Apa és anya között nincs megegyezés kihez kerüljön a 3 éves gyermek, mi alapján dönt a blróság ?
"A bíróság nem ítéli a gyereket sem az anyának, sem az apának. Megszűnt a gyermekelhelyezés fogalma."
"A gyerek lakóhelyéről és a gyermektartásról továbbra is meg kell egyezniük, de a gyerekkel lakó szülőt a korábbiaktól eltérően nem illeti többlet jog."
Ha nem tudtok megegyezni akkor bizony felválta lesz itt és ott.
Pár éve módosították a törvényeket miszerint az anya kapja általában, sokan még nem tudnak erről. Amúgy inkább egyezzetek meg, az a gyereknek úgyse lesz jó ha minden nap máshol alszik.
1.
Ne írj már ekkora baromságot.
Kérdező, ha anyuka nem drogos, nincs kivetnivaló az életében, akkor általában neki.
A felváltott gyerekelhelyezést csak akkor állapítanak meg, ha a szülők egyeznek meg abban, mert nem jó a gyereknek.
Oké, tegyük rendbe akkor a fogalmakat:
"gyermekelhelyezés" mint olyan, megszűnt. Az új Ptk. a szülői felügyeleti jog gyakorlása, illetőleg a különélő szülő kapcsolattartása fogalmakat használja. De ez amúgy részletkérdés, mert tartalmát tekintve gyakorlatilag ugyanaz a szabályozandó helyzet és a megoldási módok.
Megegyezés hiányában a bíróság minden körülményt mérlegelve dönt. Az anyának NINCS elsőbbsége, a bíróság mindent megvizsgál, szakértő bevonásával, és annak alapján dönt, hogy mindent egybevetve a gyereknek mi szolgálja jobban az érdekeit. Viszont egy biztos: váltott felügyeletet (tehát egy hét itt - egy hét ott, vagy akármilyen más időszakonkénti, de folyamatos váltakozást) a bíróság nem ítélhet ilyen esetben, mert ez csak akkor lehetséges, ha ebben a szülők ebben kifejezetten megegyeznek. Minden más: tehát egyik szülő kijelölése mint szülői felügyeleti jogot gyakorló, a másik szülő kapcsolattartásának szabályozása, és annak megállapítása, hogy a kijelölt legfontosabb kérdésekben (úgy mint, de nem feltétlenül kizárólag: életpálya, iskola, külföldre költözés, gyerek nevének esetleges változtatása) továbbra is közösen döntenek... Ezek meghatározása tehát - egyezség hiányában - mind a bíróság hatásköre.
3.
Leírtad azt konkrétan, amit én. Eddig se élvezet soha jogilag elsőbbséget az anya, mégis döntő többségében neki ítélték. Ha adottak a feltételek az anyánál, szinte biztos, hogy neki ítélnek egy pici gyereket.
Ezt nem tudom, miből szűrted le, mert én nem ezt tapasztalom.
Én úgy látom, hogy amikor megegyezés van, akkor szoktak a gyerekek tényleg döntően (mondhatni kb. 90%-ban) az anyához kerülni.
Amikor pedig nincs megegyezés, és a bíróságnak kell dönteni, akkor mondhatjuk, hogy fele-fele, de talán még kicsit többször apának.
Ennek lehet az az oka, hogy a nők akkor nem akarnak megegyezni, amikor igazából amúgy sem akarják/tudják a gyerekeket ellátni, vagy hogy olyankor nem tudnak megállapodni a szülők, amikor apa is akarja nevelni a gyerekeket, és nem "kész lemondani" róluk... Nem tudom, ez már pszichológiai elemzés, ami nem az én szakterületem, de a gyakorlatban ezt látom. A bíróság abszolút nem ítél döntő többségben az anyáknak, amikor megegyezés hiányában kell döntenie.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!