Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Pontosan milyen szabálysértés...

Pontosan milyen szabálysértés valósult meg?

Figyelt kérdés

Férjem kamionnal /kisváros utolsó utcájába 3,5 t tábla ellenére/ parkolt, mert haza kellett mennie, máshol megállni nem lehet.

Amire visszaért az autóhoz kb fél óra múlva, rendőrségi feljelentéssel tiltott helyen várakozá cetlit talált.

Annak utánanéztem, hogy 30 ezer lesz a büntetés, ha a fenti megnevezéssel megy a dolog, de se megállni tilos, se várakozni tilos tábla nincs kint. A súlyhatár nyilván adott, ezért gondolom jogos is, de nem lenne logikus más besorolás? Se nem várakozott, se nem volt a várakozás tiltva. A tiltás egyértelmű, talán más megnevezéssel más lenne a bünti. Ez elég sok 20 percért.


Amúgy tényleg nem lehet máshol megállni, mindenhol szűk kis utcák, a legközelebbi benzinkút kb 3 km. Ha fuvarba van, és haza kell rohannia, eddig is ott állt meg, sose szólt neki senki.


2014. márc. 14. 15:44
1 2
 1/13 anonim válasza:

A cetlit érdemes megőrizni amit a kocsin hagytak. Az azon feltüntetett indoklás helytelen ha nem volt tiltó tábla.

Bírságot ebben az esetben a korlátozó tábla ellenére történő behajtásért lehet kiszabni (ha jól tudom R. 14. § (1) bekezdés r) alapján). Büntetési tételét sajnos nem ismerem. A kisváros helyrajzától függően én megpróbálnám utólagosan műszaki hibával megindokolni a behajtást (ha pl csak főút vonal volt és ott nem lehetett megállni). Mivel alapvetően téves a büntetés megnevezése, szerintem nem kellene sokat vitázni az ügyben a büntetés elkerülése végett. Szerintem.

2014. márc. 14. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Köszi a választ.


Közben megoldódni látszik a dolog, férjem bement a rendőrségre. Több sebből is vérzett a dolog, mert a rendőröket se lehetett beazonosítani, mert nem írtak a cédulára jelvényszámot. Átváltják a feljelentést helyszíni bírságra, de még konkrétum nincs, holnap kell telefonálni, kiderítik ki írta a büntetést.

2014. márc. 14. 16:31
 3/13 anonim ***** válasza:

Na, ácsi bácsi...

Kamionnal nem kéne bemenni, ha súlykorlátozás tábla van - vagy a párod a hídon is át szokott így menni? Mert ott meg fog lepődni...

A magasságot korlátozó táblát is célszerű figyelembe vennie.

A sztorihoz annyit, hogy helyszíni bírságot akkor szabnak ki, ha ő is ott van. A feljelentésből tudtommal nem lehet helyszíni bírságot csinálni így utólag.

2014. márc. 14. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:

Ez azért nem így működik, hogy "nem jött össze a tiltott helyen parkolás akkor írunk valami más bírságot". :) A törvény őreire is vonatkoznak azért hasábok. :) Helyszíni bírság (nevében) csak a helyszínen állítható ki (ez nem történt meg). Amondó vagyok a férjed utólag ne írjon alá semmit, nem kell elismerni semmit. Jogi irodát érdemes megkérdezni, vannak lelkes non-profit tanácsadók is.

Nem hiszem hogy ebből megalapozott bírság lehet.

2014. márc. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

"Helyszíni bírság (nevében)

csak a helyszínen állítható ki (ez nem történt meg)."


az új szabálysértési törvény alapján NEM KÖTELEZÖ A HELYSZÍNEN kitölteni a helyszíni bírságot, sőt NEM IS SZÜKSÉGES A RENDŐRI ÉSZLELÉS. A helyszíni bírságot utólag is kitöltheti a rendőr, ha az elkövető elismeri. Ha nem, akkor feljelent.


Teljesen mindegy, hogy mit írt a rendőr a cetlire, mert ha feljelent akkor pontosan beminősítik majd. A párodat nem vonták még felelősségre, igy mindegy, hogy mi van ráírva. Egyébként egyértelmű, ahova behajtani tilos ott parkolni sem szabad.

2014. márc. 14. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
a kocsi 100%, hogy le van fényképezve. Más esetben lehetne hivatkozni, hogy hozzátartozó parkolt le, akit nem köteles elárulni. De egy ilyen kocsihoz menetlevél is kell, abból kiderül ki vezettett. Ha meg nincs vezetve az még drágább lesz.
2014. márc. 14. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Azt a cetlit bármilyen tiltott módon parkolás miatt kiteszik.

Szóval az is lehetett baj, hogy a kamionnal úgy parkolt le, hogy nem maradt kellő szélesség az úton, vagy a kamionnal szemben parkolt le a forgalmi sávban.

Mind más szankciókkal jár, valamelyik fix bírság, valamelyik nem. Írd le kicsit konkrétabban a kamion helyzetét.

