Miért csak 5 évig dolgozhat egy "kölcsönzött" munkás?
Mire jó az a törvény, hogy a munkaerő-kölcsönző 5 év után nem foglalkoztathatja tovább a munkást?
Igy rengeteg ember veszítheti el a munkáját, függetlenül attól, hogy egyébként igenis dolgozni akar!
Ha szükség van valakinek a munkájára, akkor 5 év után is alkalmazni fogják. Ha minden igaz már 10 éve van ez a törvény (nem tudom mi az értelme, nem védem) és nem látok az utcán tömegével kölcsönzött dolgozókat.
5 év után egy másik kölcsönző cég alkalmazza majd. Egy cég gyakran nem csak egy kölcsönzővel dolgozik. 5 év után az egyik helyett a másik fogja kölcsönözni az illetőt.
Biztos, hogy van megoldás az 5 évnél tovább alkalmazásra.
"Igy rengeteg ember veszítheti el a munkáját, függetlenül attól, hogy egyébként igenis dolgozni akar!"
Nem veszítheti el egy sem. Marhaságokat írsz.
Főoldal Munkaerő-kölcsönzés
Munka törvénykönyve létszám kölcsönvevő kölcsönzött munkaerő
Szerző: HRPortal.hu hírszerkesztő
Megjelent: 3 éve
Sok kölcsönzött munkavállalónak szűnhet meg a munkája
Egy uniós irányelv alkalmazása miatt a Munka Törvénykönyve alapján a mai nap végével automatikusan megszűnik mindazon kölcsönzött munkavállalóknak a kikölcsönzése, akiket öt éve folyamatosan ugyanannál a kölcsönvevő cégnél foglalkoztattak.
images
Az öt éves időtartamba a betegállomány, sőt, a gyed/gyes is beleszámít, és az is irreleváns, hogy az adott helyre időről időre több társaság kölcsönözte-e ki a munkavállalót. Mindez már november 30-án is igen sok munkavállalót érinthet, és a jövőben folyamatosan, napról napra emelkedhet majd az érintettek száma.
„Az európai uniós irányelv abból indul ki, hogy a munkaerő-kölcsönzés átmeneti jellegű foglalkoztatási forma. Számos esetben azonban, főként speciális hiányszakmákban, illetve egyes szellemi területeken kifejezett igényként jelentkezett a kölcsönvevők részéről a hosszabb távú kikölcsönzés fenntartása - mutat rá dr. Selmeczi Réka, a Trenkwalder jogi és munkaügyi szolgáltatások üzletágának vezetője. - Országos szinten ez a törvényi rendelkezés azonnali hatállyal, automatikusan megszünteti az 5 évet elérő dolgozók kikölcsönzését, és az ötéves időszak fokozatos betöltésével ez egyre magasabb létszámot érinthet majd.”
A rendelkezés hatása az összes érintett szereplőt többnyire negatívan érintheti: a munkavállalónak megszűnhet az addig már jól bevált állása, ha a kölcsönvevő esetleg nem veszi át saját állományába, a kölcsönvevő elveszít egy általában szakmailag folyamatosan képzett munkaerőt, míg a kölcsönbeadónak gondoskodnia kell a kieső létszám megfelelő pótlásáról.
Segíthet az outsourcing
A probléma megoldása lehet a munkavállaló státuszba vétele az eddigi kölcsönvevőnél, ám erre gyakran - jellemzően nemzetközi anyavállalat által elrendelt létszámkorlátozás miatt - nincsen lehetőség. A kölcsönbeadó dönthet úgy, az érintett munkavállalókat kölcsönvevők között rotálja, ám speciális munkakörök esetén ez sem jelent megoldást. Ugyanakkor annak nincsen akadálya, hogy az adott munkaköröket az eddigi kölcsönvevő kiszervezi a szolgáltató cég felé (ezzel egyben jelentősen csökkentve saját felelősségi körét is), és a feladatkör ellátását a jövőben outsourcing formájában rendeli meg (bevonva az eddigi kölcsönzött munkatársat is).
Hogyan számítják az öt évet?
A kölcsönzés tartamának meghatározásakor az adott kölcsönvevőnél eltöltött napok számát veszik alapul. Ha ez megszakításokkal zajlott, és két kölcsönzéses időszak között nem telt el 6 hónap, akkor az egyes időszakok hossza összeadódik. Ha két kikölcsönzés között több mint hat hónap telt el, akkor az újrakölcsönzés kezdőnapjától az öt év számítása újraindul. Az azonban nem releváns, hogy ugyanaz a kölcsönvevő az öt éves időszak alatt egy vagy több kölcsönbeadó cégtől vette-e igénybe az adott munkavállalót.
Fontos tudni, hogy az 5 éves időszakba nem csupán a munkavállaló tényleges munkavégzése számítandó bele, hanem akár a betegség miatti keresőképtelenség, vagy gyermek gondozása, illetve ápolása miatt passzív állományban töltött, nem egyszer több éves időszakok is: tehát a teljes időszak, amikor a munkavállaló a kölcsönvevőhöz kikölcsönzésre került.
Tehát adott helyre hiába kölcsönöz akár több cég is, az 5 év letelte után nem lehet oda tovább kölcsönözni a munkavállalót?
Adott hely át tud venni, viszont pl. szállást nem biztosít.
Tehát gyakorlatilag azon kívül, hogy a fizetésem 80%-át albérletre költöm, hogy a "belső" cég átvesz, sok lehetőségem nem lesz.
Eddig azért nem mentem albérletbe, mert pár régi sztori miatt még várható letiltás, ami mellett nem lehetne győzni egyedül.
Nem volna semmi gond itt, ha nem lenne ez a törvény, pár év kellene csak, amíg egyenesbe jövök.
Lakhatás számomra addig biztosított, amíg a jelenlegi cégnél dolgozom (a szállást a kölcsönző cég adja).
Vagyis vagy átmegyek "belsősnek" vagy másik helyre kell kölcsönözzenek.
Utóbbi elég "gáz" mivel azért mégis már 5 éve ott leszek az adott helyen.
Gond nélkül át tudnék menni "belsősnek" de ehhez kellene még pár év, hogy előtte egyenesben legyek, ugyanis pl szállást nem biztosít a cég, az albérlet meg felemésztené a fizetésem kb 75-80%-át.
A munkaerőkölcsönzés egyik lényege az, hogy az átmeneti munkaerőhiányt az adott munkáltató a teljes bejelentéshez képest jóval kisebb anyagi és adminisztratív terhek mellett oldhassa meg, ugyanakkor ez a jogviszony nagyobb stabilitást és kiszámíthatóságot biztosít számára, mintha napi bejelentéssel venne fel embereket.
Éppen ezért elvárható a munkáltatótól, hogy ha valakivel meg vannak elégedve hosszú távon, akkor azt vegyék át a saját állományba. Törvényben meghatározott idő hiányában azonban a cégek a végtelenségig fenntartanák ezt a számukra kellemesebb jogviszonyt. A te esetedben ez neked is pont kellemetlen, pech.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!