Magyarországon mikor vezettek be és milyen indokok miatt vészhelyzetet? (Jelenlegi vészhelyzet kivételével) Nem igazán találok cikket, tudományos munkát aminek a segítségével meg tudnám válaszolni ezt a kérdést.
Ilyen, a teljes országra kiterjedő veszélyhelyzetre nem emlékszem. Az árvíz idején volt amikor a nagyobb folyók mentén veszélyhelyzetet hirdettek, de nem ilyen hivatalos formában. 2013-ban volt az eddigi legnagyobb dunai árvíz, de csak pár napig tartott és főképpen helyileg kellett az önkormányzatoknak rendkívüli intézkedéseket tennie, amihez az állam adott segítséget.
A 2010-es vörösiszap katasztrófa is veszélyhelyzet volt, de ott is csak azon a területen kellett intézkedni, nem országosan.
Az egyetlen kihirdetett országos veszélyhelyzet az illegális migráció miatt volt (van) szerintem az elmúlt évtizedekben. A tömeges bevándorlás okozta veszélyhelyzetet 2015. szeptemberétől hirdették meg, először csak megyékre, majd végül az egész országra.
A veszélyhelyzet az Alaptorvenyben meghatározott különleges jogrendek egyike csak, így pl a bevandorlok miatt már 2015 óta folyamatosan meghosszabbitjak az akkor még tömeges bevandolas okozta veszélyhelyzetnek nevezett állapotot.
Pont a fogalmak összevisszasaga , és az egy évvel ezelőtti veszélyhelyzet kihirdetése koruli bizonytalanság miatt próbáltak rendet tenni a különleges jogrendben, de sajnos nem sikerült maradéktalanul.
De igazán mindegy is, hogy minek nevezzuk, ketharmaddal csak azt nem nyomnak át, amit nem akarnak. Csak ilyen esetekben a névleges parlamenti korlát is gyengül (ha gyengulhetne egyáltalán még valahova)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!