A közjegyző hivatali visszaélést követ el? (bővebben lent) Ha nem akkor mit látok rosszul?
Hagyatéki tárgyalásról van szó és 40 ezer Ft-os közjegyzői díjat állapított meg miközben a hagyatéki vagyon az 1 milliót sem éri el, ha a terheket kivonjuk belőle akkor meg pláne, mert úgy csak 530 ezer a pozitív mérleg ami 3 felé öröklődik. A másik 2 fél meghatalmazottja nem tudta érdemben igazolni papírral a meghatalmazást ezért a tárgyalás halasztását kérte. A következő tárgyalás időpontjára a közjegyzői díj már 45 ezer volt. Utána koronavírus miatt el lett halasztva és most az értesítőn már 50 ezer ft-os összeg szerepel. wtf? : kétszer lett halasztva és nem az én hibámból. Mellesleg 4 éve már volt részem hagyatéki tárgyalásban és ott 10 ezer ft volt a közjegyzői díj még halasztás után is, és alig volt kevesebb a hagyatéki vagyon, mint a mostani hagyatékban. Ez alapján 17ezer Ft-ban meg kéne állnia a közjegyzői díjnak:
e) 500 000 Ft feletti, de 5 000 000 Ft-ot meg nem haladó ügyérték esetén 11 700 Ft és az 500 000 Ft feletti rész 1%-a;
Kedves Első, szerinted az Ügyvédi Kamarának mi köze van a közjegyzőkhöz?
A Kérdező a közjegyző székhelye szerint illetékes területi közjegyzői kamarához tud fordulni. De talán több értelme lenne először magát a közjegyzőt megkérdezni, hogy miből áll össze ez a díj. Az, hogy négy éve mi volt, nem mérvadó, ugyanis idén mentek fel nem kicsit a közjegyzői díjak egy jogszabályváltozás miatt.
Amit te megnéztél, az csak a munkadíj, de erre a költségtérítés is rájön. Azt kellene megtudni, hogy az mitől ilyen magas. Először ezt kérdezd meg, és utána lehet egyeztetni menni a területi közjegyzői kamara elnökéhez, ha ezt nem fogadod el.
"A hagyatéki eljárás díja is a közjegyzői díj általános képlete szerint áll össze: közjegyzői munkadíj ügyérték vagy ráfordított idő alapján + a 40%-os költségátalány + a készkiadások. A közjegyzői díjakat elsősorban a közjegyzői díjszabásról szóló 14/1991. (XI. 26.) IM rendelet (a továbbiakban: díjrendelet) határozza meg, de vannak más jogszabályok is, amelyek egyes eljárások díjairól rendelkeznek. A közjegyzői díjazás tehát nem alku kérdése, hanem jogszabályban meghatározott tételekből tevődik össze, és annak megfizetése kötelezettség, amelytől a közjegyző sem térhet el. Általában a közjegyzői díj a következő tételek összegéből áll:
- a közjegyzői munkadíj (ügyérték vagy a tevékenységre fordított idő alapján) és
- a költségtérítés (költségátalány valamint a készkiadások) összegéből.
Költségtérítés
A közjegyzői költségtérítés a közjegyzői díj része (a közjegyzői munkadíj mellett), amely készkiadásokból és költségátalányból áll.
Készkiadások a közjegyzői tevékenység ellátásával kapcsolatban merülnek fel az adott ügyben, pl. utazási, szállás-, postaköltség stb. Ezek különösen az irodán kívüli munkavégzés, illetve a felmerült és igazolt postaköltségek kapcsán jelentkezhetnek. Ilyennek minősül az ún. archiválási díj, amely 1500 Ft.
Ha a fél a közjegyző által a díjjegyzékben feltüntetett munkadíj és költségtérítés összegét kifogásolja, egyeztetés végett a közjegyző székhelye szerinti területi közjegyzői kamara elnökségéhez fordulhat."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!