Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy fél milliós iPhone nem...

Egy fél milliós iPhone nem tartozik bele a "személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy" kategóriába válás esetén és el kell vele számolni?

Figyelt kérdés

A bátyám válik és a peren azt mondták neki hogy az Iphone 11 Pro Max-je mivel fél millióba kerül, így nem számít különvagyonnak. Úgy ahogy a számítógépe sem, ami amúgy ~250 körül volt amikor össze lett rakva neki.


Nektek erről mi a véleményetek? Azért számomra ez durva hogy az ember a telefonját meg a számítógépét nem tarthatja meg válás során csak ha kifizeti a felét. Amúgy azért vett 11 pro max-t mert fotósként dolgozik, csak hogy a "minek kellett neki olyan drágát venni" trollokat kicsit enyhítsük :D


2020. márc. 12. 19:53
 1/9 A kérdező kommentje:

Az igazsághoz még hozzátartozik hogy a gépe nagyon fel lett becsülve a felesége és ügyvédje szerint, a telefonhoz hasonlították, azt majd talán ha bizonyítja hogy 250körül volt újonnan az alkatrészek összege talán megtarthatja, reméli.


Aki otthon van a gamer pc-k világába tudja hogy 250-ből csak egy közepes jön ki, egyáltalán nem nagy cucc.

2020. márc. 12. 20:05
 2/9 A kérdező kommentje:
mármint ügyvédje által* sry
2020. márc. 12. 20:08
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Fogalmam sincs erről, de szerintem a külön és a közös vagyontárgy értékének meghatározása a jövedelemmel arányosan kellene, hogy működjön. Ha olyan alacsony a jö9vedelme, hogy nem reális hogy a telefont egyedül megvegye akkor valszeg közös vagyonként kezelik. Nyilván ha 0ft beszállóval kihozta a csaomagja mellé 3 év részletre az más.


Gondolom bátyádnak van ügyvédje, amit nem a két szép szeméért fizet.

2020. márc. 12. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Fotósként ugye vannak jobb és rosszabb hónapok, szerintem volt amikor millió felett keresett, és volt amikor 100k alatt mert "pihent" egy hosszabb külföldi út után.


Igen nyilván van, de kb mindent enged a volt nejének, engem totál felháborít.

2020. márc. 12. 20:26
 5/9 anonim ***** válasza:
Dehogynem, ahogy a húszmilliós Mercédesz is, ha ő azzal jár.
2020. márc. 12. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

"Fotósként ugye vannak jobb és rosszabb hónapok, szerintem volt amikor millió felett keresett, és volt amikor 100k alatt "


Amit ha kiátlagolsz akkor mi jön ki? Na? Na?

2020. márc. 12. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Tehát akkor ez ilyen, oké.


Szerintem amúgy felháborító hogy pl nincsenek konkrét kivételek, azért az ember a telefonját had tartsa már meg, főleg ha nem a párja vette.

2020. márc. 12. 21:35
 8/9 anonim ***** válasza:
Sajnos amikor ezeket a szabályokat kitalálták (a régi Ptk. az 50-es években készült, az új meg ezt a részt teljesen átvette), akkor még a "személyes használatára szolgáló szokásos mértékű vagyontárgy" alatt a fogkefét, borotvát, szemceruzát, fülbevalót, vasalt inget értették. A jogalkotó nem gondolt még iPhonra, laptopra, tablettre. Holott ma már olyan társadalmi fejlődésen mentünk át, hogy ezek a legszemélyesebb értékeink, sokkal fontosabbak, mint bármely más vagyontárgyunk, mivel ezen eszközök a részünkké váltak, gyakorlatilag a kiterjesztett énünkhöz tartoznak. Na és itt jön a jogi csavar: a személyes használat nem vitatottan megáll, de mi az, hogy „szokásos mértékű” vagyontárgy? Mennyi egy telefon szokásos mértéke? Mennyi egy számítógépé? Van-e értelme ezt vizsgálni? Mi az, hogy szokásos mértékű telefon? Úgy gondolom, hogy ezen eszközök esetében sokkal erősebben dominál a személyes használat jellege, mint az érték, így indokolt lenne önmagában ez alapján a különvagyon kategóriába tenni. Persze ehhez felül kellene vizsgálni a Ptk-t és hozzá kellene igazítani a 21. századhoz, mert jelenleg ezen eszközök értéke jóval meghaladja egy fogkefe, borotva, ruhadarab stb. értékét, azaz mondhatni, hogy ezek nem szokásos értékű vagyontárgyak, így jogilag valóban a közösvagyonhoz sorolandók.
2020. márc. 13. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"a külön és a közös vagyontárgy értékének meghatározása a jövedelemmel arányosan kellene, hogy működjön"


Ezt a jogszabály dönti el, nem a józan ész.

ápr. 20. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!