Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » A rendőr bárkit megbilincselhe...

A rendőr bárkit megbilincselhet akit bevisz?

Figyelt kérdés

Elmentem az ügyészségre panaszt tenni, mert a rendőrök megbilincseltek amikor bevittek, pedig nem álltam ellen. Az ügyész azt mondta, hogy jogos volt, mert a rendőrök azt írták a jelentésükbe, hogy ideges voltam. Aki pedig ideges annak tartani lehet a szökésétől.


Na már most ki az aki nem lesz látszólag ideges? Ha ezt leírják akkor bárkit megbilincselhetnek!! Én meg úgysem tudom bizonyítani, hogy nem voltam ideges, így nekik adnak igazat. Egyébként persze, hogy ideges feszült voltam



2014. okt. 10. 23:13
 1/9 anonim ***** válasza:
Igen, ez a baj, amikor valaki csak hallomásból próbál okoskodni vagy éppen elolvas egy ide vonatkozó törvényt de a többit már nem.
2014. okt. 10. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Én úgy tudom előírás. (De lehet rosszul tudom.)
2014. okt. 10. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem vagyok 100% osan jártas a témában, de ha bevisznek valakit valami okból, akár együttműködik akár nem, kötelesek megbilincselni. Ha ideges akkor teljesen jogos a dolog mert bármikor lehet az hogy bekattan és tudatán kívül csinál bajt akár erőszakos tevékenységet folytat akár szökik, vagy önagában tesz kárt. Persze itt az is fontos szempont hogy előre bilincselik-e a kezed vagy hátra, mert hát nem mindegy.

Persze van olyan eset is hogy pl valakit ha azért visznek be hogy tegyen vallomást mint tanú akkor nem bilincselhetik meg, mert nem kötelesek a rendőrök bevinni sem, pontosabban nem kényszeríthetik rá. De gyanúsítottként agy bármi egyéb, akkor akár erőszakkal is, és a bilincselés is jogos, mert bármikor csinálhat bajt akár a kapitányságon is bekattan, beijedne és akkor nehezebben tudják visszatartani mintha meglenne bilincselve.

2014. okt. 10. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen bárkit.
2014. okt. 11. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Megint az elmélet (a tényleges jog) és a gyakorlat különbségéről van szó. A jogelv szerint nem kötelező, mindössze a biztonságos eljárás kötelező, az általános emberi normák szerint. Csakhogy, ha rosszul kiképzett, nem mindig a feladatra alkalmas rendőrök végeznek ilyen munkát rossz körülmények között (azaz, gyakori váratlan helyzetek, randalírozás, ellenállás és más ellenszegülések miatt), akkor egyfelől nem mindig tudják helyesen megítélni a helyzetet, másfelől inkább a túlzott biztonságot választják (például, mert az alkalmatlan vezető ezért kevésbé neheztel). Ha még hozzávesszük a rendőrség presztizsének elvesztését, akkor a jelenség természetes volt. Egyetlen kivédési mód van: nem szükséges intézkedésre alapot adó magatartást folytatni. Például normális utcai viselkedéssel.
2014. okt. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Jogos. Rtv VI. fejezet
2014. okt. 11. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként érdekes ez a bilincselés dolog, gyakran szóba kerül. Ha jól emlékszem, nemrég egy politikus panasza alapján volt valami bírósági döntés is vagy mi a szösz.


De azért egy picit gondoljuk végig. Ugye mindenki az RTV-re szokott hivatkozni, amely leír négy esetet, hogy mikor alkalmazhat a rendőr bilincset: szökés, támadás, önkárosítás megakadályozása illetve az ellenszegülés megtörése.


És ugye a kérdező is azt állítja, hogy nem állt ellen, "csak" ideges volt. Most az ügyészi indokolástól tekintsünk el.


Akkor pusztán ezek alapján, ha tetten érnek egy betörőt, akkor őt se kéne megbilincselni, ha nem áll ellen és meg se próbál szökni? Felteszi a kezét, és azt mondja, hogy oké, elkaptatok, vigyetek. Ti bevállalnátok, hogy esetleg időközben esetleg meggondolja magát?


Elvárható-e a rendőröktől (vagy bárkitől), hogy egy látszólag valóban együttműködő emberről azt mondja, hogy ő végig együttműködő lesz? És ennek megfelelően lemondjon a bilincs nyújtotta előnyökről.


Nyilván, önmagában a bilincs sem váltja ki a rendőr odafigyelését, vagyis hogy az intézkedés alá vont ne csináljon hülyeséget, de azért egy kicsit mégis korlátozza a lehetőségekben.


Vagy hasonló helyzet, amikor valaki azért panaszkodik a bilincs miatt, mert hogy ő nem is követett el semmit. És ezt elvárja a rendőröktől, hogy ott a helyszínen eldöntse? Ő kapott egy utasítást, hogy xy ezt meg azt követett el. Neki ott a helyszínen se módja, se lehetősége ezt elbírálni.


Tehát én úgy gondolom, hogy egy picit tudomásul kell venni, hogy a bilincs, és úgy általában a rendőri munka egy felelősségteljes munka, ahol nem lehet ész nélkül kockáztatni, meg játszani a biztonsággal, mert csúnya vége lehet. És ezt szerintem egy felelősséggel gondolkodó rendőr soha nem is fogja bevállalni, és szerintem az állampolgárok többsége is így gondolná, ha egy kicsit végiggondolná.


Szerintem... :)

2014. okt. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
59%

Egyébként miért vittek be és mennyi időre?

Tanúként vagy gyanúsítottként hallgattak ki?

2014. okt. 13. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen. Bárkit. Le is írta azt, amivel levédte magát. És jogos is. Én mérlegelek sokszor, de nem ismerem az intézkedés alá vont személyt, jobb, ha van bilincs.

Ez van.

2014. okt. 14. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!