Kijárási tilalom alatt tilos embert vinni munkahelyre illetve haza hozni?
A TASZ oldalán ezt írták:
"Csak más tud elvinni az éjszakai munkába, mert nem jár vonat. A munkáltató neki nem ad ki igazolást. Akkor őt megbünteti a rendőr? Hogy járhatok munkába?
A szabályok szerint csak a munkához kapcsolódóan lehet elhagyni a tartózkodási helyünket este 8 és reggel 5 között, az munkáltatói igazolás birtokában, tehát elvileg az élettárs jogszerűen ilyenkor nem lehetne az utcán. A rendőrség jogértelmezése szerint csak az lehet közterületen, aki dolgozni megy, másra nem vonatkozik a kivétel.
A rendelet azonban lehetővé teszi, hogy „súlyos kárral fenyegető helyzetben” elhagyjuk a tartózkodásunk helyét. Főleg az egy háztartásban élők esetében (pl. élettárs) meg lehet próbálni arra hivatkozni, hogy a sofőrt is súlyosan hátrányosan érintené, ha az érintett kiesne a munkából.
A szabálysértés megállapítása előtt a rendőrnek azt is mérlegelnie kell, hogy az elhárítani kívánt sérelem arányban áll-e a jogsértés mértékével, ennek függvényében ugyanis hiányozhat a társadalomra veszélyesség vagy végszükség állhat fenn, amelyek kizárják a szabálysértést."
Minden munkavégzés, illetve oda, haza út kivétel a kijárási tilalom alól.
A munkavégzés egyik formája a szívességi munka, simán írhat neked párod igazolást arról, hogy személye szállítása szívességi munkára foglalkoztat.
Lásd itt a 6, 7. hozzászólásomat, idézve jogszabályokból, illetve munkaügyi hatóság azon anyagából ahol sokszor ott van, hogy a szívességi munka munkavégzés.
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__1079..
Az pedig, hogy a mintában az van, hogy “ cégünk/intézményünk alkalmazottja” “alkalmazottunk munkájára” nem jelent semmit, ez esetben “szívességi foglalkoztatottam”-ra kell cserélni, mert ezen munkavégzésben ez a foglalkoztatott megnevezése. Nem alkalmazott pl. megbízási szerződéssel foglalkoztatott sem, amire nem is a Munka tv. vonatkozik, hanem a Ptk.
“ 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet
a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről
...
Este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom lép életbe, mindenkinek haza kell érnie este 8 óráig. A kijárási tilalom alóli mentesülés egyik esete a munkavégzés, amelyet azonban igazolni szükséges.
...
3. § (1) Este 8 óra és reggel 5 óra között - e rendeletben meghatározott kivétellel - mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni.
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően
a) egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal,
b) munkavégzés céljából,
c) a munkavégzés helyére történő közlekedés céljából, valamint a munkavégzés helyéről a lakóhelyre, a tartózkodási helyre, illetve a szálláshelyre történő közlekedés céljából és
...
(5) A (2) bekezdés b)-d) pontja szerinti eseteket okirattal szükséges igazolni.
(6) Az (5) bekezdés szerinti okirat tartalmi követelményeit a közbiztonságért felelős miniszter a Kormány hivatalos honlapján közzéteszi.”
Kis pontosítás, kettővel korábbi hozzászólásomhoz: "szívességi munkára foglalkoztatom".
Ha a jogalkotó célja az lett volna, hogy csak azok a munkavégzések legyenek kijárási tilalom alól kivételek, amik foglalkoztatásra irányuló jogviszony* keretében zajlanak, akkor szépen beleírta volna.
*1996. évi LXXV. törvény a munkaügyi ellenőrzésről 1. § (1) bekezdés c) pontja szerint: "minden olyan jogviszony, amelyben a szolgáltatás tárgya a foglalkoztató részére ellenérték fejében végzett munka"
És írhat is!
Mivel a jogszabályban az este 8 óra és reggel 5 óra közti kijárási tilalom alól a kivétel a “munkavégzés”, nem pedig a “foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében végzett munkavégzés”.
A rendelet célját így is tökéletesen megvalósítja, a tömegeket korlátozza (nekik az M1-en, TV2-n magyarázzák el, hogy ez mit jelent), miközben a tájékozottabb emberek szabadságát semmilyen mértékben sem korlátozza. :)
Mit jelent az, hogy “okirattal szükséges igazolni”?
Ez is nagyon hivatalosnak tűnik, miközben Pp. (polgári perrendtartási törvény) 326. § alapján okirat a közokirat, teljes bizonyító erejű magánokirat és az egyszerű magánokirat is. Utóbbira semmilyen formai követelmény sincs, simán lehet egy söralátétre írt elismervény is egy korsó sör tartozásról.
Ha még arra is ügyelni akar a magánszemély, hogy teljes bizonyítóerejű magánokirat legyen az ő által kiállított munkavégzésről szóló igazolás is ugyanúgy, mint cégtől kapott “pecsétes” munkavégzésről szóló igazolás (jogi személy képviseletére jogosult személy a rá vonatkozó szabályok szerint megfelelően aláírta), akkor pl. ezek közül választhat:
- papírra végig kézzel írja és aláírja;
- papírra nyomtatja, aláírja, 2 tanúval aláíratja;
- elektronikusan állítja ki, azon legalább fokozott biztonságú elektronikus aláírását elhelyezi.
Pp. 325. § [A teljes bizonyító erejű magánokirat]
...
4) A teljes bizonyító erejű magánokirat valódiságát csak akkor kell bizonyítani, ha azt az ellenfél kétségbe vonja, vagy a valódiság bizonyítását a bíróság szükségesnek találja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!