Féltestvérek közül az egyiket a közös szülő kizárhatja az örökségből?
Pénzről és ingatlanról lenne szó.
Viszont csak az egyikőjük tartotta az elmúlt 25 évben a kapcsolatot a közös szülővel.
Ilyenkor a másik is ugyanannyit örököl? Ki lehet őt zárni pl. végrendelettel?
végrendelettel teljesen nem, a köteles rész mindenképpen jár neki.
ha ki akarja zárni teljesen, akkor azt bíróság előtt kell kezdeményezni és alaposan megindokolni. (a kapcsolattartás hiánya lehet jó indok)
#2 Azért ez nem ilyen egyszerű. Az utolsó 5 évben elajándékozott vagyon beleszámít az örökség alapjába (és így a kötelesrészbe) szóval ha ez a helyzet, akkor a bíróságon ezt meg kell tudni indokolni. Az eltartási szerződést is könnyen bújtatott ajándékozásnak ítélheti a bíróság, a körülményektől függően.
Nincs bolondbiztos recept a kötelesrész kijátszására. A kapcsolattartás hiánya amúgy nem elegendő indok a kizáráshoz: tapasztalatból beszélek, nagybátyámat ugyanilyen okból megpróbálta kizárni a nagymamám, amit ő megtámadott és meg is nyert, megkapta a köteles részt. Súlyos hálátlanság, vagy szülő elleni vétség kell ahhoz, hogy valakit ki lehessen tagadni. Pusztán az, hogy nem látogatja a mamát, nem elég.
Nem az, hogy nem látogatja, hanem 30 éve beszéltek utoljára.
Azóta se telefon, se SMS semmi.
Semmit nem is tudnak egymásról.
Egyébként ha a nevemre írjuk a lakást az megfelelő lehet? Őt meg ráteszem haszonélvezőnek és ugyanúgy lakhat benne stb, viszont halál esetén rendezve lenne a tulajdonjog.
A pénzének egy részéből meg vennénk állampapírt az én nevemre. (Már nyitottam számlát hozzá az ÁKK-nál.)
Igen, ilyenkor az ajándékozás + haszonélvezet a legjobb megoldás. De időben meg kell csinálni, mert ha az átiratás utáni 5 éven belül hal meg a szülő, akkor bevonják a hagyatékba, és a kötelesrész erejéig (ami ugye a ház felének a harmada, azaz 1/6 rész) a féltestvéred is jogosult rá. Amit persze a hagyatéki tárgyaláson át lehet váltani hasonló értékű vagyonelemre.
Ha ennyi személyes vélemény belefér: nem javaslom, hogy kitagadósdiba kezdjetek, mert az egy komolyabb procedúra, mint amilyennek elsőre hangzik. Ha a testvéred dühében felvesz egy jó ügyvédet, és nekimegy, az egy rendkívül hosszadalmas és kellemetlen hagyatéki pert tud csinálni ebből az egészből. Ha megelégszel az örökség 5/6-ával, amit egy sima végrendelettel könnyedén megkaphatsz, akkor egyszerű a képlet. Azt az utolsó 1/6-ot viszont sokkal nehezebb megszerezni.
Mint írtam, a kommunikáció elapadása és megszakadása nem elegendő egy kitagadáshoz. [link]
Semmiképpen nem semmizheted ki a testvéredet.
Sem a szüleid, sem te.
Akár elajándékozzák neked az ingatlant, akár nem. A tartási szerződés sem 100 százalékos, mert könnyen bizonyítható, hog színlelt szerződés és a végén még téged rekeszt ki a bíróság az örökségből, immár jogerősen és megfellebezhetetlenül.
Kedves Utolsó!
És ha eladjuk a lakását és a pénzt nekem adja készpénzben?
(Tud lakni utána nálam.)
Akkor is az a menu, amit írtam.
Az egész akció az örököstárs kijátszására megy, ezt meg a jog nem tűri.
Egy reménybeli örökhagyó azt tesz a vagyonával még életében, amit akar, fel is élheti az utolsó centig. Senkinek nincs köze hozzá, de itt azért megy a matek, mert a szülő és a gyermek eltávolodott egymástól, a szülő, későbbi örökhagyó meg így kivánná büntetni a gyermekét, hogy a másikat kedvezményezi ennek kárára.
Hát ez nem fog menni.
Örökösödési szerződést lehet kötni a féltestvéreddel, feltéve ha ő is partner ebben.
Ez a maximum, amit a szülőd tehet, jogszerűen.
Azt fontos tudnod, hogy te nem vagy jogosult dönteni más (szüleid) vagyonáról, még akkor sem, ha jelenleg éppen várományosa vagy annak a vagyonnak, vagy egy részének.
Örökség jelenleg NINCS!
Az majd akkor lesz, ha lesz, amikor az örökhagyó elhal.
A féltestvér nem partner ebben, 30 éve nem beszél vele és nem is akar.
A pénzért tervez majd bejelentkezni és a lakásért. Mindkettőnek a felét óhatja elkérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!