Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy lehetne kideríteni, hogy...

Hogy lehetne kideríteni, hogy egy közös udvaron az egyik terasz kinek a tulajdona? Részletek a leírásban!

Figyelt kérdés
Osztatlan közös udvarral rendelkező társasházban élek. Az ingatlanunk eredetileg üzlethelyiség volt, így volt utca felőli és udvar felőli bejárata is, előbbit megszüntettük, mert lakássá lett alakítva. Az udvar felőli bejárat egy teraszról nyílik, ugyanerről a teraszról nyílik egy elhagyatott ingatlan, ami elvileg a nyugdíjas szomszédaink lányának tulajdona. Akárhányszor használni akarom azt a teraszt, amire a házam is nyílik, fenyegetőznek, veszekednek velem, már ez megy évek óta, azt állítják, hogy márpedig az az övék. A társasházban noha üzlethelyiség volt az ingatlan, ugyanúgy van az osztatlan közös tulajdonból tulajdonhányadunk, mint mindenki másnak, négyzetméterrel arányosan. Ennek ellenére eleinte azt állították, hogy mivel ez üzlet volt, az udvart sincs jogunk használni (holott a tárolónk az udvar végében van), de ezt a terasz dolgot még évek után sem képesek elengedni. Én azt gondolom, hogy a terasz (főleg hogy két teljesen különálló ingatlan is innen nyílik), az osztatlan közös tulajdon része, tehát aki a társasház lakója, jogosult a használatára. Ebben szinte biztos vagyok, de nem tudom hogy bizonyíthatnám ezt be nekik pontosan, hogy leszálljanak rólam, melyik irat bizonyíthatná az igazam?

2021. jan. 23. 03:55
 1/8 A kérdező kommentje:
Illetve ha bebizonyosodik az igazam és nem fejezik be (sajnos kitelik tőlük, mikor ideköltöztünk azt sem tudták, hogy társasházban laknak, hiába voltak szomszédaik, azt hitték, hogy minden az övék itt), akkor milyen jogi eszközeim vannak? Hallottam olyanról, hogy birtokvédelmet, elidegenítést lehet a jegyzőtől kérni, ez mennyire járható?
2021. jan. 23. 03:57
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Csak laikusként: A földhivatalból ki lehet kérni a tulajdoni lapot, és a térképmásolatot, azon elvileg rajta kell lennie. Illetve ha megvan (gyanítom, ez is fóldhivatal) a társasház alapító doksija, az részletezi is a közös tulajdonban lévő részeket.
2021. jan. 23. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Társasházi alapító okirat.

Abban van tételesen felsorolva, hogy mi tartozik külön és mi közös tulajdonba, és mik az osztatlan közös tulajdonban levő ingatlanrészek használatának szabályai.

2021. jan. 23. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Osztatlan kozos tulajdonban senki nem formalhat sajat tulajdont, hiszen ettol osztatlan ... ha fel lenne parcellazva az udvar akkor lehetne mindenkinek egy szelete a telekbol, de mivel OSZTATLAN, ezert senkinek nem lehet foglalt helye rajta, az osztatlan tulajdon lenyege, hogy mindenki egyforman hasznalhatja.
2021. jan. 23. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
75%

Az adas-veteli szerzodesen valoszinu minden rajta van ami az ingatlan adatait tartalmazza ... es a tulajdoni lap is minden szukseges adatot tartalmaz.


Ha egy nem lakas celu ingatlant akarunk lakoingatlanna tenni, akkor erre az onkormanyzattol kell aldast kerni es rendezni az ingatlan statuszat.

2021. jan. 23. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Osztatlan közös. Jogilag egyikőtök sem tud tenni a másik ellen semmit. Örökös balhék forrása. Egy nyaralórészünk volt osztatlan közös tulajdonban. A kerthasználat abszolút szokásjog alapján működött.
2021. jan. 23. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Szerencsére a lakássá minősítés már megvolt, de erős kognitív disszonanciát érzek a szomszéd részéről. Nyilván a hivatalos bizonyítás a mérvadó, de józan paraszti ésszel végiggondolva sincs szerintem ilyen, hogy ne lenne jogunk használni azt a teraszt, amire a házunk nyílik. Hát, köszönöm a válaszokat, azért reménykedem, hogy észhez térnek. Bár azok után, hogy azt mondták a bejáratunkra hogy nem is ajtó csak ,,szellőző"... xD Tipikus esete a gaslighting viselkedésnek...
2021. jan. 23. 15:03
 8/8 anonim ***** válasza:
Először is, ahogy írják, előkeresed a dokumentumokat. Ha ennek ellenére nem ismerik el a jogaidat, akkor a helyi jegyzőhöz fordulsz, és birtokvédelmet kérsz. Igaz, balhékba nem szeretnek belemenni a jegyzők, de itt gyakorlatilag elég egy levelet írni az adott dokumentumok alapján, nem kell egy elhúzódó intézkedési procedúrán végigmenni, így jó eséllyel lépni fognak. Azt hiszem, 3 E Ft-ba kerül most a birtokvédelemmel kapcsolatos beadvány.
2021. jan. 26. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!