Mikor örökölhet utánam az állam? (Illetve ki örököl utánam, ha. )
Ha anyai ágon nem él már "értelmezhető" rokonom, úgy értem nem él anyám, (testvére sem volt), nem élnek anyám szülei, (de nekik sem voltak testvéreik, így azoktól leszármazók sincsenek), továbbá az ő szüleik és azok testvérei sincsenek már, tehát teljesen kihalt az anyai családfám....
Apai oldalon pedig hasonló a helyzet, bár még apám él.
De neki nincs testvére. Szülei, vagyis apai nagyszüleim is meghaltak. Nekik viszont voltak testvéreik, és azoknak élnek leszármazóik. Tehát a nagyszüleim testvéreinek - akik ugyan már szintén meghaltak -, nekik vannak még élő leszármazottaik.
Ha nem hagyok magam után végrendeletet és utódot, akkor a nagyszüleim testvéreinek leszármazói (többnyire dédunokái, ükunokái, szóval nem gyerekei, mert már azok is kihaltak), ők örökölhetnek még törvényesen, vagy ez már olyan messzi rokonsági fok, hogy ilyenkor már az állam örököl????
Mert ugye esetemben akkor a dédszüleimig kell visszamenni... Visszamegy addig az öröklés, vagy a nagyszülőknél megáll?
Ja bocs, pontosság kedvéért! Kimaradt:
Majd ha apukám is meghal, és valóban egyedül maradok, arra az esetre szól a kérdésem. (Nyilván ha ma meghalok és apám még él, akkor ő örököl…, ez tiszta sor, csak a későbbiekre gondolok, értitek...!)
Közben jutott még eszembe, hogy még egyet tévedtem a leírásomban! (De bonyolult ez, jaj.)
Apai nagyszüleim:
A nagypapámnak volt egy testvére, de ő és két gyereke is meghalt, egyik gyereke utód nélkül, másiknak egy fia volt, aki szintén meghalt, de neki két gyereke még él. Úgy sejtem, ők még örökölhetnek tőlem végrendelet nélkül, ugye?
A nagymamámnak viszont NEM volt testvére!!! Azaz már az üknagyszüleimig kellene visszamenni és vizsgálni, hogy a az üknagyszüleimnek az apai nagymamámon kívül voltak-e még testvérei és annak élnek- leszármazói. ( Nekik voltak még testvéerik és élnek leszármazóik. ) De vajon visszamegy eddig a törvény? Vagy előbb jön be az öröklési sorba az állam?????
Jó, de a dédszülők testvéréig is???
(Itt van részemről az elakadás, innen nem egyértelmű. És már keresgéltem a szabályokban, a linkelt oldalt is láttam, de nem igazán látom át innen, ezért kérdeztem! Vagyis ezért kérdeznék a témához jobban értőket, akik ha tudják a valódi választ, megtennék, hogy válaszolnak... Előre is köszönettel...!)
Ha ez a helyzet, akkor
a) hagyj végrendeletet, amiben azt jelölsz meg örökösnek, akit csak akarsz. Végrendeletbe lehet szerintem olyat beleírni, hogy ha x él, akkor övé minden, de ha nem él, akkor y-é minden, meg persze olyat is, hogy x ezt, y meg azt kapja, és ha az egyik elhunyt, akkor a másik kapjon mindent.
b) köss életjáradéki/eltartási szerződést, és akkor az ingatlanodért cserébe kapsz valamit.
5# köszi, de pont az a kérdésem, hogy HA NEM hagyok végrendeletet, akkor mi a helyzet a törvények szerint!!!! A végrendelet az más tészta!
?
Öröklésben elveben nincs túl távoli rokonság. Addig megy, amíg el nem fogynak az ismert rokonok.
Például unokatestvérek vagyunk ötödfokon, elméletben örökölhetnénk egymástól, ha nincs közelebbi örökös. Azonban az örökösnek kell jelentkeznie, értesítés nélkül. Így a gyakorlatban már nem megy vissza Ádámig és Éváig a dolog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!