Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elállási jog, ezt így lehet?

Elállási jog, ezt így lehet?

Figyelt kérdés

Hello,


Egyik ismerősöm ki fog venni egy hét szabit, tehát otthon lesz 9 napot a két hétvégével együtt és csak éjszaka fog menni dolgozni mikor visszamegy. Azt tervezi, hogy rendel magának internetről egy számítógépet, azt is kitervelte, hogy nem egyedileg rakat össze, hanem rendel egy olyat ami már össze van állítva, használja a 9 nap amíg otthon van és utána vissza viszi mert elvileg 14 napon belül vissza lehet vinni és visszafizetik a teljes vételárat. Azt is mondta, hogy nem szabad egyedileg összerakott gépet kéni, mert akkor nem kötelesek visszavenni.


Ilyen tényleg létezik?


Ezek után is újként lesz eladva a számítógép?


Ezt be kell nyelnie a cégnek akivel ezt eljátssza és a cégeknek bízniuk kell benne, hogy kevés ilyen emberrel lesz dolguk?



2020. febr. 20. 19:36
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
A tizennégy napos elállásjogban van egy olyan kitétel, hogy a termék kipróbálása után kell érvényesítened azt. A kilenc napos használat, az nem kipróbálás, hanem tartós használat. Erre meg rá fognak jönni log fájlok alapján az üzletben, jobb esetben amortizált értéken veszik vissza a gépet, rosszabb esetben vissza sem veszik. Jó dolog ez az elállási jog, de a törvényalkotók természetesen sokkal okosabbak, mint az ismerősöd, egyetemet végeztek, és nem kell éjszaka dolgozniuk. Összegezve, az ilyen stiklik ellen van védelem a jogszabályban.
2020. febr. 20. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

Utánanéztem annak amit írtál, de nem látom ezt sehol leírva. Csak azt, hogy ha a 13. napon valamiért úgy dönt valaki, hogy ez mégsem jó visszaviheti. Igen talán számítógépnél ezt meg tudják nézni, hogy használva volt, de egy rádiónál, TV-nél, stb? Na meg elvileg pont erre van a 14 nap, mert mikor megvásároltad nem tudtad, hogy milyen, 14 nap alatt pedig meg tudsz róla győződni. Mi van, ha valaki a 10 nap szembesül vele, hogy az egyik játék vagy valami nem úgy megy ahogy ő azt gondolta, de ez mindegy is, mert interneten csak annyit látok, hogy meg sem kell indokolnod, csak visszaviszed, és mondod, hogy kipróbáltad, nem jött be.


Köszönöm a válaszod, de kérlek valamivel támaszd alá az állításod.

2020. febr. 20. 20:30
 3/19 A kérdező kommentje:

Oké, találtam valamit ezzel kapcsolatban



Ezt pedig tetézik a fogyasztói visszaélések. Merthogy ezek is előfordulnak, csak hogy néhány példát említsek:


Fesztiválszezon idején nem ritka, hogy drága, márkás napszemüvegeket rendelnek, majd néhány nap után (a fesztivál végeztével) bejelentik elállási igényüket és visszaküldik a terméket.

Labdarúgó EB és VB idején szintén előfordul, hogy nagy képernyőjű televíziókat vásárolnak, majd a döntő után elállnak a vásárlástól és visszaküldik azt.

Vannak, akik előszeretettel vásárolnak fényképezőgépet a nyaralás vagy valamilyen családi esemény idejére. Elkészítik a képeket, lementik, majd elállnak a vásárlástól és visszaküldik a fényképezőgépet.

A jog lehetőséget biztosít a megrendelt termék felbontására és kipróbálására, de arra nem, hogy ezen túlmenően használják. Ezekkel a visszaélésekkel az a baj, hogy ha nem lett baja a termékeknek, nagyon nehéz bizonyítani, hogy tényleges használatbavétel történt és nem csupán kipróbálás.



Állítás: Akkor is visszaküldhető egy termék, ha nem hibás, csak nem tetszik.


---------------------------------


A vásárlónak nem kell megmondania mi miatt szeretne elállni a vásárlástól. Akkor is elállhat ha egyszerűen meggondolta magát vagy nem tetszik neki a kézhez kapott termék.



Szóval nekik kell bizonyítaniuk, hogy mennyit használtuk, és mennyi használat az ami már nem kipróbálásnak, hanem használatnak tűnik?


Pl egy fényképezőgépnél hány fénykép, egy TV-nél, számítógépnél, konzolnál mennyi üzemidő?

2020. febr. 20. 20:38
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudod bizonyítani egy napszemüvegnél, hogy csak kipróbálás volt-e, vagy tényleges használat, de könnyedén tudod bizonyítani egy számítógép esetében. Egyszerűen rádugod a merevlemezt egy diagnosztikai programra, és már is kiírja, hogy mennyi időn keresztül volt használva. Ennyi.
2020. febr. 20. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Értelek, de mi számít kipróbálásnak, és mi az ami már nem és nem kötelesek visszavenni? Tegyük fel játszik öt játékkal játékonként tíz órát, majd telepít egy hatodikat ami viszont megítélése szerint nem megfelelően fut, ilyenkor mi van? Ez már csak spekuláció a részemről, csak kíváncsi vagyok a határokra.
2020. febr. 20. 20:51
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Ez így elég képlékeny. Egy per esetén a bíró döntene róla, szakértő bevonásával, figyelembe véve esetleges korábbi jogegységi döntéseket. Lehet, hogy azt mondaná, belefér a kipróbálásba, lehet, hogy azt mondaná, nem.
2020. febr. 20. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:
Tehát azon múlna, hogy a bíró milyen lábbal kel fel, mert törvényileg sehol nincsenek leírva a számok. Milyen jó is lenne, hogy ha a KRESZ sem azt mondaná, hogy max. ötvennel mehetsz, hanem azt, hogy lassan kell menni.Ez így nonszensz...
2020. febr. 20. 21:15
 8/19 anonim ***** válasza:
De levan írva. Kipróbálod, nem tetszik, elállhatsz. Ha 14 napon keresztül folyamatosan megy, az nem kipróbálás. Persze elalhatsz, úgy ha valami nem működik. Akkor kötelesek vissza venni. De ha arra hivatkozol, hogy a vga nem működik, de kiderül hogy igen, akkor nem veszik vissza. Ha meg alapból nem veszik vissza, akkor neked kell polgári perre menned. Ami lesz legalább 1 év, és több, mint amennyit a gép ér. Kivétel, ha az egy 3 millió forintos gép persze...
2020. febr. 21. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Akkor minek adnak 14 napot, ha elvileg csak kipróbálhatja az ember, arra több mint sok a 14 nap. Plusz nem kell nagy kreativitás valami random indokot találni, hogy jaj most fedeztem fel ezt a xy dolgot ami miatt mégsem tetszik, pl. TV-nél a 20. filmnél voltak olyan színek amiben mégsem elég jó a TV, vagy számítógépnél most próbáltam ki egy nagyobb gépigényű játékot amit nem bírt futtatni a gép, stb. De nyilván ez szemétség, de akkor mi a határ ami még kipróbálásnak minősül? 1 óra? 5 óra? 10 óra?
2020. febr. 21. 02:04
 10/19 anonim ***** válasza:
Igen. De ha olyan okra hivatkozol ami nem igaz, akkor nem kötelességük vissza venni.
2020. febr. 21. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!