a kérdésre válaszolt, de jól írja. Nekem is volt melóm, ahol szerződésbe benne volt, megszűnik a munkaviszony, máshol 1 évig nem vállalhatok ugyanilyen munkát. Amit kérdeztél, ilyenről még nem hallottam. Olyan nincs, hogy megszűnik a munkaviszonyom és üljek otthon, hátha vissza kell menni segíteni. Olyan szokott lenni, munkaviszony megszűnése előtt, köteles az új dolgozót betanítani.
2021. febr. 16. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Hm és az munkaszerződésbe volt belefoglalva vagy amellé kötöttetek egy hagyományost?
2021. febr. 16. 15:21
 6/10 anonim ***** válasza:
76%
Ez elég érdekes szituáció, de elképzelhetőnek tartom abban az esetben, ha a felmondási időt nem tölti ki a munkavállaló, és max. a felmondási idő mértékéig. Ha egy munkavállaló otthagy egy céget, akkor éppen az ilyen esetekre is van kitalálva a felmondási idő, ami jelen esetben a munkáltatót védi. Ha egy dolgozó úgy lép ki hogy ott hagy csapot-papot akkor nehéz helyzetbe kerülhet a cég, és ezért jogilag be akarja biztosítani magát. Egy ilyen szerződéssel ugyanis akár kártérítési pert is a nyakába akaszthat az ex dolgozónak. Ami még érdekes lehet, az ebben az esetben fizetendő rendelkezésre állási díj. Érzésem szerint a felmondási időtartama alatt nem jár, de utána mindenképp, hiszen akadálya lehet egy új munkahelyen történő elhelyezkedésnek.
2021. febr. 16. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Minden fæszságot bele lehet írni bármilyen szerződésbe, de ha nem törvényes, akkor hiába van benne. Tekintve, hogy a rabszolgaság tilos, a készenlétért meg fizetni kell és azt csak szerződéses kapcsolat esetén lehet, az ilyen baromságokat ki kell röhögni
2021. febr. 16. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
40%

tetszik hogy úgy válaszoltok hogy oda sem figyeltetek a kérdésre.

Sehol nem írta azt a kérdező, hogy nappal kellene otthon ülnie és várnia, hogy hátha a volt cége behívja csinálni valamit. Ahogyan azt sem írta a kérdező, hogy eleve ne lenne olyan a fizetése amibe belefér, hogy a felmondása után még pár héten keresztül felhívható legyen telefonon tanácsért vagy bejöjjön valamikor és segítsen az utódjának.

Simán lehet olyan szerződést kötni amiben benne van, hogy a munkabéréért cserébe vállalja, hogy akár még 2 hónappal a felmondása után is lehet hozzá fordulni ha baj van. Nem nappal, nem úgy hogy az új munkáját zavarja vagy korlátozza. Hogy kinek mi éri meg azt akkor lehet eldönteni ha pontosan ott van a szerződés minden részlete.

2021. febr. 16. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Egy szerződésbe bármit bele lehet írni, ha mindkét félnek jó és mindkét fél tudtával. Ha aláírja, akkor neki megfelel így.
2021. febr. 17. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

# 9


Gondolom te sem jogi körökből jössz és csak ideírtál valamit.

2021. febr. 17. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!