Igazoltatott már téged a rendőr?
Még soha. Napi 100 km-t vezetek oda-vissza. Ebben van város, autópálya, külterület, kisváros, de még egyszer sem állítottak meg.
Tüntetésekre meg ilyenekre nem járok, tehát ott esély sincs rá.
Nagyon sokszor.
Hozzátartozik a képhez, hogy abba a korosztályba tartozok, aki felnőttként érte meg a rendszerváltást.
A rendszerváltás előtt a félelemkeltés eleme volt az államgépezeti módszereknek.
A vonatokon civil ruhás rendőrök "cirkáltak" és a Budapesttől távolabbi szakaszokon igazoltattak. A kockák akkor is elkérték a személyit, ha már látásból jól ismertük egymást, a rugalmasabbak nem. Az volt a dolguk, hogy igazoltassák végig a vonatot - túlkapást sosem tapasztaltam.
A pályaudvari igazoltatások természetesek voltak, de minden olyan helyen gyakori volt, ahol tömörültek az emberek. Május 1-jén a ligetben majálisozók közé is nagy számmal voltak egyenruhás redőtök kivezényelve. Nemhogy kocsmákban, sörkertekben, hanem vendéglőkben is rendszeres volt járőrök megjelenése. Sőt SZTK-ban (orvosi rendelőintézetekben). Az odavezényeltek nemcsak végigmentek, hanem "menetrendszerűen" kérték a személyiket.
A "nem konszolidált kinézetű" fiatalokat rendszeresen igazoltatták, márpedig a hetvenes évek vége-nyolcvanas évek eleje nemcsak a hosszú hajat tartotta divatban, hanem a topisságot. (Piramis, Beatrice, HBB korszak... )
KMK volt (közveszélyes munkakerülés), tehát nemcsak az éjszaka történt a tipikusan nem dolgozók kiszűrése, hanem pl. a délelőtt 11 óra körüli pangás óráiban. (Az éjszakai műszakos még aludt, a délutános már letudta e bevásárlást és ügyintézést.)
Egyébként nagyon sok jó emberismerő volt a rendőrök között. Egy-egy csoportból jó szemmel kiemelték a gyanús elemeket.
Az ember nyugodtam mert éjszakázni a pesti pályaudvarokon (akkor ugyanis még ritkán jártak a vonatok egy kelet-nyugat utazást leginkább csak Pesten éjszakázással lehetett lebonyolítani).
Az embernek közbiztonságérzete volt!!!
Nagyon fontos a mai helyzetből nézve: a cigányok k...ra kussba voltak téve. Egyrészt a KMK miatt nem is mertek mutatkozni, másrészt ha cirkuszolt egy cigánybanda, akkor kimentek a rendőrök a cigánytelepre és kőkeményen felléptek. Ha kellett, kommandós módszerekkel kiemelték a rendbontókat, bűnelkövetőket és igenis bevitték.
Olyan nem volt, hogy a rendőrök féltek, sőt egyenesen nem mertek bemenni a cigányok közé.
Voltak úgymond súlyos körzetek az országban. Oda géppisztolyos rendőrök vonultak ki.
Még egyszer mondom: rendőri túlkapást soha nem láttam. (Nem állítom, hogy nem volt, csak azt, hogy én nem láttam, pedig lett volna rá épp elég alkalmam, mert rengeteget mozogtam az országban.)
Arról viszont tudok, hogy a családon belüli erőszak, különösen a nők elleni erőszak esetén alig-alig volt rendőri segítség. Egy kékre-zöldre vert nőt mindennek lemocskolva elhajtottak az őrsről, ha feljelentést próbált tenni az állat férje ellen.
És még egyet: akkor is voltak igazi fakabátok, de a lakosság nem űzött olyan mértékű gúnyt belőlük, mint manapság. Nem szórakoztak azon, hogy sün akció, hanem értették, hogy egy adott helyzet megoldása. Nem csináltak szenzációt abból a médiák, hogy oszlatáskor a műveleti területre bemenni akaró buta nőt ellökte a rendőr. Illetve, ha ilyet láttak volna az emberek a híradóban, akkor nem a rendőrt szidják, hanem azt nagyon marha nőt.
Köszi, hogy végigolvastad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!