Aki egy Ügyvédi meghatalmazáson aláírást hamisít (az ügyvéd tudtával természetesen), az milyen bűnt/szabálysértést követ el?
Konkrétan: egy házaspár megbíz egy ügyvédet, hogy adott perben mint felpereseket képviselje őket. Az ügyvéd kinyomtatja a megbízást, amin - mivel a férje nincs ott, de a perben fontos az ő személye is) a feleség írja alá xy-né és xy-ként is (tehát a férje nevét írja oda!).
Kaptunk egy per előtti felszólítást, amihez az ügyvéd csatolta a megbízás egyik eredeti példányát. Ezen pedig nyilvánvaló, hogy ugyanaz a személy írta alá a Kovács Józsefné és a Kovács József nevet is. Főleg, hogy mindkettejük aláírását ismerjük.
Biztos vagyok benne, hogy ez nincs rendben, de szeretném tudni, hogy ezért mehetek-e rendőrségre, az ügyvéd ezért elmarasztalható-e. Egyáltalán, egy ügyvédi megbízás mennyire hivatalos irat? Minek minősül, ha hamisítják rajta az aláírást?
2 utolsónak :
nem a közokirathamisítás a lényeg, hanem, hogy nehéz ezt ebben az ügyben bizonyítani.
Egy Be. ben első dolog lenne, hogy megkérdezik a férjet, hogy övé - e az aláírás. Nem fogja azt mondani, hogy nem. innentől kezdve nincs értelme beszélni az ügyről.
Valamint a férj bármikor elmehet egy ügyvédhez ( közjegyzőhöz is ) és tehet előtte olyan nyilatkozatot, hogy a felesége bármit aláírhat helyette.
Más a Btk. és megint más az élet.
"Valamint a férj bármikor elmehet egy ügyvédhez ( közjegyzőhöz is ) és tehet előtte olyan nyilatkozatot, hogy a felesége bármit aláírhat helyette. "
Na ez az egy igaz, ha ilyen viszonmt nincs, akkro bizony hidd, el h kőkeményen eljárnak közokirathamisítás miatt, és hiába ismeri el magáénak ahogy mondtam, mert ki fognak rendelni iü. írásszakértőt, és az pedig megállapítja, hogy bizony nem stimmelnek a dolgok.
Na most azon pedig van egy dátum nyilván, ha eddig nem tett közjegyző előtt nyilatkozatot, akkor visszamenőlegesen nem ér a dolog, most már hiába menne el, ez a bcs már megvalósult.
Hidd el, ha ebből rendőrségi ügy lesz, akkor az keményen és egyértelműen közokirathamisítás, és azt viszonylag komolyan veszik.
semmi nem lesz belőle.
1. ügyvédi meghatalmazás( megbízás) nem közokirat, hanem magánokirat. A közokirathamisítást csak közokiratra lehet elkövetni.
2. magánokirathamisítás sem tényállásszerű. Hiányzik a célzat.
3. a férj által megteendő nyilatkozatot bármikor vissza is dátumozhatják.
Kedves Utolsók! Néhány dolgot nem értek a válaszaitokban:
1.)Ha Kis Géza közjegyző előtt nyilatkozik arról, hogy a felelsége aláírhat helyette, az tényleg felhatalmazza a felelséget, hogy adott papírokon a Kis Géza nevet írja alá? Nem a nyilatkozatot csatolva(?) a saját nevét kell aláírnia?
2.) Egyikőtök említi, hogy a nyilatkozatot vissza lehet dátumozni. Szerintem -bár nem vagyok jogban jártas - a közjegyzők előtt tett nyilatkozatok, általuk hitelesített bármilyen papírok igazán hivatalosak, mondjuk úgy, hogy súlyuk van - különben mi szükség lenne az egészre? De ha így van, akkor hogyan lehetne jogszerűen visszadátumozni?
Kedves Kérdező!
1. igen, ilyen esetben, ha létezne ilyen nyilatkozat, akkor valóban, a feleség aláírhat a férje nevében, helyette. Ha ilyen nyilatkozat nincs, akkor azt álképviseletnek hívjuk, aminek a megítélése attól függ, hogy helyénvaló volt -e, hogy a feleség aláírta a férje nevében a meghatalmazást.
2. A visszadátumozás kizárólag megbeszélés kérdése. Az már egy másik kör, hogy a közjegyző a visszadátumozásba belemegy - e vagy sem. Elvileg nem mehet bele. Elvileg. Azonban, ha mégis megtenné a közjegyző és megszületene egy ilyen nyilatkozat, akkor a visszadátumozást bizonyítani gyakorlatilag lehetetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!