Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A munkáltatóm rám akar kénysze...

A munkáltatóm rám akar kényszeríteni egy négy órás munkaviszonyt hatodannyi bérért. (Vagy felmondhatok, vagy elmehetek fizetésnélkülire. ) Mit tehetek?

Figyelt kérdés

Közölte a munkáltatóm, hogy három lehetőség van:

El lehet menni fizetésnélkülire, megszűnik a munkaviszony közös megegyezéssel, vagy aláírjuk a négy órára való csökkentést úgy, hogy a bérünk hatodannyi lesz, mit eddig volt.

De ami a legdurvább az egészben az az, hogy megfenyegetett mindenkit, hogy aki bepróbálkozik a munkaügyi bírósággal, az egy életre elvágta magát a szakmában és gondoskodni fog róla, hogy sehol se alkalmazzák. És ez sajnos nem vicc, már megtette korábban is, mivel olyan kapcsolatai vannak. Mivel speciális a szakmánk, senki sem akar négy évnyi tanulást és egy diplomát csak úgy kidobni, ráadásul szeretem is a munkám. De most ebben a szakmában sehol sincs munkalehetőség. Viszont most nagyon kétségbe vagyunk esve, mert a maradék bér a rezsire meg a BKV bérletre lesz csak elég, megélhetésre nem. És azt hallom, hogy szinte mindenütt ez megy, nagy ívben tojnak a munkáltatók a törvényekre, kiszolgáltatott mindenki, hiszen még ha valaki meg is nyerne egy munkaügyi pert, mert mondjuk nem fenyegette így meg a főnöke, azt a pénzt sem fogja soha megkapni, hiszen úgyis csődbemegy addigra a cég. Most viszont nagyon kilátástalan a helyzet, és ahogy elnézem, ez belátható időn belül nem lesz jobb, hiszen már most azt mondják, hogy legjobb esetben is ősz-tél a vége, de a gazdaság attól még nem fog talpraállni, fizetőképes kereslet nem lesz.

Lehet ilyenkor tenni egyáltalán valamit?


2020. márc. 27. 13:42
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
93%

Ha te aláveted magad a törvénytelenségnek mert félsz, akkor miért a Törvények, jog kategóriába tetted fel a kérdést? Ez itt off-topic.


Itt csak azt tudjuk elmondani hogy törvénytelen, menj munkaügyi bíróságra, vagy ne csinálj semmit és várd meg amíg ő felmond neked. Akár rendrőségen is tehetsz feljelentést a megfélemlítés, hatalommal való visszaélés miatt. De úgyse fogsz, hisz félsz.

2020. márc. 27. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
31%
Se felmondást, se fizetés nélküli szabadságot, se szerződésmódosítást nem lehet egyoldalúan előírni. A cég köteles a jelenlegi szerződésben és a munka törvénykönyvében foglaltakat betartani. Ha nem írsz alá semmit, maximum rendes felmondással elküldhetnek, és akkor jár a felmondási idő, végkielégítés stb.
2020. márc. 27. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
93%

Mindezek a munkaszerződés módosításának számítanak, ami csak közös megegyezéssel lehetséges.


"Vagy felmondhatok, vagy elmehetek fizetésnélkülire."


Fel ne mondjál. Ha ő akar kirúgni, akkor mondjon fel ő (végkielégítés!)

Fizetés nélküli szabira viszont tényleg elküldhet.

2020. márc. 27. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
32%
Figyelj, van ez a koronavírus, tudod, csak két hónapja zeng tőle a sajtó, szóval emiatt sok cégnek a béka segge alá esett a bevétele. Itt, a gyakorin mindig, minden alkalmazottnak el kell mondani, hogy a munkaadó nem szarja a pénzt és nem otthon nyomtatja, annyi van neki, amennyit megtermelsz. Ha nem mész el fizu nélkülire vagy mondasz fel vagy vállalod kevesebbért, akkor csődbe megy, és a nagy jogaiddal annyit értél el, hogy nem lesz munkád, meg a kollégáidnak se. Meg lehet vele beszélni, hogy a kisebb fizetésű időszak csak határozott ideig tartson, vagy hogy utólag fizesse ki a fennmaradó részt, de ha rögtön bírósággal fenyegeted, a minimális jóindulatát is el fogod veszíteni.
2020. márc. 27. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
31%

Ne írd alá a szerződés modósítást ha nem akarod.

És közös megegyezéses felmondást sose írj alá

Rugjon ki ő... És akkor ha msá nincs elmehetsz 3 hónapra munkanélküli segélyre.

Amugy az rég rossz ha az emebrek ahgyják magukat hülyére venni, vagy zsarolni.

