A génmanipulációra milyen törvények vonatkoznak?
Nagy naívitásra vall azt hinni, hogy nem folytak és foylnak iylne kísérletek manapság. Illetve köztudott, hogy a génmanipulását már évtizedek óta használják pl. a húsiparban, a növénytermsztsében és még sok más területen is. Ma már gazdasági öngyilkosság lenne génkezeletlen búza, kukorica, illetve egyéb takarmány vetőmagokat előállítani.
Az egyre szélsőségesebb időjárás már meg is követeli ezt. A húsiparban is hasonló a helyzet, pl a a szaarvasmarháknál már a 90-es években elekzdtéka génmaniplálást a nagyobb hústömeg minél gyorsabb elérése érdekében, de így van ez a baromfiknál is pl. csirke, pulyka,liba stb.
A manapság igen elterjedt és olcsó "durrantott" csirke is jó példa erre. De sajnos ezt fel sem tüntetiks ehol, mert törvényileg nem kötelező.
#2 "Ma már gazdasági öngyilkosság lenne génkezeletlen búza, kukorica, illetve egyéb takarmány vetőmagokat előállítani."
Európában jó pár ország van ahol teljes a tilalom és többségben vannak ahol ma már nem lehet.
"Az unió tagállamai négy fő csoportba sorolhatóak aszerint, hogy nemzeti hatáskörben a génmódosított növényfajták2 termesztését engedélyezik, illetve az EU hivatalos GM-fajtákat gyűjtő adatbázisa, a GMO Compass szerint történik-e köztermesztés. Ezek alapján vannak engedélyező és termesztő, engedélyező és nem termesztő, egykor termesztő ma tiltó, végül tiltó országok......az EU területén történő termesztés 92%-a Spanyolországban koncentrálódik, míg a második termesztő Portugália (5%). Csehországban a termesztése alacsony szintű, Szlovákiában és Romániában pedig csupán kis területet érint. Lengyelország helyzete kettős, ugyanis GMO-mentes országként 2006-tól tiltja a GM-kukorica köztermesztést, de 2012-ig néhány ezer hektárnyi területet biztosított Németországnak kísérleti célú termesztésre szigorú szabályok betartása mellett. .... 2014. december 4-én sikeresen megállapodott a Tanács és az Európai Parlament a génmódosított termékek köztermesztésbe vonásának tagállami tilthatóságáról és annak indokairól. ... Az öt termesztő ország a fenntartható mezőgazdaság jegyében támogatja a modern
biotechnológia fejleményeit, és a GM növényfajták termesztését a termelékenység új
eszközének tekinti. " Ezek az országok: Spanyolország, Csehország, Portugália, Románia és Szlovákia. A többieknél nincsen.
"2006-ban az akkori öt parlamenti párt egymással egyetértve fogalmazta meg Magyarország GMO-mentes stratégiáját (53/2006. (XI. 29.) OGY határozat). Alaptörvényünk XX. cikke is rögzíti hazánk GMO mentességét[4], hazánk területén csak a fajták termelése tiltott, azonban számtalan GMO-növény termését hozhatjuk be és dolgozhatjuk fel.[5] Magyarországon is forgalmaznak külföldről érkezett GMO takarmányt és élelmiszert, amelyeket a hatályos európai jogszabályok szerint jelölni kell. A termékek csomagolásán fel kell tüntetni, ha annak bármely összetevője 0,9 százalék feletti arányban tartalmaz génmódosított szervezetet.[6]"
Csak szólnék, hogy a baromfi NEM emlősállat!
"A baromfi vagy háztáji szárnyas[1] háziasított madárféléket jelöl,[2] melyeket az emberek a tojásukért, húsukért és tollukért tartanak.[3] Főképp a tyúkalakúak rendjének madarai tartoznak ide, mint a házityúk, fürj, a pulyka, gyöngytyúk vagy a lúdalakúak rendjébe tartozó házilúd és házikacsa.[1][4] Ide tartozónak tekintik a házigalambot is, melyet pecsenyegalambnak tartanak.[5] Nem tartoznak ide a vadászott vadmadarak; a fácán azonban kivételnek számít.[6]"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!