Büntethető-e, ha valaki melltartós képet posztolt a fiatalkorú barátnőmről és lejáratja pár szász ember előtt?
Hogy pornográfia-e, eldöntendő kérdés. Ítélhetik annak is, meg nem is. (Inkább nemet tippelek.)
Egyrészt érdemes rendőrségen bejelentést tenni, hiszen értékelhető bűncselekménynek, pl. rágalmazás. Megvalósította azt, hogy „más előtt a becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ.” Az ilyen még akkor is rágalmazás, ha valaki, akiről becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ – hogy úgy írjam – rosszéletű. Persze, a bejelentéshez nem szükséges megnevezni, indokolni, hogy ez milyen bűncselekmény; elég előadni a tényeket, majd ők minősítik. Mivel a lány kiskorú, így törvényes képviselője járhat el az ügyében (szülő, gyám).
A rágalmazás egy évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható, de ha nagy nyilvánosság előtt, aljas indokból követi el valaki, akkor két évi szabadságvesztés is kiszabható.
(Persze, itt nem lehet eldönteni, hogy mi. Az, aminek az eljárás végén a bíróság jogerősen megítéli. Lehet, hogy arra jutnak, hogy nem történt bűncselekmény, lehet, hogy megállapítják. És ha megállapítják is, kérdés milyen ítéletet hoznak.)
Másrészt bírósághoz is lehet fordulni, személyhez fűződő jogok megsértése miatt.
Nevesített személyiségi jogok egyike a képmáshoz való jog. Tömegfelvétel, nyilvános közéleti szereplés kivételével, csak az érintett hozzájárulásával lehet képmást felhasználni.
Lehet követelni a jogsértés abbahagyását, a sérelmes helyzet magszüntetését, elégtételt megfelelő felületen.
És lehet sérelemdíjat kérni, nem vagyoni sérelemért. Ehhez, a személyhez fűződő jogsértés tényén kívül, további hátrány bizonyítása nem szükséges. Bírói mérlegelés kérdése, hogy mekkora összeget ítél meg a kért összegből.
Ehhez is szükséges a törvényes képviselő (szülő, gyám).
Az elkövető nagykorú, tehát korlátozás nélkül fennáll a büntetőjogi és polgári jogi felelőssége.
(Zárójelben írom, bár nem lényegtelen: az azért nem mindegy, hogyan jutott ahhoz a képhez. Bár, rágalmakra nem jogosítja fel, ha kapta is, vagy ő készítette.)
Gondolom, a szülei nem is tudnak az ügyről.
Mindenesetre, be lehet menni a rendőrségre, és megkérdezni, érdemes lenne-e feljelentést tenni, ott majd a konkrét ügyet megvizsgálva mondanának valamit. (Valószínűleg azt, hogy nem érdemes, mert ha nem túl felháborító a dolog, akkor a rendőr is olyan, mint minden más ember, jobban szeret nem dolgozni, mint dolgozni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!