Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Élettérsi kapcsolat felbontása...

RosaNigra kérdése:

Élettérsi kapcsolat felbontása, hogyan?

Figyelt kérdés

Élettársammal 2006 óta elünk bejegyzett élettársi kapcsolatban (közjegyzőnél csináltuk, az "egyszerűbb verziót", a szakkifejezést rá sajnos nem tudom).

Gyermekünk sosem született. A háztartás vezetése teljes mértékben rám hárult, és bár emellett dolgoztam is, élettársam sokkal többet keresett, mint én.

Tavaly vettünk egy házat hitelre, én csak az önerőbe fizettem bele (csak sajnos erről nem írtunk papírt), így a hitel és a ház is az ő nevére került. Egyedül nem tudta volna megvenni, mert önerő nélkül hitelt sem kapott volna, és az együttélés alatt a számlákat is közösen fizettük.

Most mindketten a hitelre vett házban lakunk, de én még a másik címre vagyok bejelentve. Az élettársi szerződést még nem bontottuk fel. Én úgy gondolom, hogy legalább az az összeg járna nekem vissza, amint az önerőbe befizettem, hogy egyáltalán fel tudja venni a hitelt, az élettársam szerint viszont nekem az égvilágon nem jár semmi...

Kinek van igaza? Jár nekem valamiféle részesedés a házból?

Illetve kötelezhet rá, hogy elköltözzek innen?

Előre is köszönöm a válaszokat!


(U.I.: Gugli nem annyira a barátom, sokat olvastam a témában, de sokszor egymásnak ellentmondó dolgokat találtam)



#megosztás #vagyonszaporulat
2020. jún. 2. 17:02
 1/9 Savlekotő ***** válasza:
100%

csak sajnos erről nem írtunk papírt)

Nagy hiba volt. Senkiben nem lehet ma már megbízni,egy jó ügyvédet keress szerintem. Valószínű az önerő jár más nem,de ha nincs bizonyítható papírod erről nem jósolok sok sikert. Miért nem vagy oda bejelentve?

70F

2020. jún. 2. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Azért nem jelentkeztem át ide, mivel az ő nevén van a ház, és nem engedte.

Kisit sokáig tartott a vásárlási hercehurca, mert jelzálog volt a házon, és több, mint fél évig úgy laktunk itt, hogy havonta fizettünk a tulajnak egy bizonyos összeget, ez alatt az idő alatt mindketten a régi címünkre maradtunk belejentve. Aztán meg, miután meglett a végleges adásvételi szerződés, ő átjelentkezett ide, de velem egy elég pofátlan szerződést akart íratni, cserébe, hogy bejelentkezhessek én is. Holott ahol ezelőtt éltünk (ő költözött hozzánk, kb olyan volt mint egy nincstelen), ő az élettársi szerződés miatt simán családtagként volt belejetve oda...

Jó, tudom, hogy én voltam a hülye, hogy nem írattam vele papírt a pénzről, de 18 év ismerettség után nem sejtettem, hogy ekkora szemétláda.

2020. jún. 2. 17:17
 3/9 Savlekotő ***** válasza:

Én úgy érzem ki hogy a kapcsolat sem fenékig tejfel.. És egy jó tanács a jövőre nézve, ha pénzről van szó,papír,mert az ördög nem alszik,és utána koppanás van..

70F

2020. jún. 2. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Valóban nem jövünk ki jól, ezért is akarom felbontani az élettársi szerződést, csakhát nem akarom hagyni, hogy kisemmizzen... Az alkesz anyám elől menekültem, ezért mentem csak bele a házvásárlásba... :( Ami sajnos egyedül nem ment volna, ezért csináltam vele együtt, de érzelmileg már akkor sem volt köztünk semmi.
2020. jún. 2. 17:22
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha az a pénz a te számládról utalva volt, akkor erről kell kérned egy igazolást a banktól. Ez esetben ezzel a papírral és egy jó ügyvéddel van esélyed rá, hogy ennek a pénznek a kifizetését a bíróság megítélje neked. Ha készpénzben adtad a pénzt, és ő akkora szemétláda, hogy letagadja, akkor valószínűleg keresztet vethetsz rá. Azért kérdezz meg egy ügyvédet. Ha vannak esetleg tanúid a pénz átadására, akár pl. a volt tulaj, akkor az első esetnél valamivel kisebb esélyed, de van. Ha tanúd sincs, akkor ez tanulópénz volt a részedről.
2020. jún. 2. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Savlekotő ***** válasza:

