Ha egy öröklési szerződés alapján egy tövényes örökös kiesik az öröklés rendjéből, akkor ha kéri a köteles részét akkor a hagyatéki tárgyalásra mint hagyatéki hitelező kell hogy bejelentkezzen?
1. Ha "öröklési szerződésben" azt vállaltad, hogy nem lesz hagyatéki igényed, akkor nem vagy jogosult semmire.
2. Ha "öröklési szerződés" alatt végrendeletet értesz amiben te nem szerepelsz, akkor örökösként nem esel ki az öröklésből, hiszen kötelesrészre örökös vagy.
Nem hagyatéki hitelező vagy, hanem örökös.
Két esetben lehet kiesni az öröklésből.
- Hogyha valaki előbb meghal, mint az örökhagyó.
- Vagy ha az örökös érdemtelen. (de ezt az öröklésben más érdekelteknek kell bizonyítani).
Tárgyalásra be fognak idézni, még akkor is, hogyha semmit nem örökölsz.
Olyan nincs, hogy "örökhagyó szerződés", olyan van, hogy végrendelet.
Ha a végrendelet formailag nem megfelelő, akkor az gyakorlatilag semmis, mert az örökösnek csak egy szavába kerül azt vitatni.
Ha az ingatlan terhelt, akkor az ingatlant öröklöd meg a jelzáloggal együtt.
Nem igazán egyértelmű, hogy mit akarsz, mert olyan fogalmakat használsz, amik nem léteznek.
az örökhagyó azt szerződéssel lekötötte... ez nem egyezik azzal hogy örökhagyó szerződéssel, ez féreértette.
hogy tiszta legyen: az örökhagyó azt szerződéssel lekötötte az azt jelenti hogy egy öröklési szerződést kötött életjáradékra. Mivel egy ingatlana volt azt kötötte le ezzel a szerződéssel. Ebben még az az érdekes hogy a törvényes örököst azt ebben a szerződésben akarta kitagadni, és ki is tagadta. De az örökösnek ettől még jár a köteles rész.. minimum..ha tudja bizonyítani azt hogy a kitagadás oka nem valós. )én nem valós) Persze az sem világos hogy kinek kell ezt bizonyítania.
Visszatérve a kiirt kérdésre: akkor az örököst akit ebben a szerződésben kitagadtak az nem mint hagyatéki hitelező vesz részt hanem mint törvényes örökös..
Még az sem világos hogy a teljes ingatlanra tarthat e igényt az örökös ilyen esetben ha az életjáradéki szerződés és a halál között nem telt el 1 év sem.
továbbra sincs semmi értelme annak amit mondasz
mit kötött le?
az ingatlanra lehet bejegyezni :
- haszonélvezetet
- jelzálogot
nem lehet ingatlant lekötni, mert az alapból nem egy likvid eszköz
de egyébként érezhetően fogalmad sincs az egészről, hogy mi van abban a papírban
olyan fogalmakat akarsz erőltetni aminek nincs jogi tartalma
nem lehet senkit kitagadni (közjegyző előtt hitelesített) VÉGRENDELETBEN, csak nagyon-nagyon körülményesen, köteles részre gyakorlatilag minden esetben jogosult lehet az aki alapból örökös lenne
Neked nincsen. És az ingatlan lekötése továbbra sem jogi fogalom.
Ha eladta életjáradékért, akkor az még életében lekerül a nevéről, tehát onnantól nem a tulajdona. Nézd meg a földhivatal online-on, biztos vagyok benne, hogy a szerződéssel egyidőben már le is került az ingatlan a nevéről.
Semmi köze a hagyatéki ügyhöz, nem is lesz benne a hagyatékban.
Ebből a szempontból meg indifferens az egész kérdés, hiszen amit életében eladott, az semmilyen szempontból nem tartozik a hagyatéki eljárásba, semmi köze a végrendelkezéshez, és neked sem lehet hagyatéki igényed rajta.
"De ki lehet tagadni az örököst!"
Okoskodjál nyugodtan, ott a polgári törvénykönyv, tessék elolvasni.
Nem lehet kitagadni senkit a kötelesrészéből, arra, hogy valaki érdemtelen legyen az öröklésre és ez ellen ne legyen jogi eszköze nagyon súlyos dolgot kell elkövetnie, pl megöli az örökhagyót. De ebben az esetben is a sorban következő örökös jön a helyedre.
Hát tudod lehet, hogy a másik 5 jogi szakember is a legjobb szándékkal próbálta neked ugyan ezt elmagyarázni, hogy aztán feltedd itt ugyanezt a kérdést, ugyanúgy mindenféle jogi ismeret nélkül akarsz egy jogi természetű kérdésben eligazodni.
De akkor mit szeretnél megtudni? Vagy csak a saját véleményedet visszaolvasni, a valós jogi ügy meg tulajdonképpen le van szarva?
Bocsi tényleg, hogy én itt ingyen foglalkozok neked egy olyan ügyeddel, amire a jogi képviseleted 500 ezer ft+ÁFA lenne a tárgyérték alapján.
Honnan is tudtam volna, hogy életjáradékról van szó, amikor ez csak a 4. hozzászólásban került egyáltalán szóba? Úgy kellett belőled egyáltalán kihúzni.
Egy zavaros dologgal foglalkoztál öröklésből való kiesésről meg öröklési igény hagyatéki hitelezőként való érvényesítéséről.
A biztosító részéről hatalmas ostobaságnak gondolom azt a gyakorlatot, hogy szerződés alapján követeljenek bármit is hagyatéki eljárásban, amik határozathozatala akár évekig is húzódhatnak, hogy aztán az örökösökkel szemben hagyatéki igényt érvényesítsenek szintén akár évekig tartó jog folyamatban. Általában nem így van, csak ennyit mondtam.
Hagyatéki igények kielégítésének sorrendje van :
1. Temetési költség (aki fizeti a temetést)
2. Hagyatéki eljárás költsége (aki fizeti a közjegyzőt)
3. Hagyatéki igények
4. Örökség (ide tartozik a kötelesrész is)
Miért beszélsz arról, hogy nem vagy örökös, hogyha egyébként a közjegyző ebben az eljárásban veled foglalkozik? Örökös vagy, teljesen nyilvánvaló.
Ja, hogy te azt szeretnéd, hogy a biztosítóval te egy hagyatéki kategóriába tartozz, és így legalább felezni kelljen a hagyaték elemeit?
Hát nem.
Ami marad a (3) hagyatéki hitelezők után az az örökség.
Ami ezután marad azon lehet vitatkozni, hogy mi kötelesrész és, hogy melyik örökösnek mi az öröksége.
Azt tudni érdemes, hogy neked senki nem fogja a hagyatéki hitelezőkkel letárgyalni ezeket a dolgokat, hanem TE megöröklöd az összes hagyatékot meg az arra vonatkozó összes követelést.
Ha nincs más hagyatéki tárgy, akkor én az örökségről lemondanék, és akkor nem kell kifizetned a közjegyzői eljárás díját. Ha a temetést te fizetted, akkor az továbbra is a hagyatéki hitel, amit 100%ban ki fognak neked fizetni, mivel a sorrendiség szerint az az első amit ki kell elégíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!