A jogalkotó szerv milyen feltételekkel lehet szervezet?
Én se tudom. Xd
Házi feladat.
Az Alaptörvény szerint mindenkinek joga van szervezeteket létrehozni, ahhoz csatlakozni. Minden tekinthető szervezetnek, pl. egy focicsapat, egy állandó kocsmai asztaltársaság, egy jógacsoport stb.
Azok a jogalkotó szervek, amik jogszabályokat alkothatnak. Az Alaptörvény rendelkezik a jogszabályokról.
E szerint jogszabályokat alkot:
Országgyűlés (törvényt)
Kormány (kormányrendelet)
minisztériumok, tárca nélküli miniszterek (rendeletet, a tárca nélküli minisztereknek szervként miniszteri kabinetjük van)
Magyar Nemzeti Bank (rendeletet)
Honvédelmi Tanács (rendeletet, rendkívüli állapot idején)
köztársasági elnök (szükségállapot idején, Köztársasági Elnöki Hivatala van)
VIII. cikk
...
(2)Mindenkinek joga van szervezeteket létrehozni, és joga van szervezetekhez csatlakozni.
T) cikk
...
(2) Jogszabály a törvény, a kormányrendelet, a miniszterelnöki rendelet, a miniszteri rendelet, a Magyar Nemzeti Bank elnökének rendelete, az önálló szabályozó szerv vezetőjének rendelete és az önkormányzati rendelet. Jogszabály továbbá a Honvédelmi Tanács rendkívüli állapot idején és a köztársasági elnök szükségállapot idején kiadott rendelete.
forrás:
Pontosítom: rendeletet alkothatnak még az az önálló szabályozó szervek és az önkormányzatok.
Alaptörvényből:
Önálló szabályozó szervek
23. cikk *
(1) Az Országgyűlés sarkalatos törvényben a végrehajtó hatalom körébe tartozó egyes feladat- és hatáskörök ellátására és gyakorlására önálló szabályozó szerveket hozhat létre.
(2) Az önálló szabályozó szerv vezetőjét a miniszterelnök vagy - a miniszterelnök javaslatára - a köztársasági elnök nevezi ki sarkalatos törvényben meghatározott időtartamra. Az önálló szabályozó szerv vezetője kinevezi helyettesét vagy helyetteseit.
(3) Az önálló szabályozó szerv vezetője az önálló szabályozó szerv tevékenységéről évente beszámol az Országgyűlésnek.
(4) Az önálló szabályozó szerv vezetője törvényben kapott felhatalmazás alapján, sarkalatos törvényben meghatározott feladatkörében rendeletet ad ki, amely törvénnyel, kormányrendelettel, miniszterelnöki rendelettel, miniszteri rendelettel és a Magyar Nemzeti Bank elnökének rendeletével nem lehet ellentétes. Az önálló szabályozó szerv vezetőjét rendelet kiadásában az általa rendeletben kijelölt helyettese helyettesítheti. *
Köszönöm utolsó, olvastam. De én se értem mit akar a tanár. Mivel a szerveket értem, de a szervezet milyen feltétel mellett alakulhat át szervezetté.? Szerintem a tanár se tudja mit akar.
Amúgy közgazdasági suli, és jogi óra. :)
Röviden szólva, nem érted a szöveget, ezért rosszul is idézed.
Emberek csoportja, ha közösen intéz valamit, amit a többiek elfogadnak, akkor az a csoport szervezet. Pont az ilyesmiket tekintjük szervezetnek.
A jogalkotó szerv más néven a parlament, a közgyűlés, bármilyen közösségek képviseletére kijelölt csoport. Ezt a csoportot az a közösség választja, akiket képviselnek. Ország, település vagy egyebek. És az a dolguk, hogy ennek a közösségnek a tagjai közötti kapcsolatokat szabályozzák. Úgy is, hogy mi történjen, ha valakit megvernek vagy meglopnak, megy úgy is, hogy hogyan kapjon valaki személyazonosságit.
Na most, az a kérdés, mik a feltételek? Hát az attól függ. Ha egy bárgyú közösségről van szó, akkor lehet, hogy semmi. Fogalmuk sincs, hogy kéne feltétel. Azt se tudják, mi az, hogy feltétel. Ha viszont egy felelős, öntudatos közösség, akkor pontosan tudják, hogy a feltétel az, hogy ezek az emberek a közösség érdekében végezzék a dolgukat. Nem egy vagy két ember érdekében, hanem az egész közösség érdekében. És ha nem így teszik ezek az emberek, akkor nem teljesül a feltétel. Akkor pedig egy nem bárgyú közösség keres magának másik embereket, hogy ők alkossák a szervezetet.
Azon még gondolkodom kicsit, hogy aki ilyent kérdez, lehet-e bármely közösség felelős tagja. Egyelőre azt gyanítom, nem.
Nem alakul senki sehová kérdező. A tanár tudja mit akar, amit nem tud, hogy lesznek, akik egyszerűen nem értik meg, mit mond.
A "szerv" és "szervezet" ugyanaz. Mindkettő egy csoport, amely valami feladatot lát el. Az a különbség, hogy az állam sok szervezetét szokás szervnek nevezni, mert ezzel rögtön tudni lehet, hogy az a szervezet az állam része.
Szervezet egy színházi társulat, futballcsapat, vagy egy település adócsoportja, vagy a parlament, vagy a bíróság. Ezek közül a társulatot sose nevezzük szervnek, de a rendőrséget, parlamentet vagy az adócsoportot igen.
És a feladat az, hogy mik azok a tulajdonságok, amik egy ilyen szervezetre jellemzők. Nos az pontosan a feladatkörük. Ha az adócsoport színészkedik, viszont a társulat az adókat akarja beszedni, akkor egyik se felel meg a feltételeknek. De az adócsoport akkor se felel meg a feltételeknek, ha csak tőled akar adót beszedni, a szomszédodtól nem, pedig kéne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!