Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hagyatéki eljárásban ha csak...

Hagyatéki eljárásban ha csak egy aktív hagyatékot szeretnék megtartani az örökségemből (a többit visszautasítom), akkor csak az ezzel egyenértékű passzív hagyatékot (hitelt) kell megfizetnem? Ez lehetséges?

Figyelt kérdés

Az interneten olvastam, hogy hagyatéki eljárás során csak annyi hitelt (passzív hagyaték) örökölhet egy ember, amennyit fedez az aktív hagyatéka (pl. ház, lakás, autó). Hogy ne szúrjanak ki az emberrel a kettő arányban van egymással.


Édesapám tavaly halt meg és volt hiteltartozása. Aktív hagyaték a részéről kevéske: nagymamám házának 1/8 része illetve egy 15 éves autó.


Az lehetséges, hogy én csak a családom autóját tartsam meg, és az ezzel egyenértékű tartozást fizessem meg?

Anyukám és a bátyám mindent visszautasítanak (hitelt, házat, autót is), de számomra az autó érzelmi kapocs is, és én így azt meg szeretném tartani. Szóval, ha én a házrészemről lemondok, a hitelről is részben, de az autót meg akarom tartani, akkor jól értelmeztem, hogy így az autó értékének megfelelő összeget kell kifizetnem a tartozásból?

Vagy ilyen eset nincs és vagy mindent megtartasz, vagy mindent visszautasítasz?


Illetve az autóra mondanak egy összeget, vagy korrekt módon felértékelik?



Ha valaki tudna segíteni, annak a válaszát előre is köszönöm!



2019. aug. 18. 12:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
78%

Nem.

Nem lehet mazsolázni, vagy kell minden (+ és -), vagy semmi.

2019. aug. 18. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Szóval ha akarom a kocsit, akkor a házból származó örökösrészemet (kb. 300 ezer forint) is meg kell kapnom és az ezekkel egyenértékű (kb 800 ezer forint / ha az autót fél milliósnak nézzük) tartozást is meg kell fizetnem. Hiszen a teljes adósságot nem örökölhetem meg, mert nem fedezi azt az összeget az, amit pluszban kapnék.


Ha tanuló vagyok, akkor ennek a pénznek a megfizetéséhez adnak nekem időt addig, míg el nem kezdek dolgozni?

2019. aug. 18. 13:11
 3/13 qkker1 ***** válasza:
69%

Mégegyszer:


MINDENT VAGY SEMMIT! Ha elfogadod a hagyatékot, akkor a teljes adósságot is örökölöd!

2019. aug. 18. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
66%

mi az hogy a teljes adósságot nem örökölheted meg?


pont ezt írta az első, hogy ha bármit is akarsz az öröksegből, akkor mindent megkapsz, ami járna, és a teljes hitelt meg kell fizetned!

2019. aug. 18. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
16%

# 4/4


Tehát elképzelhető, hogy öröklök tízmilliós házat, meg mellé húszmillió hitelt? Jó üzlet lenne.

2019. aug. 18. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Igen, simán elképzelhető, de csak az örökség értékéig "felesz" a hitelért. (esetedben +10/-10)

(zárójelben meg még a felmerülő eljárási költségek)

Tehát ha biztos a negatív végeredmény (+10/-20) akkor jobb nem elfogadni az örökséget.

2019. aug. 18. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:
18%

Egyáltalán nem a teljes hitelt kell megfizetnie!


Ugyanis az örökösök csak a megörökölt hagyatékuk erejéig kötelesek megfizetni a tartozást.

Tehát, ha valaki örököl +10 milliót és -30 millió forint hitelt, akkor dönthet:

- vagy visszautasít mindent (így se plusz pénz, se hitel),

- vagy elfogadja azt, hogy a pluszba kapott összeggel egyenértékben köteles lesz a hitelből is örökölni, amit neki ki kell fizetnie (vagyis kap 10 millió forintot pluszba, DE 10 millió forintnak megfelelő hitelt ki is kell fizetnie). Ugyanis az örökrész erejének megfelelő összeget kell mindig megfizetni tartozás esetén. Ebben az esetben 10 milliót, a 30 milliót senki nem követelheti az öröklő személyen.

Abban az esetben kell a teljes tartozást megfizetni, hogy ha az aktív hagyaték nagyobb, mint a tartozás összege. Szóval ha kapsz 20 milliót, és kapsz még tartozásból 12 milliót, akkor bizony a teljes hitelösszeget meg kell fizetned ahhoz, hogy a 20 millió forintot megkapd (mert ebből az összegből 12-őt simán kifizetsz, úgy, hogy nem lesz abból anyagilag hátrányod, hiszen 8 millióval még mindig pluszban leszel).


PL ha valakinek egy távoli rokona, aki felvesz 60 millió forintot, és csóró ember ezt megörökli, akkor az állam és a jog nem csesz ki vele azzal, hogy kifizetteti vele az egészet. Hiszen nem ő vette fel. És nem kerülhet valaki örökléssel hátrányos helyzetbe.


Az egyezkedést pedig a bankok döntik el. Hagyatéki tárgyaláson van lehetőség arra, hogy megtárgyaljátok a lehetőségeket. És a fenti elv szerint van lehetőség "mazsolázni". Ugyanis amennyit elfogadsz a pluszból, és nem utasítod vissza, annak a dolognak az értékét meg kell fizetned. Ugyanis minden egyes tételnél ki kell jelentened (esetetekben autó, ház és hitel), hogy mit fogadsz el.

2019. aug. 18. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

"Ugyanis amennyit elfogadsz a pluszból"

Tehát nem!

Vagy viszed a rád eső részt egyben (az összes +) és a hitelt is (természetesen csak az örökség mértékéig). Vagy visszautasítod. Olyan nincs, hogy csak a kocsi kell, de a ház egy része még nem.

2019. aug. 18. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
22%
A 8-as válaszolóval értek egyet, adtam is neki egy jó pontot, a törvény azt mondja, hogy ilyen esetben a kérdező egyharmadot örököl, nem választhat a tárgyak között.
2019. aug. 18. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
78%

Az utolsó két válaszolónak abban a részben valóban igaza van, hogy nem lehet válogatni. Tévedtem, beismerem. :D

Az én családom esetében volt választás lehetőség, de utána olvasva rájöttem, hogy azért mert törvényszerint is örököltünk (mint gyerekek) és végrendeletben is voltak dolgok. És ezesetben lehet választani, hogy mi kell, mi nem kell.

2019. aug. 18. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!