Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Először megyek jegyzőhöz...

Először megyek jegyzőhöz végrendelet ügyben, mire számítsak?

Figyelt kérdés

Volt egy barátom, meghalt. Egyik örököse a nevelt lánya lenne...De a bácsi végrendeletet hagyott nálam, amiben engem nevez meg örökösnek. Most metgudtam, hogy meghalt.

Azt is tudom, melyik jegyzőnél van ahagyatéki ügyük. Ennyit elöljáróban.


Kérdéseim: Ha csak érdeklődés jelleggel megyek most a jegyzőhöz, azért kelle-e fizetni? (Nincs fogadó órája, csak időpontot kaptam.)


Van a jegyzőnél titoktartás, vagy azonnal értesíteni fogja a jelenlegi örököst?


Ha megmutatom neki a végrendeletet, azt muszáj nála hagynom? Vagy lehet úgy is, hogy csak elolvassa, elmondja, mire számíthatok és egyenlőre magamnál hagyom avégrendeletet, hogy átgondoljam, élek-e a lehetőséggel? Egyenlőre ez utóbbit szeretném..


2019. dec. 11. 12:39
 1/6 kovpet ***** válasza:
100%

Közjegyzőről van szó, nem a Jegyzőről, gondolom.

Hívd fel és beszélj vele!

2019. dec. 11. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 ConnectCare ***** válasza:

A legnagyobb tisztelettel, de a kedves kérdező kicsit "fordítva ül a lovon".


A végrendelet nem az örökösnek adott lehetőség, hanem a végrendelkező a dolgaira vonatkozó rendelkezése, amit érvényesíteni kell.


Ezért nem úgy működik, hogy elgondolkozom rajta, hogy akarom-e érvényesíteni vagy nem, hanem ha értesül róla, a közjegyző figyelembe fogja venni (passz, hogy mi van, ha nem adják neki oda) és legfeljebb visszautasítani lehet az örökséget.

2019. dec. 11. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

A nevelt lány hogy lett örökös?

Megteheted, hogy nem szólsz a végrendeletről, akkor nyilván nem történik semmi. Ha a közjegyzőnek bejelented, akkor ő nyilván felfüggeszti az eljárást és értesíti az eddig magukat örökösnek gondolókat, hogy új fejlemény van. Ha leadod a végrendeletet, akkor is lemondhatsz az örökségről.

2019. dec. 11. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Andizsuzsi ***** válasza:
Természetesen feltételezve, hogy a végrendelet formailag helyes, ellenkező esetben hiába van.
2019. dec. 11. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Na, voltam. De kicsit bonyolult...


Szóval, volt egy házaspár (idős). Vérszerinti rokon előbb halt meg. Maradt a nevelőapa és nevelt lánya. Ők nem voltak jóban. Bácsi szerette a családunkat és rám akart hagyni mindent. Ezt rendes végrendeletben rám is bizta, a végrendelet amúgy elfogadható állítolag rendben van.

Most azonban kiderült, hogy a nevelt lánya nem is örökös .Gondolom mivel nem vérrokon. Más lehetséges örökös sincs. Egyenlőre az állam tette a kezét a lakásra, mivel a nevelt lányjelzálogot tetetett rá a jóhiszemű nevelőapa aláírásával, de fizetni nem tudta, nem akarta. Most pereskedik a bankkal, államal, hogy övé legyen a lakás. A jegyző, akinél a hagyatéki ügyük volt, azt mondta, még nem értesítette a fővárosi bíróság az ügy lezárásáról.

2019. dec. 11. 19:33
 6/6 anonim ***** válasza:

Még így se elég jó a helyzet leírása. Talán az volt, hogy a házaspár előbb elhunyt nőtagja volt a vérrokon, a most meghalt férfi meg a férje.

De ez mindegy is, itt meg kell tudnod, hogy mennyit ér ház, és mennyit követel a bank.

Gondolom, mivel a hagyatéki tárgyaláson nem jelentkezett senki örökösként, ezért lépett be az állam. De a te megjelenéseddel te leszel a törvényes örökös, 1 éven belül megismételt hagyatéki eljárást lehet kérni akkor is, ha esetleg jogerőre emelkedik a végzés. Viszont mivel az elhunyt aláírt a banknak, ezért a jelzálog kifizetése az elsőrangú cél (más kisebb dolgokon túl). Ezért kell tudni, hogy marad-e még valami utána, mert ha több pénzt követelnek, mint amit az örökség ér, akkor simán vissza kell utasítani az örökséget, oszt ennyi.

Ha viszont csak az örökség egy részére jogosult a bank, akkor meg lehet egyezni a bankkal, hogy a ház eladása után kifizeted a tartozást, a maradék pénz meg a tiéd. Szükség esetén a nevelt lányt is be lehet vonni, mert ha az örökségedből fizeted az ő tartozását, akkor neked jogod lesz polgári perben követelni tőle az összeget, amit saját vagyonból kell fizetnie. Tehát akár egy szerződést is köthetsz vele, ami neki se olyan rossz, meg neked is hozhat némi pénzt.

De lehet, hogy a közjegyző ezt el is mondta.

Ha úgy néz ki, hogy érdemes pereskedni, mert nem megy el az egész ingatlan a tartozásra, akkor keress egy ügyvédet.

2019. dec. 12. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!