Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit jelent az, ha egy bűncsele...

Mit jelent az, ha egy bűncselekményben sértett vagyok és ezt kérdezi az ügyész? (sértett vagyok)

Figyelt kérdés

"okozott kár megtérítéséhez vagy egyéb jóvátételhez hozzájárul-e"

...

ha igen, akkor "milyen összegben" kérem a kár megtérítését...



bármilyen összeget mondhatok, vagy konkrétan csak annyit amennyivel ténylegesen megkárosítottak?


és ha elfogadom, akkor is megbüntetik az elkövetőt?


2020. júl. 6. 22:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Magyarul a polgári jogi igényeddel kapcsolatban kérdez.


Maga a büntetőeljárás célja az, hogy az elkövetőt felkutassák és felelősségre vonják és pont. De az, hogy az okozott kár miként térül meg, az már polgári peres eljárás. Érthetőbben, ha elmarasztalják a vádlottat, akkor hajtsd be rajta a kárt úgy ahogy tudod, a büntetőeljárásnak ez nem része.


Ha a rendőrség lefoglalással stb nem tudta visszaszerezni a vagyont marad a polgári per.


Erre kérdez rá majd a bíró is, hogy az igényedet fenntartod e. Ha igen, akkor kötelezi az elkövetőt a kártérítésre még abban az eljárásban.


Ha tojik rá, akkor neked kell vele pereskedned, ami elválik a büntetőeljárástól.

2020. júl. 7. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az 1-es válaszoló válasza teljesen téves, hagyd figyelmen kívül.



Az ügyész is pongyolán, sőt megtévesztően fogalmazott. Kb. ezt kellett volna mondania:

"Hozzájárul-e ahhoz, hogy a tettes közvetítői eljárás keretében megállapodást keressen önnel tevékeny megbánásra? Ez azt jelenti, hogy amennyiben a tettes az ön által elfogadott módon és mértékben jóvátette a bűncselekménnyel önnek okozott sérelmet megállapodásban rögzítve - jellemzően egyösszegű pénz kifizetésével -, akkor megszüntetik ellene a büntetőeljárást, azaz cselekményéért az állam nem bünteti meg."


Bármilyen összeget mondhatsz, pont nem az anyagi kár szokott a jelentős lenni, hanem az elszenvedett lelki, testi sérelem (amiatt hogy bűncselekmény áldozata lettél). De a tettes is alkudozhat, aztán vagy lesz megállapodás, vagy nem. Akkor lesz, ha letöltendő szabadságvesztés lenne megállapodás nélkül (pl. mert korábbi felfüggesztettje is van).


Megjegyzés: a tettest a bűncselekmény sértettjének okozott anyagi kár megtérítésére a jogerős ítéletek is kötelezik, de bűnözőknél tipikus az, hogy törvényesen semmi vagyonuk nincs, ha rabként dolgozik, akkor is amit havi béréből elvonhatnak az tartásdíjra megy (ami 1. helyen van a követelések közt).


Be.

sértett jogai és kötelezettségei

51. § (2) A sértett bármikor jogosult nyilatkozni arról, hogy a bűncselekmény következtében milyen testi, lelki sérelmet szenvedett, milyen vagyoni hátrány érte, illetve kívánja-e a terhelt bűnösségének megállapítását és megbüntetését.


398. § (1) Az ügyészség és a nyomozó hatóság megszünteti az eljárást, ha

...

c) tevékeny megbánás ... okból a büntethetőség megszűnt,


Btk.

A tevékeny megbánás

29. § (1) Nem büntethető, aki az élet, testi épség és az egészség elleni, az emberi szabadság elleni, az emberi méltóság és egyes alapvető jogok elleni, a közlekedési, a vagyon elleni, illetve a szellemi tulajdonjog elleni vétség vagy háromévi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett elkövetését a vádemelésig beismerte, és közvetítői eljárás keretében - vagy azt megelőzően, de a közvetítői eljárás keretében született megállapodásban jóváhagyva - a sértett által elfogadott módon és mértékben a bűncselekménnyel okozott sérelmet jóvátette. E rendelkezés akkor is irányadó, ha a bűnhalmazatban lévő bűncselekmények közül az élet, testi épség és az egészség elleni, az emberi szabadság elleni, az emberi méltóság és egyes alapvető jogok elleni, a közlekedési, a vagyon elleni vagy a szellemi tulajdonjog elleni bűncselekmény a meghatározó.


(2) A büntetés korlátlanul enyhíthető, ha az elkövető az (1) bekezdésben meghatározott bűncselekmények esetében az ötévi szabadságvesztésnél nem súlyosabban büntetendő bűntett elkövetését a vádemelésig beismerte, és közvetítői eljárás keretében - vagy azt megelőzően, de a közvetítői eljárás keretében született megállapodásban jóváhagyva - a sértett által elfogadott módon és mértékben a bűncselekménnyel okozott sérelmet jóvátette. E rendelkezés akkor is irányadó, ha a bűnhalmazatban lévő bűncselekmények közül az élet, testi épség és az egészség elleni, az emberi szabadság elleni, az emberi méltóság és egyes alapvető jogok elleni, a közlekedési, a vagyon elleni vagy a szellemi tulajdonjog elleni bűncselekmény a meghatározó.


(3) Az (1)-(2) bekezdés alkalmazásának nincs helye, ha az elkövető


a) többszörös vagy különös visszaeső,


b) a bűncselekményt bűnszervezetben követte el,


c) bűncselekménye halált okozott,


d) * a szándékos bűncselekményt a szabadságvesztés felfüggesztésének próbaideje alatt vagy a szándékos bűncselekmény elkövetése miatt végrehajtandó szabadságvesztésre ítélése után, a szabadságvesztés végrehajtásának befejezése előtt, illetve próbára bocsátás vagy feltételes ügyészi felfüggesztés tartama alatt követte el, vagy


e) * korábban szándékos bűncselekménye miatt közvetítői eljárásban vett részt, és ennek eredményeként vele szemben az (1) vagy (2) bekezdést alkalmazták, feltéve, hogy a határozat véglegessé válásától az újabb szándékos bűncselekmény elkövetéséig két év még nem telt el.

2020. júl. 7. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
A közvetítői eljárásra utalás és a polgári jogi igény teljesen más.
2020. júl. 7. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!