Hogyan kell névtelen bejelentést tenni a rendörségen?
Tessék, a rendőrség honlapjáról másoltam:
Telefontanú Program
” hogy a bűn ne maradjon büntetlenül!”
Neve bemondása nélkül hívhatja a Telefontanú ingyenes telefonszámát!
06-80-555-111
A Telefontanú Program Magyarországon 2001. január 15-én kezdte meg működését az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési és Esélyegyenlőségi Osztály szervezetén belül.
A program alapötlete az Egyesült Királyságból származik, ahol 20 éve Crimestoppers néven működik ez a rendszer a bűnüldözés, bűnfelderítés és nem utolsó sorban a bűnmegelőzés hatékonyságának növelése érdekében. (A Programot hasonló elvek alapján jelenleg Európa négy országában -Spanyolországban, Nagy-Britanniában, Hollandiában és Magyarországon - eredményesen alkalmazzák)
A program azoknak az állampolgároknak nyújt lehetőséget, akik információval rendelkeznek már megtörtént vagy tervezett bűncselekményekről, bűnelkövetőkről, körözött személyek tartózkodási helyéről, de valamely méltányolható okból nem kívánnak a rendőrséghez fordulni, személyazonosságukat a hatóság előtt felfedni.
A 06-80-555-111-es ingyenes zöldszámon hétfőtől csütörtökig 08. 00 órától 16. 00 óráig, pénteken 08. 00 órától 13. 00 óráig fogadják munkatársaink a bejelentéseket.
A bejelentéseket névtelenül tehetik meg. A hívások fogadásakor készülékeink a hívószámot nem jelzik ki, hangfelvétel a beszélgetésekről nem készül. Kollégáinknak bűnügyi szempontból fontos adatokra van szükségük, ezért irányított beszélgetés keretében a bejelentőnek kérdéseket tesznek fel. A kriminalisztikai alapkérdések (hol, ki/kik, milyen bűncselekményt követek el, esetleges személyi vagy tárgyi bizonyítékok holléte stb.) megválaszolása a nyomozás sikerességéhez járulhatnak hozzá.
A névtelenség azonban nem jelenti azt, hogy a bejelentő e mögé bújva bűncselekményt követhet el. Pld: a közveszéllyel fenyegetés (valamely iskola, üzem, pénzintézet stb. felrobbantása), vagy súlyos bűncselekmény elkövetése esetében a hatóság félrevezetése bűncselekmény, ezen esetekben a nyomozó hatóságok, illetve a nyomozó ügyészségek eljárást kezdeményeznek a bejelentő azonosítására, felelősségre vonására.
Az elmúlt évek során mintegy 100.000 bejelentést fogadtunk, melyeknek egy jelentős hányada információkérésre, jogi tanácsadásra irányult, azonban az illetékes hatóságoknak megküldött bejelentések 35-40 %-a sikerrel – nyomozás elrendelésével, körözött személyek elfogásával, egyéb rendőri intézkedésekkel – zárult.
A sikeres felderítések között intellektuális bűnelkövetés éppúgy megtalálható, mint erőszakos vagy garázda jellegű.
Más nyomozó, illetve közigazgatási eljárás lefolytatására jogosult hatóságok hatáskörébe tartozó bűncselekményekről, illetve szabálysértésekről kapott információkat is továbbítják a Telefontanú munkatársai.
A Telefontanú zöldszámát felhívva - a szükséges kérdések megválaszolását követően - kollégáink megadják Önnek azt a telefonszámot, melyen üzenetét fogadni tudjuk.
Elmész bárhova, ahol van free wi-fi, felmész hálózatra, csinálsz egy új e-mailcímet és arról küldesz a rendőrség e-mail címére egy levelet.
Azért ehhez nem túl sok fantázia.
"Lehet személyesen, de hagyd otthon a személyidet!" - remek tanács, gratulálok!
Be sem engedik a kapitányságra személyi ( vagy kártya formátumú jogsi illetve útlevél) nélkül. A kapus egyből felszól, és viszik is az előállító helységbe, amíg meg nem állapítják a személyazonosságát, plusz elindul ellene egy szabálysértési eljárás.
SzTv.:
"161. Személyazonosság igazolásával kapcsolatos kötelességek megszegése"
Van még ilyen remek tanácsod?!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!