Simán bejelentést tehetsz a munkaügyi hatóságnál, nem kell félni.

Eza el lehetetlenít féle duma meg oylan hogy csak a fiatalka naiv emberek ijednek meg e ttől.

Ha értesz a szakmádhoz(bármi legyen is az) fogsz találni másik munkahelyet.

2020. márc. 27. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
31%

"Fizetés nélküli szabira viszont tényleg elküldhet."


Ha a kérdező nem kéri, akkor milyen jogalapon? Koronavírusra nem hivatkozhat, se arra hogy "nincs munka". De igazából hivatkozni se hivatkozhat semmire, mert ez nem így működik.


Azt tudja csinálni hogy illegálisan úgy küldi el, mintha a munkavállaló kérte volna.

2020. márc. 27. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
93%

"Közölte a munkáltatóm, hogy három lehetőség van:

El lehet menni fizetésnélkülire, megszűnik a munkaviszony közös megegyezéssel, vagy aláírjuk a négy órára való csökkentést úgy, hogy a bérünk hatodannyi lesz, mit eddig volt."

Akkor van hiba ha elhiszed hogy ez a három lehetőséged van.

A negyedik lehetőség (és biztos van még más is) hogy nem fogadsz el semmit és nem írsz alá semmit.

Neki ebben az esetben lesz ismét 3 lehetősége: beletörődik, és marad minden ahogy most van, kirúg téged, vagy kitalál valamit amit elfogadsz.

Elbocsáthat, de akkor van felmondási idő és ha 3 éve dolgoztál már ott akkor végkielégítés.

A másik oldalt viszont mindig mellé kell tenni, hogy tud-e téged egyáltalán alkalmazni. Ha nincsen munka és nem is lesz még hetekig, hónapokig, akkor nem tud miből bért fizetni Ha nem régóta dolgozol ott vagy nincs a szerződésedben felmondási idő, végkielégítés, akkor lehet hogy neki kevesebbe kerül egyszer kifizetni neked amit a törvény megszab, mint hónapokig fizetni a fizetésedet miközben nincsen bevétele. Ha kirúg, akkor lehet hogy neked lesz igazad - de te leszel munkanélküli. Ha nem is vagy bejelentve vagy eleve nem rendesen, akkor megint nem tudsz mibe kapaszkodni.

Ugyanakkor most nem kell járulékot fizetni bizonyos ágazatokban - gondolom ezt jelenti hogy "most ebben a szakmában sehol sincs munkalehetőség", vagyis mind a munkaadónak kevesebbet kell kifizetnie ugyanarra a bérre az állam felé, mind neked, mint munkavállalónak magasabb lesz a kézhez kapott összeg a bruttó bérből. Vagyis ha az a "bér hatoda" a járuléklevonások nélkül marad meg neked, akkor te annyit fogsz kapni a 4 órás munkáért mint a béred fele lenne nettóban korábban.

Mellé kell tenni hogy ha kírúgnak és te álláskeresési járulékot kapsz majd, az lehet hogy ennél több lesz, de csak 3 hónapig - és éppen az a gond hogy senki nem tudja hogy utána lesz-e munkahelyed.

Tehát ne morogj, hanem gondold át hogy mi lenne neked a legjobb. Azt is gondold át, hogy ha nincs a cégnek bevétele és mégis csak teljes bérért vagytok hajlandóak ott dolgozni, akkor csődbe megy és semmit nem fog tudni nektek fizetni. Még a munkaügyi bíróság is hiába fog majd 2 év múlva a javatokra dönteni, már nem lesz amiből fizessenek.

2020. márc. 27. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
29%
Sajnos semmit. Magyarországon a munkavállalónak két joga van: robotolni és kussolni. A munkáltató pedig bármit megtehet a dolgozóval szemben büntetlenül.
2020. márc. 27. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Látom nem értitek. Az egy dolog, hogy törvénytelen, de mindenki törvénytelenül jár el, mert most ki van szolgáltatva a munkavállaló. A zsarolás nem vicc, tudom hogy megteszi, mert már megtette korábban is és sajnos tényleg van olyan kapcsolatrendszere, hogy akkor kidobhatom a diplomámat, hiába vagyok jó a szakmában. Mi is hajlanánk kompromisszumra, megértjük, hogy kevesebb a bevétele, el is fogadnánk ideiglenesen erre a pár hónapra a 4 órát fele bérért, de hatodannyi bérből mi sem tudunk még létezni sem.
2020. márc. 28. 09:30
 10/11 anonim ***** válasza:
92%
Jaj, Balázska, már megint te vagy?????
2020. márc. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!