Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan kell egy adott jogszabá...

Hogyan kell egy adott jogszabályra hivatkozni, abból idézni?

Figyelt kérdés

Kicsit bugyuta a kérdésem, de a vizsgámon (nem jogi területen tanulok) írásban kell hivatkozni néhány jogszabályra.


Tegyük fel, hogy a 2012. évi C. törvény 6. § (2) bekezdésére hivatkozok. Amikor idézem a jogszabályt, akkor hogy kell írni?


Én így gondoltam:

2012. évi C. törvény 6. § (2) Az e törvény hatálya alá... bla bla...


További kérdésem: mi van akkor, ha csak a paragrafus egy részét idézem?


Tehát nem az egész paragrafust akarom leírni, hanem csak az első mondatát. Ez esetben "..."-al kell zárni az hivatkozásomat?



2020. máj. 30. 08:36
 1/3 BlackSword ***** válasza:

A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 6. § (2) "Nem bűnhalmazat, hanem folytatólagosan elkövetett bűncselekmény az, ha az elkövető ugyanolyan bűncselekményt, egységes elhatározással, azonos sértett sérelmére, rövid időközönként többször követ el."


Így

2020. máj. 30. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 BlackSword ***** válasza:

És még valami, ha többször akarsz hivatkozni a BTK-ra, akkor:


A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (továbbiakban: BTK.) 6. § (2) "Nem bűnhalmazat, hanem folytatólagosan elkövetett bűncselekmény az, ha az elkövető ugyanolyan bűncselekményt, egységes elhatározással, azonos sértett sérelmére, rövid időközönként többször követ el."


Akkor a következő hivatkozásnál elég így:


A BTK. 12. § Elkövető a tettes, a közvetett tettes és a társtettes (a továbbiakban együtt: tettesek), valamint a felbujtó és a bűnsegéd (a továbbiakban együtt: részesek).

2020. máj. 30. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Azonos bekezdésen kívül a fordulatra vagy a tételre tudsz hivatkozni.


Pl. a Be. 608. § (1) bekezdés a) pontja szerint a másodfokú bíróság nem ügydöntő végzésével hatályon kívül helyezi az elsőfokú bíróság ítéletét, és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasítja, ha a bíróság nem volt törvényesen megalakítva, vagy a tárgyaláson a tanács tagjai nem voltak mindvégig jelen.


Ha az adott ügyben a bíróság törvényes megalakítására nem került sor, akkor az Be. 608. § (1) bekezdés a) pontjának első fordulata szerinti eljárási szabálysértés.


A Btk. 276. § (1) bekezdése szerint aki mást hamis tanúzásra rábírni törekszik, büntetőügyben történő elkövetés esetén bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel, polgári ügyben történő elkövetés esetén vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


Így a polgári ügyben elkövetett hamis tanúzásra felhívás a Btk. 276. § (1) bekezdés második tétele szerint minősül.

2020. máj. 30. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!