A tiltótábla ellenére behajtás pedig semmivel nem magyarázható.

2014. márc. 15. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

"az új szabálysértési törvény alapján NEM KÖTELEZÖ A HELYSZÍNEN kitölteni a helyszíni bírságot, sőt NEM IS SZÜKSÉGES A RENDŐRI ÉSZLELÉS. A helyszíni bírságot utólag is kitöltheti a rendőr, ha az elkövető elismeri. Ha nem, akkor feljelent."


Ezt légy szíves idézd már be a 2012 évi II. tv-ből, mert párszor elolvastam már, de nem találtam benne még hasonlót sem!


Amit pedig a hozzászólásban írt a kérdező, azt biztos nem fogják megvalósítani. Ha készült fénykép, akkor feljelentést fog tenni a rendőr, ha nem, akkor meg elbaszta az intézkedést, ti pedig megúsztátok.

2014. márc. 15. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Bucsek!


A régi szabálysértési törvény egyértelműen leírta a rendőri észlelés szükségességét,a mostani nem. Másrészről olvass értelmező rendelekezéseket is. A törvény engedi az utólagos kitöltést, de időbelisége van, tehát azért 3 nap múlva nem tudod kiadni.


Arról nem is beszélve, hogy akkor minden rendőr jogtalanul jár el, ha egy csendháborításnál, garázdaságnál, FŐKÉNT lopásnál helyszíni bírságot szab ki??? Mert ugye ezeket nem észleli, csak kihívják oda, mégis helyszíni bírsággal zárul mind!

2014. márc. 15. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Sehol nem írja le a törvény, hogy szükséges a rendőri észlelés. Egyébként azt, hogy lehet később is kitölteni helyszíni bírságot nem írja le konkrétan, mivel NEM TILTJA a későbbi kitöltést. De erre utaló leírásokat találsz magában a törvényben, nem kell hozzá értelmező magyarázat.


Itt írja le, hogy mit lehet alkalmazni. A lényeg, hogy egységes:


„21.§ (4) Ha e törvény a szabálysértési elzárás büntetés kiszabását nem teszi lehetővé, a szabálysértési hatóság – szabálysértési elzárás kivételével – az e törvényben meghatározottak szerint bármely büntetést kiszabhat, illetve bármely intézkedést alkalmazhat. Amennyiben az egységes jogalkalmazás kialakítása érdekében ez szükséges, a szabálysértési szabályozásért felelős miniszter rendelet megalkotásával gondoskodik arról, hogy a szabálysértési hatóságok és a helyszíni bírság kiszabására jogosult szervek és személyek az e törvényben meghatározott jogkövetkezmények alkalmazása során értékelendő szempontokat azonos módon vegyék figyelembe.”


De beszél az elmenekült személyről is. Itt sem tesz különbséget, hogy ne lehetne vele szemben kitölteni helyszíni bírságot:

„19. Értelmező rendelkezések

29. §

c) helyszínről elmenekültnek minősül az a személy is, aki a szabálysértés helyszínét a rendőrség kiérkezése előtt elhagyja, feltéve, hogy a rendőrség által a szabálysértés helyszínén beszerzett bizonyítékok alapján a személyazonossága és a holléte valószínűsíthető,”


Egyetlen egy helyen beszél ÉSZLELÉSRŐL a helyszíni bírság esetén. A felsorolást nem másoltam be, olvasd el ha gondolom. A RENDŐRSÉGET kihagyta!

„39. § (1) A rendőrség az e törvényben meghatározott feltételek esetén bármely szabálysértés miatt kiszabhat helyszíni bírságot. E törvény eltérő rendelkezése hiányában szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés miatt csak a rendőrség szabhat ki helyszíni bírságot.

(2) Törvényben meghatározott esetben szabálysértés észlelése esetén – amennyiben ezt e törvény külön említi – helyszíni bírságot szabhat ki:”



Itt is szót említ az elmenekültről – habár már az őrizetnél – de 48 óra múlva is tettenérésnek minősül, ha tudják kiről van szó. Tettenéréskor meg helyszíni bírság ia kiszabható.

„73. § (1) A rendőrség szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértés esetén a tetten ért eljárás alá vont személyt gyorsított bírósági eljárás lefolytatása céljából őrizetbe veheti. A tettenérésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni akkor is, ha a szabálysértés helyszínéről elmenekült elkövetőt a rendőrség az elkövetéstől számított negyvennyolc órán belül elfogja.”


Egyébként ha ezek nem is lennének,akkor sem tesz említés már a helyszíni bírság szabályainál az észlelésre. A rendőr minden létező szabálysértésben szabhat ki helyszíni bírságot, aminek nagy részét nem is észlelheti.


Hol írja bármi is le, hogy azonnal, ott a helyszínen ki kell tölteni a helyszíni bírságot, azt meg főleg nem, hogy kell hozzá a rendőri észlelés.

2014. márc. 15. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!