Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit lehet akkor tenni, ha...

Mit lehet akkor tenni, ha szerintünk a nagymamám az ingatlan értékbecslőtől kikönyörögte, hogy minél kevesebbre értékelje fel a házat?

Figyelt kérdés

Story röviden: papám meghalt kb 2 hónapja. 1-2 hete volt a mamámnál egy ingatlan értékbecslő. Ma megjött a hivatalos papír: 6 millióra értékelték fel a házat. De ez lehetetlen. Egy példa: a szomszéd házat 2 éve adták el 10 millióért. A szomszéd ház egy 50-60-as években épült parasztházikó, 3 szobás. Semmi extra, a kertben nincsen garázs, szőlő, gyümölcsfák sincsenek.

A mamám háza ugyan csak 2 szobás (1+1 fél, meg van egy beépített terasz) de nem parasztházikó. A 80-as években épült. Van pince a házban, van egy nagy kazán, az gondoskodik a fűtésről az egész házban, de lehet gázzal is fűteni.

Maga a ház kitűnő állapotban van, tetőtér beépíthető, a padlásfeljáró ki is lett alakítva. A házhoz tartozik egy garáza, kisebb gazdasági épületek (tyúkólak, disznóolak) 2 db szőlőlugas, az egyik szőlőlugasnak is van pincéje, a garázsban is van pince. Van pár gyümölcsfa is. A telek 600 m2. (Nincsen benne a ház, a garázs, és a kis épületek)

Szerintem és anyukám szerint is lehetetlen, hogy ez a ház 6 milliót érjen. Szerintünk legalább a duplája, de lehet, hogy 15 millió. De a legalább 10.

Még leírom, hogy anyukám és a mamám sosem ápoltak jó viszonyt, anyukám elmondása alapján már a gyerekkorától kezdve nem. Anyukámnak van egy testvére. A testvére gyerekkorától a mamámmal lakik. Nálunk már évek óta téma az, hogy a mamám szeretné kifizetni anyukámat az örökségből, értelem szerűen azért, hogy ha ő meghalna, a nagynénémé legyen a ház.

Szerintünk a mamám megkérte, vagy épp kikönyörögte, hogy az ingatlan értékbecslőtől, hogy minél kevesebbre értékelje fel a házat, hogy a másik lányának (azaz anyukámnak) minél kevesebbet kelljen kifizetnie.

Volt már valaki ilyen helyzetben? Mit lehet ilyenkor tenni?



2020. máj. 5. 18:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Hívsz egy másik értékbecslőt. (nem hinném, hogy valaki aki ebből él az kockáztatja a jó hírét, állását csak azért mert nagyon szépen megkérték)

Amúgy ha ki akarják fizetni akkor abba anyádnak is bele kell egyeznie, meg nem köteles elfogadni azt az árat amit az értékbecslő mondott. Lehet helyette pereskedni.

2020. máj. 5. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
75%
Szerintem anyukád fogadja el így. A mamád még életében a részét a másik gyerekére írathatja, aztán még annyit sem kapna, sőt, ha a 2 testvér közös tulajdon megazűntetése miatt perre menne, akkor is jóval ár alatt.menne el.
2020. máj. 5. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Örökösödésnél JÓ ha az ingatlant "alulbecsülik",mert kevesebb lehet az illeték.

Értékesítéskor pedig nem kell figyelembe venni az előzetes becslést,mert a vételi piac határozza meg az árat...

Ha "teljes"örökösödés történik,az a mama halála után történik... :),így nem iagazán van értelme annak hogy a mama így spekuláljon.

Ha meg ki akarja "szorítani" az örökségből a családodat, akkor egészen egyszerűen TI kértek egy aktuális forgalmi értékű becslést-pl.ingatlankereskedő irodától(bár velük NAGYON körültekintően kell bánni!)-és az alapján kéritek az örökösö rész kifizetését.

2020. máj. 5. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
3. Egyenesági rokonoknál nincs illeték.
2020. máj. 5. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
52%

Ha a nagyapád most halt meg, akkor ott még nem volt hagyatéki tárgyalás. A szülő halála esetén (tételezzük fel, hogy eddig 50-50% volt a földhivatali vagyon megosztás) általában a házastárs 1/2, a két gyermek (anyád és nagynénéd) 1/4, 1/4 arányban örökölnek. Ekkor illetéket kell fizetni, ez például a jelen értékbecslés alapján történik. Itt érdemes ragaszkodni az átíráshoz.


Nagyanyád hagyatéka a halála után esedékes, ő ebben nem tud rendelkezni. Az ingatlan értéke az akkori állapot szerinti értékbecslés, a jelen esettől teljesen független (kivéve, ha mondjuk holnap elhunyna a nagymamád).

Majd akkor lesz egy hagyatéki helyzet, az ingatlan 3/4-ét osztják kétfelé. Hogy ez miképpen történik és egyéb körülmények hogyan befolyásolják (például szülőtartás), az az akkori helyzet szerint értékelendő. Az is, hogy a másik testvér megváltja pénzben, nem váltja meg, például bérleti díjat fizet, szóval rengeteg eset van. Annyi biztos, hogy a legjobb eset a megegyezés, mert különben a bírósági végzés jó sokba kerül.


Itt elsősorban a jelen hagyatéki tárgyalásra kell koncentrálni, és ragaszkodni a földhivatali bejegyzéshez. Az értéket bármikor újra lehet becsültetni, azt nem kötelező elfogadni (persze annak is van díja, minden körülményt mérlegelni kell).

2020. máj. 5. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
22%
A szülő alapos indok nélkül nem írathatja át az egyik gyermeke részére az ingatlant, mert az megtámadható és bizonyosan az alperes veszít. De azt érdemes tudni, bármekkora veszekedés árán megkötött üzlet jobb a bírósági végzés által végrehajtottnál (hacsak nem nagyon balek valamelyik fél).
2020. máj. 5. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat! Még annyit hozzá tennék, hogy aki a hagyatéki tárgyalást intézi, az a mamának a barátnője. (Egy kis faluról van szó)

Mivel már több, mint 20 éve ismerik egymást, szerintetek nem lehet, hogy össze beszélnek?

2020. máj. 5. 22:30
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Hiába beszélnek bármiről...

Ha ki akarnak zárni törvényes örököst az örökségből,az támadható.

2020. máj. 5. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

6.

Sima adásvételi szerződéssel elintézik, nem tudják támadni.

2020. máj. 5. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Örökhagyó halála utáni,az örökösödési eljárás lezárta elötti adásvétel, a kirekesztett örökös által támadható.
2020. máj. 5. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!