A rendőrök ennyire nem tudják kívülről a btk. -t? Pedig ehhez is kapcsolódik a munkájuk.
Tanúként voltam kihallgatáson a rendőrségen,azt ők nem gondolták,hogy olyan ember érkezik hozzájuk aki ismeri a btk-t és a be.-t is. Mivel óvatosan ajánlatos tanúskodni résen kell lenni,nehogy valamit ráterheljenek az emberre átratlanul,ezt jogászok is szokták hangsúlyozni.
Amikor megérkeztem,elkezdett velem kötetlen beszélgetést kezdeményezni a nyomozó,én pedig mondtam neki,hogy legyen szíves a jegyzőkönyves kihallgatást kezdje el,mert azért jöttem,ne pedig bedzélgessen vagy hamisan próbáljon előnyt szerezni a beszélgetés miatt,nekem pedig hátrányt okozni,hogy esetlegesen el ne kövesse a hivatali visszaélést a btk 305 paragrafust. Ekkor jött be az alosztályvezető aki hallotta és megkérdezett,hogy a hivatali visszaélés tényleg a 305 paragrafus ,nem a 329-es,mondom igen a 305. Azt mondta,hogy na ezt megnézem,elment,két perc mulva visszajött,mondta tényleg a 305-ös az,mennyire tudja...
Az a kérdésem,hogy egy rendőr ráadásul alosztányvezető tényleg nem tudják kívülröl a btk-?
Nem tudom,szerintem tudta csak játszotta magát,de ki tudja,lehet tésnyleg nem tudta.
Szerintetek?
Pedigvazok alapján is dolgoznak.
A Btk. paragrafusok számát tök felesleges fejből tudni egy nem jogász nyomozónak, vizsgálónak. Egyébként meg a kihallgatási taktikát helyesen alkalmazta.
"A kihallgatandó személy hangulatát, a hatósággal és eljáró tagjával szemben tanúsított magatartását az előbbinél lényegesebben befolyásolja a kihallgató magatartása. Ritka, hogy a katonás, kimért, rideg, netán goromba stílus, fellépés kedvezően hasson a kihallgatottra. Sokkal inkább jellemző, hogy az udvarias, megértő, jóindulatú, nyugodt határozott magatartás vált ki pozitív hatást. A gyermek- és fiatalkorúakkal, az idősebbekkel, a hatóság munkáját támogató személyekkel szemben az ilyen bánásmód a helyes, az ügyfél magát a hatóságot is a vele foglalkozó hatóság tagjának magatartása alapján ítéli meg. Legtöbbször eredményes ez a kvalifikált bűnözőkkel szemben is. Nem egyszer fordult már elő, hogy a gyanúsítottat (vagy a tanút) a nyomozó iránt kialakult rokonszenv indította vallomástételre, illetve a nyomozást elősegítő magatartásra. A kihallgatást vezető tárgyilagos, korrekt, segítőkész fellépése többnyire őszinteségre is ösztönzi a kihallgatottat. Különösen az első kihallgatás alkalmával fontos rátalálni a megfelelő hangnemre. Ez még akkor sem könnyű, ha előzetesen az iratokból vagy egyéb módon lehetőség volt többé-kevésbé megismerni a kihallgatandó személyiségét. A fogadási szakaszban arra kell törekedni, hogy jó kapcsolat alakuljon ki, amelyet az esetleges további kihallgatások során még tovább kell erősíteni. A pszichológiai kontaktus kialakítását elősegíti, hogy ellenőrizni kell a kihallgatandó személyazonosságát, adatait fel kell jegyezni (jegyzőkönyvezés); közölni kell vele, hogy milyen minőségben tanú, gyanúsított hallgatják ki, és milyen jogai, kötelezettségei vannak. A személyi adatok felvétele során beszélgetés kezdeményezhető a családi körülményeiről, munkájáról, lakáskörülményeiről (stb.) is. E beszélgetés során adott válaszai, feltett kérdései alapján bizonyos mértékben tájékozódni lehet szókincséről, szellemi képességeiről, hangulatáról, megfigyelőképességéről, esetleg arról is, hogy képzettségénél vagy érdeklődési körénél avagy testi tulajdonságai miatt (pl. nagyot hall) milyen kérdésekben várható tőle helyes, részletes vallomás. Ellenőrizhető, hogy a kihallgatott személyről kialakított elképzelés helyes-e, a kihallgatási taktika megfelelő lesz-e, avagy azon módosítani kell. 16 Mind a tanúnak (Be. 64. (1) bek.), mind a gyanúsítottnak (87. (2) bek.) még a kérdések előtt módot kell adni arra, hogy vallomását összefüggően előadhassa. E rendelkezést természetesen célszerű a panaszfelvétel során is alkalmazni. A kötetlen, szabad elmondás alapján megismerhető a kihallgatott személy álláspontja, az ügyről alkotott véleménye, mi az, amit közölni akar, hogyan értékeli saját szerepét, felelősségét, mennyire elfogult vagy tárgyilagos, segíteni akar vagy sem stb. Ilyenkor elsősorban azokat a dolgokat szokták elmondani, amelyekre jobban emlékeznek, amelyeket sérelmesnek tartanak, illetve amit mindenképpen a hatáság tudomására akarnak hozni."
forrás:
(egy főügyész írta)
Meg tanult 5 paragrafust azt jampizott a rendőrök előtt hat meghalok. Ráadásul a rendőrbe meg annyi is volt hogy vissza ment és elismert hogy nem jól tudta és tévedett ez még idejön gyakori kérdésekre írogatni.
Hogy képzeled hogy mindent szó szerint megtanul?
(előttem hozzászolonal a pont.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!