Lefényképezhetem a rendőrség épületét vagy sem?
Szeretek régi, érdekes épületeket fotózni, és így tettem ma is. Nálunk a megyei rendőrkapitányság egyik épülete egy húszas évekbeli szecessziós villa, melyről több képet is csináltam. De aztán rám szóltak, hogy mégis miért fényképezek. Én ilyen szituációkban mindig eléggé zavarba jövök, de amúgy sem akartam vitatkozni. Azt mondta az úr, hogy kérjek engedélyt meg egyebek, merthogy ez egy rendőrségi objektum. Én viszont eddig úgy tudtam, hogy minden, ami köztérről látható, az szabadon fotózható. A wikin ezt találtam:
"Magyarországon az Szjt. 68. § (1) szerint A szabadban, nyilvános helyen, állandó jelleggel felállított képzőművészeti, építészeti és iparművészeti alkotás látképe a szerző hozzájárulása és díjazás nélkül elkészíthető és felhasználható."
De lehet, hogy ez alól kivételek számítanak a rendőrségi objektumok, nem tudom. De őszintén szólva nem látom értelmét a tiltásnak, ha van is ilyen.
Szerintem szabad fényképezni, legalábbis az Amerikai Nagykövetség kerítésén vagy egy piktogram, miszerint tilos fényképezni, ebből azt szűrőm le, hogy egy k
ilyet kitehetnének ha tényleg tilos.
#3-as arra utalt, hogy semmi jogalapja nincs, hogy piszkáljon téged, de mivel megteheti, így ugráltat téged. ha azt kéred tőle, hogy adja írásba, hogy megtiltotta neked a fotózást, akkor már nem lesz ilyen bátor, mert onnantól, hogy nem csak szóban keménykedik, már bizonyítható és akár támadható is az eljárása.
az elgondolás nem teljesen alaptalan. de azért, ha nagyon keménykedni akar, akkor meg tudja tenni. ha nagyon akarnak, akkor tudnak rá valamilyen ürügyet találni, hogy igazoltassanak, előállítsanak, stb.
ilyen helyzetben két út járható. az egyik, hogy hagyod a fenébe, udavariasan odébb mész, aztán akkor fényképezel, amikor nem látják és így szólni se tudnak érte.
ha bele akarsz állni a jogvitába, akkor sem érdemes egy portással (vagy akár rendőr járőrrel) jogászkodni, mert ők nem jogászok. ne azt vitasd, hogy igaza van-e vagy nem. általában a különféle őrök azért kötözködnek ilyen helyzetben, mert ezt kapták utasításba - vagy még nem kapták utasításba, de tartanak tőle, hogy letolják őket, ha nem teszik, ezért inkább buzgón elébe mennek.
mivel ő tilt neked valamit, neki kell igazolnia, hogy milyen jogalappal szólít fel téged bármire. ki és milyen jogszabályi hivatkozással utasította őt erre? adja meg a jogforrást, amit le tudsz ellenőrizni. aztán kérdezd meg tőle, hogy hol lehet az általa hiányolt engedélyt megkérni? adja megg az elérhetőségeket, engedélyezési procedúrát is, hiszen ha engedély kell hozzá, akkor lehet ilyen engedélyt kapni, erre pedig kell lennie hivatali eljárásnak, illetékesnek, stb. ha pedig van ilyen, akkor erről tájékoztatást kell adnia.
ha nem adja meg a kért tájékoztatást, akkor adja meg a saját és a felettese nevét, azonosítóját, elérhetőségét, hogy ezekre hivatkozva tudj utána járni a tennivalóknak. (itt jön be, amit #3-as írt, hogy innentől már felelősséggel tartozik a szavaiért, tehát visszavesz az arcából) aztán a felettesénél-meg annak a felettesénél, stb... járj utána, hogy tényleg létezik-e ilyen jogalap, tiltás, ami alapján ne fotózhatnád az épületet. Legközelebb pedig erre a válaszra már tudsz hivatkozni, hogy a parancsnokság válasza szerint lehet-e fotózni az épületet vagy nem.
amit a Wikipédiáról idéztél az csak egy idézet a szerzőjogi törvényből, ami arra vonatkozik, hogy az épület tervezőjétől nem kell engedély a szerzői jogok miatt. ezen kívül ezer más szempont alapján tilthatják a fotózást. például a Google Streetview-t azért kell elhomályosítani, sőt törlésre is lehetőséget nyújtani, mert térképhez rendelve már személyes adat lehet egy épület megjelenése.
egy rendőrségi épületnél pl. biztonsági szempontok is felvetődhetnek. pl. a biztonsági berendezéseket sehol nem szeretik, ha fotózzák, mert a felvételek akár lehetőséget adhatnak a biztonsági renszerek kijátszására, betörésre. viszont bármilyen ilyen gyanút igazolniuk is kell. a rendőrség bármilyen intézkedést csak megelelő jogalappal kezdhet. ezt a jogalapot pedig egészen pontosan meg kell tudniuk nevezni.
nagyon sok helyen, pl. boltokban, plázákban, szórakozó helyeken, koncerthelyszíneken, sportcsarnokokban az a jogalap a fotózás tilalmára, hogy magán területen a tulajdonos hozhat olyan szabályt, hogy nem fotózhatsz, ha ő nem engedi. (és a magán terület nem eltétlenül csak az épületen belül lehet. pl. egy Tesco körül az egész parkoló magán terület, de akár még a bekötő út és akár a parkoló melletti szántóföld is az övék lehet. közintézményeknél a magánterület fogalma bonyolultabb kérdés, de egy épület külsővel azért nem kéne sok problémának lennie.
a HVG-nek is meg akarták tiltani, hogy a Miniszterelnökségnél fényképezzenek, sőt a képeket töröltetni is akarták - aztán volt cikk ennek az ügynek a nyomán, hogy a rendőrség hivatalos álláspontja is az, hogy rendőr nem töröltethet fotót. még akkor sem, ha tényleg nem készítheted el a képet. előállíthat, feljelenthet, kivizsgálhatják az ügyet, bíróságra vihet miatta, de nem töröltetheti a képet, ami miatt intézkedne, ugyanis akkor a bíróság nem tudja megvizsgálni a képet, hogy a kép miatti intézkedés megalapozott volt-e...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!