Ilyenkor is mindent megtennének, hogy az elkövető gyanusított legyen?
Arra gondoltam, ha nem egy civil ember, hanem egy rendőr a lenne a sértett.
Pl egy nő bemegy a dohányboltba cigit venni, a kerékpárját a járda szélén hagyná, le sem zárja mert egy félperc és arra megy ki, hogy egy fazon már rajtaűl és elhajt a biciklivel. A nő utánamegy és erélyesen ráparancsol, hogy adja oda a biciklijét, az elkövető megijed és visszaadja. Azután az elkövető elszalad, de a nő lefotózza az arcát, de az elkövető takarja. Sikerűl elfutni és egy utcában megáll, hogy szerencséje van el tudott futni. Azonban a nő és férje hirtelen szembeáll a csávóval, hogy innen nem megy, jönnek a rendőrök. Közben közli a férj, hogy ő pont rendőr és felesége is, meg is mutatják az eredeti igazolványukat. A szolgállatban lévő társaik megérkeznek és közlik, hogy sziasztok ez a fickó ellopta a biciklit de aztán visszaadta. Pech, hogy a cselekényt egy kamera látószöge sem rögzítette így egyelőre bizonyíték nincs. A járőrök háromszor felteszik a kérdést, a csávónak ,hogy miért lopta el a kerékpárt, de a férfi mind háromszor közli, hogy ő ilyet nem tett, a hölgy kitalálta, ezután más témába kezd a járőr, hogy hol és kivel lakik, ezután negyedszer is felteszi a kérdést, mire közli a férfi, hogy hiába teszi fel neki negyedjére, ugyan azt tudja mondani és ugyanúgy végigmond mindent és közli a járőrrel, hogy de tegye fel neki még vagy százszor, van ideje , ugyanazt tudja mondani, ekkor már többszőr nem teszi fel a kérdést. Várnak, telefonálgatnak és azt mondják a férfinak, hogy itt az igazolványai parancdoljon, viszont látásra. Elengedik.
Gondolom a nő aki rendőr a férjével, feljelentést tesznek.
Leirtam egy példát.
Kérdésem:
Az ilyen helyzetekben ahol a sértett is rendőr, komolyabban fognak nyomozni és, ha nincs bizonyíték, összebeszélnek, hogy bent a kapitányságon mondják azt, hogy nem egyedűl látta a nő a lopást, hanem a férje is és így már ketten látták van bizonyíték? Vagy megpróbálnak bizonyítékot gyártani?
Mondjuk ott sántít a dolog, hogy ha a srácot elengedték, akkor azt mondta a nő, hogy csak ő látta, ha azt mondták volna, hazudtak volna, hogy mindketten látták, skkor a gyereket nem engedik el, hanem előálítják.
Bent a rendőrségen, ha azt mondják feljelentéskor, hogy mind ketten látták, akkor bukott a dolog, mert megkérdezhető, hogy a helyszínen miért csak azt mondták, hogy a nő látta.
Azért kérdezem ezt a kérdést, mert érdekel a büntetőjog, bűnügy és sehol nem láttam olyat, hogy rendőr a sértett, de most képzeljük el.
Egy nagyon csúnya, a jogi ismeretek hiányáról tanúbizonyságot tevő hibát vétettél.
Amint visszaadta a biciklit, onnantól vele szemben egy civil nem tehet semmit. A menekülő tolvaj sem véletlen dobja el a szajrét.
Attól a pillanattól minden, az elkövető távozását gátló cselekmény bűncselekmény.
#1 vagyok:
Kényszerítés, testi sértés, személyi szabadság korlátozása, önbíráskodás.
Csak óvatosan!
Lopási kísérletről lehet beszélni, jóval kisebb tétel, mint a befejezett lopás, de akkor is bcs, vagy vétség, így joggal lehet visszatartani a rendőrök érkezéséig. Továbbá bcs esetén a szolgálaton kívüli rendőr még szolgálatba is "helyezheti" magát.
Azért amatőr volt a kiérkező rendőr, mert én úgy is megkérdeztem volna, hogy akkor mit csinált a biciklivel. Talán más válasz is jött volna, esetleg sokkal enyhébb, de valamit mondott volna, hiszen rajta van az ujjlenyomat, stb.
A gyakorlatban igen, van némi összetartás a rendőröknél, főleg, ha kicsit magasabb rangú rendőrről van szó. Hallottam egy rendőr ismerősömtől, hogy egy alezredes autóját ellopták, kettőt telefonált, és pár napon belül meglett. Ez még a nyolcvanas években, szóval nem a technikának köszönhetően találták meg, hanem azért, mert szinte az összes rendőr arra volt "ráállítva".
#1-2, árokpart-nak:
Csak annak lesz mázlija, akinek az "elkövetője" nincs tisztában a jogaival! :)
Egy tolvaj elleni fellépés intézkedés, amire csak rendőrnek van joga! Csak akkor tarthatja vissza, ha a tulajdona a tolvajnál van!
Már akkor sem, ha mástól lopott holmi van nála! Egy civil NEM RENDŐR, hogy intézkedésbe kezdjen! A visszatartás csak kényszerítő eszköz, vagy cselekmény segítségével megvalósítható, amihez csak hatósági személynek van joga!
#6 vagyok:
Az, hogy ezért mit kap a sértett, teljes egészében azon múlik hogy meddig, és milyen módon megy el.
Például ha fizikai erőszakot alkalmaz holott visszakapta a tulajdonát, akkor attól függ, hogy mivel indokolja az erőszak alkalmazását! Ha a rendőrségnek való "átadással", akkor csak testi sértés, kényszerítés.
Viszont ha óvatlanul azt is hozzáteszi hogy azért is mert meglopta, attól a pillanattól bővül a repertoár az önbíráskodással.
Utolsó, ebben nincs igazad szerintem. esetleg tudnál valami idevonatkozó rendeletet mondani, hogy tilos a sértettnek segíteni? Én inkább úgy gondolom, hogy segíteni KELL.
Mármint a rendőr megérkezéséig való visszatartásban is akár.
Mint ahogy bűncselekményt bejelenteni is KELL, tanúskodni is KELL, nem szabadon eldönthető dolog, mint sokan képzelik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!