Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért tiltották be a cigaretta...

Miért tiltották be a cigaretta reklámokat?

Figyelt kérdés
Még annó betiltották a cigaretta reklámokat, de az alkohol reklámokat nem, és az online kaszinók reklámja is engedélyezett, de a dohánytermékeké nem ... miért ?
2010. júl. 19. 04:16
 1/10 A kérdező kommentje:
még valami: A dohányterméken ott a figyelmeztetés hogy függőséget okoz ... az alkoholokon nincs ... ezt sem értem
2010. júl. 19. 04:19
 2/10 anonim ***** válasza:
51%

ne keress benne logikát, ez magyarország, látod az alkoholizmus miatt nagyságrendekkel többen halnak meg évente mint kábszertúladagolásban, aztán azt se lehet reklámozni


ebben nincs logika, csak úgy van .... ami éppen eszükbe jut

2010. júl. 19. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
A dohányosok reklám nélkül is megveszik a maguk adagját, a nemdohányzók reklámmal se, a reklámnak meg a forgalomnövelés lenne a célja. Igaz, az itallal ugyanez a helyzet, de ez Magyarország, logika az nincs a vezetői körökben.
2010. júl. 19. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
bakker fel se tűnt h.nincs cigireklám:d
2010. júl. 19. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
96%
Elvileg az alkoholreklámoknál ki van írva, hogy a kulturált alkoholfogyasztást támogatják, tehát nem a függőséget okozó mennyiséget. Egy két pohár alkohol nem is okoz függőséget. Ellentétben a nikotinnal, ami pár cigaretta után függőséget okoz, még ha nem is veszi magán észre rögtön az ember. Tehát ezért lehetnek alkoholreklámok szemben a cigarettáéval.
2010. júl. 19. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
A pénz miatt. Ugyanis egy ideje rájöttek, hogy a tüdőrákosok gyógyítása jóval többe kerül, mint ami pénz befolyik az államnak a cigaretta eladásból. Ergó vesztrséges a dolog. Az alakoholizmus meg kizáró tényező májátültetésnél, szóval azokra nem kell sok pénzt költeni.
2010. júl. 19. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
régen pl. alkoholreklámot is csak este 8 után lehetett leadni
2010. júl. 19. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Ennek több oka is van.

1. Minek reklám? Van reklám, 10 filmbből a tv2 és rtl klubbon szerintem legalább 5-ben vannak dohányzós jelenetek...kell ennél több?

2. Ahogy azt már egy előttem válaszoló írta, aki dohányzik az reklám nélkül is(függőség), aki meg nem az azzal sem fog.

3. Az alkohol is okoz függőséget de nem olyan gyorsan/hamar mint a dohány. Emiatt azt kevésbé támadják.

2010. júl. 19. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

A rendszerváltás után fennmaradt a Kádár-korból örökölt tilalom, de ezt a cégek nem tartották be, a pénzbírság meg csekély volt, nem volt visszatartó erő.


Egyetlen kivétel ismert: egy időben a Versenyhivatal rászállt a cégekre, neki joga volt nagyobb bírságokat is kiszabni (tisztességes piaci magatartás megsértése).


Ekkor a négy nagy dohánycég valami közös megállapodást készített, ezután a Versenyhivatal is leszállt róluk (nem tudom, hogy miért, mert elvileg akkor még formálisan illegális volt a dohányreklám, tehát a GVH talán akár el is utasíthatta volna a cégek egymás közti közös megállapodását mint értelmezhetetlent).


Viszont épp itt derül ki a hazugság: ha a négy dohánycégnek érdeke volt közös nyilatkozatot készíteni, akkor az már bizonyítja, hogy a reklám célja ezek szerint nemcsak a cégek közti egészséges piaci verseny a MÁR MEGLÉVŐ DOHÁNYÁSOK alkotta ,,torta'' ,,felszeletelésében'', hanem bizony a ,,friss préda'', ,,zsenge pipihusi'' utánpótlása is (fiatalok). Aki átnézi a 90s évek reklámjait (Magyar Narancs, Pesti Est), láthatja, hogy képanyagát és jelszóválasztását tekintve valóban a fiatalokra volt kihegyezve a reklámanyag (,,A magam útját járom'', és a reklámokon ábrázolt figurák is tizen-huszonévesek voltak).


A 90-es évek egy sajátos kor[kór]jellege volt e téren: mindenki tudta, hogy hazudnak a cégek, és valójában a ,,friss pipihusiról'' szól az egész, de mindenki úgy tett, mintha csak a már meglévő dohányosokért vívott tisztességes piaci verseny lenne. Ez afféle ,,újbeszél'' volt abban a korban.


Egyébként 1997-ig maradt a Kádár korból örökölt tilalom (amit a GVH visszakozása után végképp nem tartattak be, állítólag még az ügyészség kísérletezett valamivel, de nem sokat tudni erről). 1997-ben a cégeknek sikerült a Forma I-gyel való zsarolással az ,,ország(?)gyűlést'' rávenni a formális tilalom de jure feloldására is. (Nem is csak magával a döntéssel volt bajom, hanem a Forma I-gyel való zsarolás akkori légkörével és módjával).


Később, egy ciklus után, az egyeztetések egészségesen bátor megkerülésével (ahogy Mikola fogalmazott: ,,huszárvágással'') sikerült egy tilalmat keresztülvinni. A cégek az Alkotmánybíróságnál tiltakoztak valami beteg módon megfogalmazott hivatkozással a szólásszabadságra, de ezt az Alkotmánybíróság elutasította.


A Forma I reklámozása még maradt egyelőre. Mivel konkrét céget alkotmányjogilag aggályos lett volna nevesíteni a tvben (,,tilos a falra pisilni, ja a Kovács Pistike kivétel, neki szabad''), szóval mivel a törvénynek elvégre általánosnak kell lennie, ezért aztán valami idétlen, nyakatekert virágnyelven írták körül a Forma I akkori kivételes helyzetét (,,gazdasági okból'' ,,nemzetközi rendezvények'', vagy ilyesféle porhintéssel). Formálisan a gazdasági miniszter joga volt döntetni a tialom alóli eseti mentességről, de a gyakorlatban a Forma I automatikusan évenként rendre megkapta a mentességet, bár ezt akkor Mikola ellenezte, sőt egy alkalommal fel is kérte a gazdasági minisztert a mentesítés megtagadására.


Később, valami határidő után az EU kezdett piszkálni minket a Forma I reklámok miatt, kb. úgy 2005 környékén, vagy valamivel azután. Ekkor újabb virágnyelvi körülírások következtek, aztán végül a Forma I kérdése is megoldódott.

2010. júl. 20. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Javítás: ,,a MÁR MEGLÉVŐ DOHÁNYOSOK''. Tényleg elgépelés volt, nem szándékos, elnézést kérek. De az írásból is kiderült, hogy inkább az egyeztetések körüli rendszeres zsarolások és fenyegetések légköre zavart engem, nem maga a dohányzás.
2010. júl. 20. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!