Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyha grafikusként felhasznál...

Hogyha grafikusként felhasználok olyan fotókat, melyek közkincsnek minősülnek, (szerzői jog alól kivont), nekem kell bizonyítanom a NAV ellenőrnek, hogy azokat nem én fényképeztem?

Figyelt kérdés

Közkincseket, vagyis public domain műveket bárki bármilyen formában felhasználhat, és agyba-főbe szerkeszthet, terjeszthet, gazdasági célból, és nem kell feltüntetni a szerző nevét sem. Mivel ezek semennyire sem tartoznak már az eredeti szerzőkhöz. Gyakran nem is ismert a szerző (!).


Tegyük fel, hogy én grafikusként vagy valamilyen alkotóművészként beleépítek munkáimba egy-egy közkincs fényképet. Nyilvánvaló, hogy ez esetben én nem foglalkozom "fényképészettel", így nem kell bejelentenem "fényképészet" tevékenységet.

Igen ám, csak mi van akkor, ha jön egy ellenőr, és azt mondja, hogy bizony bizony itt fényképeket látunk, ezeket biztosan maga lőtte, mutassa csak a papírjait!


Nekem bizonyítanom kéne hogy azokat nem én lőttem? Vagy elég egyszerűen közölnöm vele, hogy nem én készítettem, és mivel public domain képek, jogom van felhasználnom ezeket, a szerző nevének feltüntetése nélkül! (?)



2020. aug. 23. 15:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Miért is?

A NAV nem a szerzői jogokat ellenőrzik/védik, hanem az adófizetést. Szerintem te az Artisjust-ra gondoltál.


Bár olvasva az alábbiakat, azt kell, hogy mondjam, akkor sem. Mindenki köteles jóhiszeműen, az ártatlanság vélelmével eljárni, ami azt jelenti, hogy mindaddig ártatlannak bizonyulsz, ameddig a bűnösséged be nem bizonyosodik, és nem vagy köteles magad ellen bizonyítékot szolgáltatni, továbbá vallani. Vagyis bizonyítsa be ilyen esetben a NAV, hogy

a) te készítetted azt a képet

b) jogszerűtlenül használod fel a saját képedet.


Egyébként annak ellenére is simán felhasználhatsz saját fotót, pl. egy oldaladon, hogy nem vagy fotós. Egyet nem tehetsz talán: üzletszerűen nem profitálhatsz belőle, vagyis nem állíthatsz ki számlát a saját nevedre, cégedre, de mint szerző simán feltüntetheted magad rajta, láthatja a NAV is, hogy te vagy a szerző, csak hát nyilván ingyen bocsátod a magad rendelkezésére, és persze másként szerzel belőle hasznot.


A mindenféle oldalakról összeszedett képeknél meg ahogy fent említettem, csak annyi, hogy be kell tartani a felhasználási feltételeket, ami gondolom az, hogy a forrást fel kell tüntetni, hogy honnan töltötted le a képet, de ez se biztos, talán oldala válogatja.


Viszont ha egyszer jön valaki, hogy azt ő lőtte, és ezt tudja bizonyítani, akkor neked is kell bizonyítani a johiszeműséget, vagyis hogy nem loptad a képet, hanem azt olyan oldalról töltötted le, ahol szabad prédaként van meghirdetve. Tehát nem árt, ha naplózod a felhasznált képek forrását valahol.

2020. aug. 23. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a választ!


(Persze azt tudom, hogy a NAV nem vizsgálja a szerzői jogot, itt csak is a tevékenység volt a lényeg. Mert pl a könyvborítók is gyakran úgy készülnek, hogy azoknak egy egy részlete valamilyen public domain fotó. És emiatt akár aggasztó is lehet ez a kérdés. A borítókról egyébként jellemzően valamilyen alkotóművészi tevékenység néven adnak számlát, vagy grafika. És persze igen kellemetlen lenne, ha egy alkotót maga az ellenőr "meggyanúsítana" azzal, hogy "úgy tűnik maga fotózgat is!", miközben nem is!)

2020. aug. 23. 16:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!