Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki eljárásban ha csak...

Hagyatéki eljárásban ha csak egy aktív hagyatékot szeretnék megtartani az örökségemből (a többit visszautasítom), akkor csak az ezzel egyenértékű passzív hagyatékot (hitelt) kell megfizetnem? Ez lehetséges?

Figyelt kérdés

Az interneten olvastam, hogy hagyatéki eljárás során csak annyi hitelt (passzív hagyaték) örökölhet egy ember, amennyit fedez az aktív hagyatéka (pl. ház, lakás, autó). Hogy ne szúrjanak ki az emberrel a kettő arányban van egymással.


Édesapám tavaly halt meg és volt hiteltartozása. Aktív hagyaték a részéről kevéske: nagymamám házának 1/8 része illetve egy 15 éves autó.


Az lehetséges, hogy én csak a családom autóját tartsam meg, és az ezzel egyenértékű tartozást fizessem meg?

Anyukám és a bátyám mindent visszautasítanak (hitelt, házat, autót is), de számomra az autó érzelmi kapocs is, és én így azt meg szeretném tartani. Szóval, ha én a házrészemről lemondok, a hitelről is részben, de az autót meg akarom tartani, akkor jól értelmeztem, hogy így az autó értékének megfelelő összeget kell kifizetnem a tartozásból?

Vagy ilyen eset nincs és vagy mindent megtartasz, vagy mindent visszautasítasz?


Illetve az autóra mondanak egy összeget, vagy korrekt módon felértékelik?



Ha valaki tudna segíteni, annak a válaszát előre is köszönöm!



2019. aug. 18. 12:53
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
66%

"Tévedtem, beismerem. :D"

De ritkán lehet ilyet olvasni!

2019. aug. 18. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
100%
Ezt a hagyatékot vissza kell utasítani, mi is megszivattuk magunkat nemrég egy ilyennel. Merthogy ugye adósságot úgysem lehet örökölni, nyugodtan elfogadhatjuk aztám meglátjuk mennyi lesz végül az egyenleg, a nagy lópasszt. A hagyaték költségei, az autó átírása, forgalomba helyezés mind költség a pénztárcánból, ezt senki nem adja vissza mikor kiderül, hogy ja végül mindent oda kell adni mert kiderült egy újabb tartozás.
2019. aug. 19. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
78%

Én is felpontoztam a beismerést, mert aki téved, az általában nem ismeri el, hanem lepontozza azt, akinek igaza van. :)


Kérdező:

A szabályokat jól írják, de a következtetéseket nem annyira.

Egy az egyben el kell fogadni az örökséget, minden adóssággal együtt, de kifizetni nem kell, csak az örökség pozitív részének erejéig.

És elsősorban az örökölt vagyontárgyakkal kell törleszteni. De nemigen van akadálya annak, hogy az autó árát kifizesd kp-vel. Ezt a hagyatéki tárgyaláson kérdezd meg azért, de valószínűleg az örökös (bank) is jobban örül, ha kipengeted az autó árát, mint hogy aztán elárverezik féláron. A tárgyalás előtt érdemes felvenni a kapcsolatot a bankkal is, megbeszélni a dolgokat. Ügymeneti okokból feltehetőleg az autó a nevedre kerül, aztán utána fogod kifizetni a banknak.

Tehát, nagy valószínűséggel megoldható, hogy elfogadod a hagyatékot, a házrészt hagyod a banknak, plusz kifizeted az autó árát, és ennyivel ennyi. De mindenképpen érdemes velük lebeszélni előzőleg. Pluszköltségek is lesznek a hagyatékkal kapcsolatban, tehát ennyivel is nőni fog az autó ára, azaz, nem biztos, hogy érdemes vele szórakozni, még ha érzelmi okból úgy gondolod is.

2019. aug. 20. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!