Első hiba hogy otthonról menekültél egy már akkor sem biztos lábon álló kapcsolatba,csöbör és a vödör esete. Második hiba hogy ezek után még bíztál és nem irattal papírt. A jövőben légy óvatosabb megfontoltabb,sok gondtól óvod ,meg magad,és nem lépsz bele többször ebbe a gödörbe,kitartás,ne hagyd magad. Keress egy jó ügyvédet.

70F

2020. jún. 2. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Regisztrált élettársak lehettek most (bejegyzettek az egyneműek lehetnek, anyakönyvezik).

“Ha az élettársi kapcsolat megszakad, elég az egyik félnek nyilatkoznia erről a közjegyző előtt, és kérni az élettársi kapcsolat fenn nem állásáról szóló nyilatkozat bejegyzését. A közjegyző kérelemre tanúsítványt állít ki a nyilvántartásban szereplő személy számára a nyilvántartásban szereplő adatainak igazolása céljából, illetve az ÉNYNY-ben nem szereplő személy számára annak igazolására, hogy az ÉNYNY-ben nem szerepel.”

forrás: [link]


Utána első lépésben keresheted az egyezséget volt élettársaddal, ha sikerül megállapodni, az jó. Ha meg nem, akkor közjegyzői fizetési meghagyás, ha ellentmondással nem él végrehajtható lesz, ha ellentmondással él, akkor meg az az eljárás perré alakul, bíróságon folytatódik.

[link]


És hogy mi jár:

Ptk.

6:516. § [Élettársak közötti törvényes vagyonjogi rendszer]

(1) Ha élettársi vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, az élettársak az együttélés alatt önálló vagyonszerzők. Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását. Nem számítható a vagyonszaporulathoz az a vagyon, amely házastársak esetén különvagyonnak minősül.

(2) Az élettársat a vagyonszaporulatból a szerzésben való közreműködése arányában, elsősorban természetben illeti meg részesedés. A háztartásban, a gyermeknevelésben valamint a másik élettárs vállalkozásában végzett munka a szerzésben való közreműködésnek minősül.

(3) Ha a szerzésben való közreműködés aránya nem állapítható meg, azt egyenlőnek kell tekinteni, kivéve, ha ez bármelyik élettársra nézve méltánytalan vagyoni hátrányt jelentene.

(4) Az élettársat a vagyonszaporulatból megillető részesedés védelmére és a vagyonszaporulat élettársak közötti megosztására - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - a házastársak között szerződéssel kiköthető közszerzeményi rendszer rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

2020. jún. 3. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Sajnos akkor ezek szerint az, hogy pénzt adtam neki, elég nehezen bizonyítható...

De a házból ettől még jár nekem valamennyi?


"(2) Az élettársat a vagyonszaporulatból a szerzésben való közreműködése arányában, elsősorban természetben illeti meg részesedés. A háztartásban, a gyermeknevelésben valamint a másik élettárs vállalkozásában végzett munka a szerzésben való közreműködésnek minősül.


(3) Ha a szerzésben való közreműködés aránya nem állapítható meg, azt egyenlőnek kell tekinteni, kivéve, ha ez bármelyik élettársra nézve méltánytalan vagyoni hátrányt jelentene."


Ebből én azt értettem ki, hogy igen, de sajnos nem értek ezekhez a dolgokhoz, ezért is írtam ide.

Ő váltig állítja, hogy ez az ő háza, és nekem semmi közöm hozzá... Pedig a kapcsolatunk elején évekig még csak munkája sem volt, nálunk lakott.

2020. jún. 3. 07:04
 9/9 anonim ***** válasza:

Követelhetsz tőle annyit is, hogy úgy érezze, hogy jobban jár ha felszólító levélre fizet.

Különben pervesztes lesz, és ő fizeti a pereskedés milliós ügyvédi költségét. Kb. 50 ezer + ÁFA egy ügyvédi óra, mindkét félnek kb. 20 ügyvédi óra rámegy.

2020. jún. 3. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!