Az már "visszaélés robbanószerrel" bűncselekménynek számít, ha valaki a csillagszórót nem rendeltetésszerűen használja?
Ilyenkor újév körül aktuális a kérdés. Szóval nagyon egyszerű a dilemma. Csillagszórót egész évben legális birtokolni, használni, átadni, szállítani stb... de ha valaki lekapar egy zacskó csillagszóróról anyagot, és papírgalacsinba csomagolja, akkor az már bűncselekmény?
Vagy például, ping pong labdából, adott méretűre vágva, adott módon csomagolva egyszerű füstölőt ("füstbombát") lehet készíteni - anélkül, hogy egyéb anyagot hozzáadnánk.
Ezek "visszaélés robbanószerrel" címszó alatt büntetendők, ugyanúgy mint egy sokkal súlyosabb cselekmény, a dinamit készítés? (nem gondolom, hogy ezek társadalomra veszélyes cselekmények, ha az ember a saját kertjében csinálja, mert nem veszélyesebbek egy szalonnasütésnél)
"de ha valaki lekapar egy zacskó csillagszóróról anyagot, és papírgalacsinba csomagolja, akkor az már bűncselekmény?"
Ha lekaparod a csillagszóróról az anyagot, onnantól az már nem csillagszóró, hanem gyúlékony, veszélyes anyag. Akkor már igen, megvalósulhat valami bűncselekmény, főleg ha nagyobb mennyiségben használod, kárt is okozol és el is kapnak érte.
Teljesen mindegy hogy otthon te állítod elő a robbanóanyagot, megveszed a feketepiacon vagy levakarod a csillagszóróról, maga az anyag nagy mennyiségben való birtoklása és használata a baj. Ha beviszek kémia órára 30 csomag csillagszórót és minden gyereknek adok egy csomaggal, hogy ott órán egyszerre gyújtsuk meg, mindenki 8-8 darabot egyszerre, akkor nem követek el robbanóanyaggal való visszaélést - mert mint csillagszórót használtuk el. De ha a 30 csomagból lekaparom az összes gyúlékony anyagot és a tanári asztalon egyszerre gyújtom meg úgy hogy le van fojtva, akkor már igen. Mert nem csillagszórót gyújtottam meg, hanem egy bombát.
#2 Biztosan van mennyiségi határ. De leginkább a tárolás körülményei amik elő vannak írva. Az iskolában vegyszereket is csak megfelelő, zárható vegyszerszekrényben lehet tárolni és szabályos nyilvántartásban kell vezetni. Ha veszek egy csomag műtrágyát, kálium-nitrátot, akkor azt a mezőgazdasági boltban simán halomban tárolhatják, pedig robbanó anyag alapanyaga lehet. Nekem már a vegyszerszekrényben kell tárolnom, mert tuti nem műtrányaként kell kémia órára.
#3 Igen, annak. De a csillagszórót azért nem tenném ebbe a kategóriába - 1 szálnál, egy csomagnál sem. Nagyobb tételnél már igen, ezért nem lehet árusítani engedély nélkül ezeket sem és a tortára való nagyobbakat sem.
Köszönöm szépen a válaszokat!
A csillagszóróban található kálisalétrom, nagyon kis mennyiségben, (ezért működik víz alatt). Mikor kisgyerek voltam, sokat szórakoztam azzal, hogy viszonylag kevés csillagszórót lekapartam, és kevertem szénporral. És nagyon szép szikraszökőkutat lehet így kreálni. (Attól, hogy szénport adunk a csillagszóróhoz, ég nem lesz bomba, sőt lassítja is az égést.) De mostanában visszatért ez a régi "vágyam", és már felnőtt vagyok (elvileg), így a felelősség is megcsapott. Saját tapasztalatom alapján tudom, hogy 5 szál csillagszóróból nem készülhet veszélyes robbanószer, viszont a látvány miatt mégiscsak megérné elkészíteni ezt a játékot. (GYIK-en elég precíz válaszokat szoktam kapni jogi kérdésekben, ezért gondoltam érdemes ezt is itt megkérdezni!)
A pirotechnikai elegyek törvényileg nem robbanóanyagok. Ha házilag akár milyen pirotechnikai elegyet készítenél és abból pl petárdát az nem robbanószerrel való visszaélés. A tűzijátékokban és petárdákban nem robbanóanyagok hanem pirotechnikai elegyek találhatóak. Tűzijátékokhoz nem is használhatnak fel robbanóanyagokat. Ez alól pár kivétel van mint pl a durranó borsó. És ha házilag te rendes robbanóanyagot készítenél ott nincs mennyiségi határ. Pirotechnikai elegyeknél maximum szabálysértést követsz el önmagában, ha más dolog mellette nem valósul meg. Ezt két szakembertől is személyesen tudom. Az egyik ügyvéd a másik meg bíró. A csillagszoró, a gyufa, a petárda, nem tartalmaz törvényileg semmilyen robbanóanyagot. Ezt evvel dolgozó szakértőként is mondom. Ha neked bármi ügyed lenne megvizsgálják hogy mi az az anyag. És ennek a vizsgálatnak a költségeit te fizeted ha bűnösnek találnak. Ha szabálysértés valósul meg, pl petárdát készítesz akkor annak szintén költségei vannak. Ha te gyufafejeket vakarsz le, meg csillagszóró port készítesz, pinponglapdát égetsz ebből egy jogi ügyről sem halottam.
Jog
Robbanószereket (robbantószereket, robbanóanyagokat) csak engedély birtokában szabad készíteni, tartani, tárolni és felhasználni. Ettől eltérő esetekben a törvény szigorú büntetéseket ír elő. Lásd a magyar Büntető Törvénykönyv „Visszaélés robbanóanyaggal vagy robbantószerrel” bűncselekmény leírását. Munkavédelmi szempontból a pirotechnikai anyagok is robbanószernek minősülnek, de azok eltérő veszélyessége és alapvetően a felhasználás eltérő jellege miatt a jog külön szabályozza a pirotechnikai anyagok és egyéb robbanószerek birtoklását, felhasználását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!