Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Egy tanút előállíthatak a...

Egy tanút előállíthatak a rendőrök?

Figyelt kérdés
Egy verekedést láttam,mondjuk többen láttuk,de eljöttünk mielőtt kiértek a rendőrök.Elkezdték gondolom megtudni ki láthatta a dolgokat.Ez este történt 9-óra fele.A rendőrök megjelentek este fél-11 körül közölték előkell álitaniuk és be kell vinniük kihalgatásra.
2016. nov. 15. 13:17
 1/9 anonim ***** válasza:
35%

Igen, előállíthatnak.


Hogy értsd a dolog jogi vonatkozását: A verekedés bűncselekmény, te pedig ezt láttad, eleve állampolgári kötelességed lett volna a bűncselekményt jelenteni. (Örülhetsz, hogy nem indítanak emiatt veled szemben eljárást, hogy nem tettél eleget az állampolgári kötelességednek. Persze életszerűen nem szoktak, de ha valamelyik verekedő fél maradandó sérülést szerez, akkor simán elővehetnek még ezek után is.)


Tanúnak lenni is állampolgári kötelesség, tehát ha már nem jelentetted, akkor legalább illett volna megvárnod a kiérkező rendőrt. (Zárójeles megjegyzés ugyanaz, mint fentebb.)


Egyébként meg már csak amiatt is célszerű konstruktívan hozzáállni a dologhoz, mert így ki tudja, mit mondtak a kihallgatott felek a rendőröknek. Lehet, hogy egybehangzóan azt állították a verekedő felek a hátad mögött, hogy ők nem is akartak verekedni, hanem te ugrasztottad össze őket. Lám-lám, te is vétkes vagy, ezért is szaladtál el a rendőrök elől. És akkor sok kellemetlen napod lesz addig, amíg végre tisztázni tudod magad. (Volt már ehhez hasonló sztori a valóságban, azért írtam.)

2016. nov. 15. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 kovpet ***** válasza:
32%

"állampolgári kötelességed lett volna a bűncselekményt jelenteni"


Maximum erkölcsileg, mert jogilag ugyan nem.

Már hogy kivéve, ha mondjuk az államrend megdöntésére irányult ez a bűncselekmény, akkor ugyanis tényleg kötelesség jelenteni :)

2016. nov. 15. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
jelentve lett.Presszó tulaja jelentette,most én minek telefonáltam volna mégegyszer.
2016. nov. 15. 17:14
 4/9 Shai-Hulud ***** válasza:
25%

@kovpet


Bocs, de ezt rosszul tudod. Ha valaki bűncselekményt lát, azt minden esetben köteles jelenteni, kivéve, ha ezzel saját magát, vagy közvetlen hozzátartozóját vádolná.

A jelentési kötelezettség elmulasztása bűnpártolásnak minősül, és szintén büntetendő.

2016. nov. 16. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

@ kovpet


Igen, a 4-es tudja jól, a bűncselekményt köteles vagy jelenteni, különben bűnpártolásnak minősül. Tanúskodni is köteles vagy, kivéve közeli hozzátartozó ellen.

2016. nov. 16. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Presszó tulaja jelentette,most én minek telefonáltam volna mégegyszer."


Nem az a baj, hogy nem te jelentetted, mert tudtad, hogy valaki jelenti. Ez rendben.


Az viszont baj, hogy tudtad, hogy tanúja voltál egy bűncselekménynek, de nem vártad meg a kiérkező rendőrt. Azért az mégsem kóser, hogy hátráltatod az eljárást azzal, hogy utánad még külön kel szaladgálnia a rendőrségnek. Képzeld magad egy pillanatra az intézkedő rendőr helyébe. Érthető, ha esetleg ez a manővered a rendőröknek nem nyerte el a tetszését, és persze hogy bevisznek, mert ilyenkor ez a szabály.


Ha megvártad volna őket a helyszínen, akkor nem visznek be, hanem pár perc alatt ott felveszik a vallomásod, és elengednek. Egyeztettek egy időpontot, ami neked is megfelel, akkor bemész a rendőrségre és személyesen aláírod. Ennyi lett volna, és nem későeste állítanak elő.

2016. nov. 16. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 kovpet ***** válasza:

4-5: Mutassátok légyszi az idevágó jogszabályt. Feljelentési kötelezettség még gyilkosság esetén sincs, tudtommal. Nem vagyok jogász, lehet, hogy rosszul tudom, így kíváncsian várom azt a törvényt, ami erre kötelez.


A tanúskodás az más, az kötelező.

2016. nov. 16. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 kovpet ***** válasza:

Na, kikerestem:


Be 171. § (1) Bűncselekmény miatt bárki tehet feljelentést. A feljelentés kötelező, ha annak elmulasztása bűncselekmény


Mikor bcs az elmulasztása? Ilyeneket ír a btk:


191. §: Emberrablás feljelentésének elmulasztása


263. §: Állam elleni bűncselekmény feljelentésének elmulasztása


317. §: Terrorcselekmény feljelentésének elmulasztása



Ilyesmik. Bolti lopás meg utcai pofozkodás nincs, sőt, emberölés sincs nevesítve, ahogy nézem.


Ti jöttök.

2016. nov. 16. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Shai-Hulud ***** válasza:

@kovpet


Utána néztem, valóban igazad van. Őszintén megmondom, én ezen meglepődtem, és nem értem a dolgot...

Valóban csak néhány speciális esetben kötelező bejelenteni, ha bűncselekményről szereztem tudomást, általános esetben nincs ilyen kötelezettség.

(Szerintem kellene, de ez magánvélemény.)


#4. voltam.

2016. nov. 16. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!