Hagyatéki leltárba vett ingatlan értékbecslését lehet módosíttatni, s ha igen, mikor, meddig?
Meghalt egy rokonom, akinek a saját házában élt ideiglenesen a barátnője. Halála után a barátnő odaköltöztette két (már felnőtt) gyerekét is. (Korábban nem mehettek oda, mert az elhunyt rokonommal nem voltak jóban...)
A hivatal a hagyatéki leltárt a barátnő közreműködésével készítette el, így a házba is ő engedte be őket, hogy megbecsüljék a ház értékét, és a többi. Másnak jelenleg nincs is kulcsa a házhoz.
Viszont nem vették el a ház kulcsát tőle, és nem zárolták a házat, pedig a nőnek van saját állandó lakóhelye két faluval odébb. Most már a két gyerekét is odavette, és lakják le a házat. Már az utcáról is látszanak olyan súlyos problémák, amiknek rendbehozása igen költséges lesz a későbbi tulajdonosoknak.
Márpedig a közjegyzőtől megtudtuk, hogy annyi már biztos, hogy nincsen végrendelet, és az elhunyt rokonai fognak örökölni, (vagyis egyik testvére és másik testvérének 2 gyereke), köztük én is.
A hagyatéki tárgyalás még sokára lesz, addig teljesen lefogják amortizálni az épületet.
Mit lehet tenni ilyenkor?
Hogy lehetne kitetetni őket?
Kötelezhetőek arra, hogy megtérítsék a károkat?
És az egyik legfontosabb! Ha nem értünk egyet a ház hagyatéki leltárba felvett értékével, lehet azt módosíttatni ahhoz a valósághoz, ami akkor lesz, mikor mi betehetjük a lábunkat a házba?
Egyáltalán mikortól léphetünk be oda? Igaz, hogy meg kell várni, míg a nevünkre kerül????
Mindhárman jogcím nélkül laknak ott. A birtokvédelmi osztályt keresném fel az önkormányzatban, talán ők tudnának segíteni. Mivel van saját ingatlanuk, a kilakoltatási moratórium nem érvényes rájuk szerintem, az, hogy a tulaj halála után befogadta a két gyereket, visszaélésre is okot ad.
Én annyit már most megtennék, hogy bemennék az összes közműcéghez, a halotti anyakönyvi kivonattal, a hagyatéki leltárral, (az összes rajta lévő örökös meghatalmazásával) és bejelenteném az elhalálozást, kezdeményezném a szerződés felbontását. Így remélhetőleg hamarosan kikapcsolják a közműveket, úgy meg elég nehéz élni. Ráadásul meg legalább azt nem nektek kell fizetni. Jegyzőkönyvben bejelenthetitek, hogy tudomásotok szerint jogcím nélkül bent lakik valaki, aki vélhetőleg akadályozni szeretné a lezárást, tehát erre készüljenek fel. (Ezt azért, hogy ne benneteket terheljenek emiatt, hogy nem voltatok együttműködőek.) Víz, gáz áram nélkül meg lehet, hogy maguktól is eltakarodnak.
A hagyatéki leltárba felvett ingatlan értékét az új szabályok szerint az önkormányzat megküldi a várható örökösöknek akik fellebbezhetnek ellenne. Azt azért hozzátenném, hogy az ingatlan értékét a helyszíni szemlén tapasztalt állapotok alapján állapítják meg, nem egy esetleges jövőbeli időpontban fennálló állapot alapján. Ez teljesen nonszensz lenne.
Ha az ingatlant lelakják és ez a tulajnak kárt okoz, akkor bíróságon keresheti az igazát.
#2 Jól mondja. A hagyatéki leltárban minden az elhalálozás pillanati állapotot igyekeznek feltüntetni. Tehát ha a számlájáról le tudnak venni még egy rakás pénzt, akkor is az elhalálozás napján lévő egyenleget tüntetik fel.
Ha gondolod, érdemes videofelvételt készíteni a lakásról, hogy milyen most, és milyen lesz a kilakoltatásukkor, és akkor kártérítési perben bizonyíték lesz.
Ahogy mondtam, tessék intézkedni minél előbb! Először birtokvédelmi osztályon, jelentsd be, hogy ki az elkövető, hogy van saját ingatlanjuk (így nem érvényes rá a kilakoltatási moratórium. Legjobb, ha mindhárom örökös megy, vagy meghatalmazás két tanúval.
Aztán - ha ezzel nem értek el gyors eredményt, akkor elmü, vagy ami nálatok van, az elhalálozást amúgy is 30 vagy hány napon belül kötelesek vagytok bejelenteni, tehát még a jogerős örökösödési határozat előtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!