JOGILAG, hol a határ/mi a különbség a 2 között?
Az erkölcsi és etikai része hidegen hagy, csak a büntetőjogi része érdekel!
A jog szerint, hol a határ a ZSAROLÁS és a mindkét fél számára előnyös ALKU/MEGEGYEZÉS között?
Pl.: Tanár összejön a diákjával, én ezt megtudom, és van is bizonyítékom. Elmondom a tanárnak, hogy sem az iskola, sem a családja nem fogja megtudni, cserébe engem felejtsen el. Ott voltam az óráin mindig, és mindig tökéletes a beadandóm. Ez nem zsarolás, alku, nem?
#10 Ott a 9-ben. Ha fenyegetéssel csinálod akkor zsarolás. Tehát az 5-ös példában a villanyszerelő viszakozhat nyugodtan, mivel az alkuhoz mindkettőtöknek bele kell menni, ha ő nem megy bele az már zsarolás.
És te kérdező, odaadtad a kocsidat? Igen. Az alku volt, kivéve ha fenyegetett.
Plusz az ötösben levő példára:
Mivel mások magánéletét használod fel anyagi haszonszerzés céljából (mivel nem fizetsz a munkájáért) így az 100%-ban zsarolás.
11.-nek.
Épp ez az! SEMMI fenyegetés nincs! Sem a tanáros, sem a villanyszerelős példában. Mégis azt írják itt sokan, hogy ez zsarolás.
De akkor kérdem, mi az ALKU, azaz a KÖZÖS MEGEGYEZÉS?
12.-nek.
Hugom orvos. naná, hogy hozzá megyek, mert soron kívül fogad, és nem kér pénzt. Akkor szerinted ez is bűncselekmény? Szerinted gondolom az, mert a magánéletét használom ki, azt, hogy a rokonom.
"amikor már nem volt több szabim, de nagyon kellett volna 2 nap. A főnököm meg mondta, hogy rendben...de...arra a 2 napra, kérné a kocsimat, mert leugrana vele a Sound-ra?"
Erre te bátran mondhattad volna, hogy nem. Akkor sem ér semmilyen hátrány, hiszen nem volt szabadságod, amit ki kellett volna, hogy adjon. Ha a főnök megy oda hozzád, és azt mondja, hogy add oda a kocsidat, különben ugrik 2 nap (amúgy még meglévő) szabid, na az már problémás lett volna.
A magyar jog ismeri a ráutaló magatartás kifejezést. Ha odáig jut az ügy, hogy bíróság vizsgálja, akkor sértet így is úgy is azt fogja mondani, hogy a bár nem mondtad ki a fenyegetést, de egyértelmű volt a szituáció. A bíróság meg úgy fog ítélni, hogy adott szituációban kért szívesség zsarolás volt.
Ha nem jut bíróságra az ügy, akkor meg miről beszélünk? Természetesen kérhetsz tőle a jövőben szívességet, de ha a szívesség kérésekor bárhogyan is utalsz a "titokra", vagy a szívesség kérése elég kis időn belül történik, akkor visszaértünk a ráutaló magatartáshoz.
Az orvosos példád viszont sehogy nem zsarolás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!